Chcem investovať
Tieto sektory vyťažili z krízy maximum. Investovali ste do nich aj vy?
08. 01. 2021 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Rok 2020 bol pre finančné trhy netypický. Zaznamenali sme najrýchlejší medvedí trh v histórii, najvyššiu volatilitu, ceny ropy sa prehupli do záporu a zároveň sa medvedí trh aj historicky najrýchlejšie zotavil. A zatiaľ, čo je svetová ekonomika ešte stále v štádiu obnovy, investori zavŕšili rok uspokojivo. Napríklad, index S&P 500 skončil so ziskom 16,3 %, teda s nadpriemerným výkonom.

Rok 2020 bol pre finančné trhy netypický.

Sektory, ktorých sa koronakríza dotkla, sa delia na dve kategórie: tie, čo z pandémie ťažili, a tie, ktoré na ňu doplatili.

Víťazi v roku 2020

  1. Softvérové ​​aplikácie

Technologické spoločnosti zaznamenali historický rok. Tie najvýkonnejšie pôsobili ako sprostredkovatelia elektronického obchodu a práce na diaľku. Asi najpozoruhodnejšou je spoločnosť Shopify, ktorá medziročne vzrástla o 178 % a dnes má hodnotu takmer 150 mld. USD.

  1. Internetový maloobchod

Zatiaľ, čo je Amazon v elektronickom obchode nespochybniteľným lídrom, aj spoločnosti Etsy a Wayfair zažili úspešný rok. Rozvíjajúci sa trend elektronického obchodu využila aj čínska firma Pinduoduo, označovaná ako najrýchlejšie rastúca technologická spoločnosť na svete.

  1. Základné materiály

Do módy sa opäť dostal aj sektor základných materiálov. Ceny medi sú na osemročných maximách a zlato dosiahlo svoj strop v auguste 2020. Niektoré spoločnosti, napríklad Albemarle, najväčší dodávateľ lítia pre elektrické vozidlá, v priebehu roka zdvojnásobili svoje ceny akcií.

  1. Nákladná doprava a logistika

Prechod k elektronickému obchodu nastal rýchlejšie ako sa očakávalo. Ťažili z toho spoločnosti FedEx a UPS. A keďže preprava ultrachladených vakcín bude jednou z najdôležitejších potrieb roku 2021, nie je prekvapením, že spoločnosť Cryoport už vlani medziročne stúpla o 165 %.

  1. Polovodiče

Druhý rok po sebe skončili polovodičové spoločnosti medzi víťazmi. Svet potrebuje viac hardvéru na uchovávanie a spracovanie neustále sa rozširujúcej datasféry. Spoločnosť Nvidia vykázala v roku 2020 trojciferné zisky, a to vo výške až 117 %.

Porazení v roku 2020

  1. Ropa a plyn

Ropný sektor už pred Covidom zápasil s cenovými vojnami a nadbytkom dodávok. Pandémia mu zasadila ďalší tvrdý úder. Spoločnosť British Petroleum ukončila rok takmer na polovici svojej trhovej kapitalizácie, medziročne poklesla o 46 %.

  1. Bankový sektor

S rekordne nízkymi úrokovými sadzbami, úverovými rizikami, ktoré hrozia nezamestnaným dlžníkom, sa akcie bánk v roku 2020 trápili. Napríklad, Wells Fargo ukončila rok so stratou 44 %.

  1. Nehnuteľnosti – maloobchod

Veľa obchodných centier vzhľadom na situáciu nevyberá od svojich nájomcov nájomné, čo vytvára náročné prostredie pre mnohých majiteľov a správcov nehnuteľností. Akcie spoločnosti Simon, najväčšieho operátora nákupných centier v USA, poklesli vlani o 41 %.

  1. Letecké spoločnosti

Je zrejmé, že menej lietania znamená nižšie príjmy pre letecké spoločnosti. Tie sa počas roku 2020 poriadne vytrápili. Napríklad, United Airlines ukončili rok na menej ako polovici svojej trhovej kapitalizácie (-54 %).

  1. Letectvo a obrana

Mnoho leteckých a kozmických spoločností nedokázalo dosiahnuť na predpandemické úrovne. Napríklad, Boeing ukončil rok s poklesom o 36 %.

Zdroj: VisualCapitalist