Chcem investovať
Trhy na chvíľu otriasli grécke riziko
17. 06. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Utorok nepriniesol žiadny posun v gréckej otázke, no rovnako neponúkol ani príliš veľa nových informácií, či vyjadrení dvoch naťahujúcich sa strán. Investori využili pokojnejší deň pred dnešným kľúčovým zasadaním americkej centrálnej banky k nákupom a väčšina aktív tak otočila deň zo strát do ziskov.

Európske akcie i väčšina nejadrových dlhopisov sa v dopoludňajších hodinách obchodovali v červených číslach. Okolo obeda bez zásadnejšej správy začal byť periférny dlh nakupovaný, čo pomáhalo i akciám. V jednom momente sa paneurópsky index Stoxx 600 obchodoval so stratou 1,1%, no deň ukončil s profitom 0,6%.

Hlavný menový pár euro dolár sa okrem sledovania vývoja gréckej ságy sústredil na dnešné stretnutie menovej komisie FEDu. V priebehu dňa sa obchodovalo euro v červených číslach, ale nakoniec zavrelo nad dennými minimami.
Ekonomické dáta nemali zásadnejší vplyv na trhy. Nemecko potvrdilo májovú infláciu 0,7% a inštitút ZEW reportoval zhoršenie investorskej dôvery hlavne v dôsledku neistoty ohľadom budúcnosti Grécka, či rastúceho úročenia v Európe. Výhľadová zložka indexu alebo očakávania investorov poklesli na tohtoročné minimum. Britské ceny sa v máji zotavili z deflácie a prešli do minimálnej inflácie 0,1%. Májové predaje áut v Európskej únii rástli najpomalšie od novembra 2013 (1,3%).

USA zverejňovali prvé dáta realitného trhu. Začaté stavby nenaplnili očakávania vytvorené stavebnými povoleniami vydanými v apríli a v máji poklesli zo 7,5-ročného maxima o 11%. Stavebné povolenia si držia stále silný rast a indikujú expandujúcu stavebnú aktivitu. V máji poskočili o takmer 12% na 8-ročné maximum.

Zlato stále nedokáže profitovať z rastúceho rizika na svetových trhoch spôsobeného Gréckom. Včera žltý kov poklesol reflektujúc silnejší dolár a opatrnosť pred dnešným zasadaním FEDu. Ropa naopak posilnila v očakávaniach ďalšieho poklesu zásob. Súkromný americký ropný inštitút včera odhadol pokles ropných rezerv v minulom týždni o 2,9 mil. barelov. Očakávania pre dnešné oficiálne číslo predpokladajú redukciu o 1,5 mil. barelov.

Dnes majú svetové finančné trhy na programe udalosť tohto týždňa, ktorou je zasadanie menovej komisie Federálneho rezervného systému (FED). Zmena politiky sa neočakáva, no dopad na trhy môže mať mnoho faktorov. Ekonómovia a analytici stále vidia prvé zvýšenie úrokových sadzieb centrálnou bankou v septembri až decembri. Zmena slovníku môže poskytnúť určité indikátory. FED rovnako zverejní revíziu výhľadu ekonomického rastu, inflácie a nezamestnanosti. Okrem toho ponúkne i tzv. bodkový graf, ktorý odhaľuje očakávania výšky sadzieb jednotlivými členmi komisie ku koncu tohto a budúcich rokov. Po zverejnení vyhlásenia zo zasadania nasleduje tlačová konferencia šéfky FEDu Janet Yellenovej.

V Európe má podobne stretnutie Rada guvernérov ECB, no nebudú rozhodovať o menovej politike. Prezident centrálnej banky si vyžiadal osobné stretnutie európskych menotvorcov. Témou bude hlavne Grécko a pohotovostný program ELA, prostredníctvom ktorého držia grécke banky nad vodou. Rozhovor by mal prebehnúť medzi rakúskym kancelárom Faymannom a gréckym premiérom Tsiprasom, v ktorom sa líder nášho suseda pokúsiť prelomiť uviaznuté rokovania. Správy z Grécka zostávajú naďalej citlivo vnímané a môže sa udiať čokoľvek. Zajtra sa stretajú ministri financií krajín eurozóny, čo je ďalší termín v gréckej dráme s potenciálom nových informácií.

Ekonomický kalendár nie je natoľko zaujímavý. Eurozóna dnes zverejní finalizáciu májovej inflácie a stavebnú produkciu, Británia nezamestnanosť a zápisnicu z ostatného zasadania Bank of England. V USA je na programe týždňový vývoj hypoték. Streda ponúka i prvé väčšie lastovičky blížiacej sa výsledkovej sezóny. Hospodárenie zverejní FedEx ako dobrý indikátor svetovej ekonomickej aktivity a po zavretí trhov mu bude sekundovať technologická firma Oracle.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 096,29 +0,57%
 Stoxx 600 385,49 +0,64%
 Euro/dollar 1,1248 -0,31%
 Zlato 1 182,15 -0,36%
 Ropa WTI 59,97 +0,76%