Chcem investovať
Trhy majú za sebou najhorší deň v histórii
27. 06. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Svetové akcie v piatok stratili 2,3 bilióna dolárov hodnoty.

  • Brexit úplne zatienil všetky ostatné udalosti.
  • Nachytal drvivú väčšinu trhu zle postavenú na opačnej strane skutočnosti.
  • Boli sme tak svedkami jedného z najhorších dní svetových trhov v histórii.
  • Neistota zostáva veľká a najbližšie týždne budú chaotické, kým sa situácia nezačne nejako kryštalizovať.
  • Opakované španielske voľby dopadli pozitívne pre súčasného premiéra Rajoya, ktorý si polepšil – schopnosť zostaviť vládu je však otázna.
  • Investori očakávajú intervencie centrálnych bánk, čo čiastočne stabilizuje sentiment.

V piatok ovládla trhy absolútna panika v dôsledku neočakávaného odhlasovania opustenia Európskej únie Veľkou Britániou. Výsledok bol šokom pre všetkých od investorov, cez politikov až po samotných Britov. Svetové finančné trhy sa jednoznačne v priebehu týždňa prikláňali k zotrvaniu Británie v EÚ, čo je jeden z dôvodov prudkých prepadov rizikových aktív v piatok.

Podľa niektorých zdrojov sa 24. jún zapísal do histórie ako najhorší deň pre svetové akciové trhy. Tie stratili až 2,3 bilióna dolárov hodnoty. Svedkami najväčších poklesov sme boli v Európe, kde trpeli najmä periférne krajiny ako Taliansko (-12,5 %), Španielsko (-12,4 %) a Grécko (-13,4 %). Nemecký index DAX stratil 6,8 % a francúzska CAC 40 – 8 %.

Zo začiatku amerického obchodovania sa zdalo, že situácia sa v USA upokojí, no nakoniec tomu tak nebolo. Investori sa aj tam bez váhania a zmýšľania húfne zbavovali rizikových aktív ako akcie a priemyselné komodity. Index S&P 500 poklesol o 3,6 % a všetky hlavné americké indexy piatkovým obchodovaním vymazali tohtoročné zisky. Objemy na oboch kontinentoch boli silné.

Ropa stratila takmer 5 %. Britská libra voči doláru prepadla o 8 %, čím sa piatok stal jej najhorším dňom v histórii. Strácalo i euro – voči doláru o viac ako 2 %.

Na druhej strane profitovali bezpečné aktíva. Dolár a japonský jen silneli. Darilo sa i dlhopisom Japonska, Nemecka, USA, Švajčiarska a severských krajín. Vo viacerých prípadoch výnosy tohto dlhu siahli na nové rekordné minimá. Zlato si pripísalo 4,7 % a zavrelo na novom dvojročnom maxime výraznejšie nad cenou 1300 dolárov za uncu.

Výhľad trhov aktuálne zostáva pomerne neistý. Je na nich dnes badať známky stabilizácie a snahy načas prehliadnuť prekvapivý Brexit. Ťažko si však predstaviť, že by trhy dokázali chytiť silnejšiu rely s takou obrovskou neistotou za ich chrbtom. Preto Brexit bude určite nejaký čas držať strop nad trhmi.

Na druhej strane ceny aktív podporujú očakávania konania centrálnych bánk. Viaceré z nich už nalievali likviditu a podporovali svoje meny v závere minulého týždňa. Ostatné sa vyjadrili, že sú pripravené dodávať prostriedky bankovému sektoru. Bank of England v piatok vyčlenila až 250 mld. libier na tieto účely. Investori očakávajú uvoľnenie politiky v Británii, Japonsku a Číne. Trh absolútne vymazal zvýšenie sadzieb FEDom v tomto roku. Práve výhľad uvoľnenejšej menovej politiky naopak trhy podporuje. Tak sme zvedaví, ktorá strana zvíťazí.

Samotný Brexit zostáva otázny. Nezhodla sa ani samotná Európa, ako postupovať. Kým niektoré krajiny požadujú okamžitú žiadosť a začatie procesu, iné tvrdia, že sa nemusíme ponáhľať. Podobné názorové rozkoly sú aj v samotnej Británii. Rezignujúci premiér Cameron odmietol podať žiadosť o výstup, no nová vláda sa tak skoro moci nechopí. Nepokojnosť s výsledkom referenda prejavujú aj samotní voliči, ktorí žiadajú jeho opakovanie a spisujú petície. Rozlúčiť sa s Britániou chce opäť Škótsko. Budúcnosť Británie, jej ekonomiky, ale aj celej únie je veľmi nejasná a otázna. Navyše vo viacerých krajinách zintenzívňujú iniciatívy na zvolanie identických plebiscitov.

Neistota zostáva skrátka veľká a obchodovanie zostane najbližšie dni až týždne volatilné a chaotické.