Pozornosť investorov sa sústreďuje na piatkové zasadnutie svetových centrálnych bankárov.
- Obchodovanie pokračuje v pokojnej letnej atmosfére a v nízkych objemoch.
- Rétorika centrálnych bankárov americkej centrálnej banky pritvrdzuje.
- Globálne akciové trhy v piatkovom obchodovaní mierne korigovali.
- Cena ropy pokračuje rastom siedmy obchodný deň v rade.
- Britská libra sa vďaka zverejneným fundamentov stala najúspešnejšou menou uplynulého týždňa.
Obchodovanie na finančných trhoch sa počas minulého týždňa nieslo v pokojnej letnej atmosfére. Volatilita na trhoch zostáva aj naďalej veľmi nízka a zobchodované objemy zostávajú hlboko pod priemerom. Nálada na trhoch tak zostáva aj naďalej stabilná a celkový fundament sa príliš nemení. Ekonomický kalendár je dnes na dôležitejšie fundamenty chudší a tak budeme zrejme svedkami pokojného obchodovania.
V rozbehnutom týždni sa pozornosť bude upierať najmä na piatkové zasadnutie svetových centrálnych bankárov v americkom Jackson Hole, na ktorom centrálni bankári avizujú ďalšie smerovanie jednotlivých menových politík. Trh bude pritom pozorne sledovať najmä prejav Janet Yellenovej. Pravdepodobnosť zvýšenia úrokových sadzieb FEDom do konca roka je však stále relatívne nízka, čo môže pomôcť americkému doláru k ďalším stratám.
Rétorika centrálnych bankárov pritom aj naďalej pritvrdzuje. Cez víkend sme boli svedkami vystúpenia druhého muža americkej centrálnej banky Stanleyho Fischera, ktorý vyslal už celkovo štvrtý jastrabí komentár v uplynulom týždni ohľadom možného zvyšovania úrokových sadzieb. Trh však vystúpenia jednotlivých členov FEDu neberie príliš vážne a hodnota amerického dolára paradoxne klesá.
Globálne akciové trhy v piatkovom obchodovaní korigovali, kedy sa obchodníci rozhodli vybrať časť zo ziskov. Tie americké sa obchodujú blízko historického maxima. Z európskych trhov sa darí najmä britským akciám, ktoré sú podporované uvoľnenou politikou Bank of England. Japonským akciovým trhom zasa nepomáha japonský jen, ktorý voči americkému doláru dosahuje takmer 3-ročné maximum.
Z forexového trhu sa darilo najmä britskej libre, ktorá sa stala najúspešnejšou menou uplynulého týždňa. Reagovala na lepšie než očakávané výsledky britskej nezamestnanosti, inflácie a maloobchodných tržieb, ktoré nateraz ukázali miernu rezistenciu dopadu Brexitu na ekonomiku. Naopak nedarilo sa americkému doláru, ktorého hodnota paradoxne klesala na jastrabie vyhlásenia predstaviteľov FEDu o možnom zvýšení úrokových sadzieb.
Ropa pokračovala rastom siedmy obchodný deň v rade, čím sa dostala do býčieho trhu (rast o viac ako 20 %). Jej cena reaguje na vyhlásenia o možnom zmrazení produkcie tejto komodity na budúcom septembrovom zasadnutí OPECu. Cena zlata zase naopak ukončila štvrtý ziskový deň v rade miernou stratou.
Makroekonomický kalendár bude tento týždeň na ekonomické dáta bohatý. Okrem spomínaného zasadnutia centrálnych bankárov v americkom Jacskon Hole budú v USA zverejnené objednávky tovarov dlhodobej spotreby a revízia rastu HDP za druhý kvartál. V Európe budú zverejnené viaceré výsledky indexov PMI či rastu HDP Nemecka a Veľkej Británie za druhý kvartál.