Chcem investovať
Trhy neskočili na Draghiho holubičí komentár
21. 07. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Americké akcie opäť na maximách.

  • Trhy Draghiho holubičiemu komentáru neuverili, euro zamierilo prudko nahor.
  • Výsledková sezóna na oboch stranách Atlantiku pokračuje pozitívne.
  • Česká koruna pokračuje v posilňovaní, dostala sa pod úroveň 26 EUR/CZK.
  • Dlhopisový kráľ Bill Gross sa obáva, že centrálne banky zatiahnu svet do recesie.
  • Ekonomický kalendár dnes ponúka dáta vývoja aktívnych vrtov ropy v USA.

Európska centrálna banka na včerajšom zasadnutí ponechala aktuálne nastavenie menovej politiky bez zmeny. Depozitná sadzba zostáva aj naďalej na úrovni -0,4 % a zmien sa nedočkal ani program nákupu aktív v celkovom objeme 60 mld. EUR.

Najväčší dôraz investori venovali sprievodnému komentáru na tlačovej konferencii po zasadnutí Rady guvernérov. Prezident ECB Mario Draghi uviedol, že pozitívny ekonomický vývoj eurozóny je prekvapením a čoraz viac na sile získavajú aj reflačné tlaky. Na adresu QE poznamenal, že v prípade potreby je eurobanka pripravená navýšiť jeho objem aj dobu trvania. Euro preto v reakcii zamierilo nadol, avšak následne zamierilo opačným smerom, keď sa sústredilo na komentáre ohľadne pokračujúceho ekonomického oživenia na Starom kontinente.

Suma sumárum. ECB ponechala bez zmien sprievodný komentár, zdôraznila potrebu pokračovať vo výraznej menovej expanzii pre dosiahnutie inflačného cieľa a vyjadrila prekvapenie nad pozitívnym vývojom ekonomiky eurozóny. Celkovo je komentár možno hodnotiť ako holubičí. Mario Draghi sa na tlačovej konferencii snažil nedať euru dôvod k ďalšiemu rastu, avšak trh mu na to neskočil. Investori očakávajú, že ECB začne diskutovať resp. komunikovať úpravu QE na jeseň.