Chcem investovať
Trhy odmeňujú „surfistov“ na vlnách
11. 09. 2018 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Americké akciové trhy opäť prekonali historické maximá. Túto vetu nebolo počuť od začiatku roka, a to kvôli zvýšenej volatilite na trhoch spôsobenej primárne politickými udalosťami. Akciový index S&P 500 (sleduje výkonnosť 500 najväčších amerických spoločností) prekonal v auguste t. r. po 142 obchodných dňoch niekoľkokrát nové historické maximum, keď pokoril rekordné úrovne z konca januára. Prekonanie nového míľnika prichádza v čase, kedy americké akcie zaznamenali historicky najdlhšiu akciovú rely (ide o obdobie, kedy od predchádzajúceho maxima akcie nepoklesnú o viac než 20 %). Od 9. marca 2009, po opadnutí negatívnych dopadov poslednej finančnej krízy, trvá toto obdobie už 3 453 dní.

Tretia najziskovejšia v histórii

Americké akcie doručili investorom počas aktuálnej akciovej rely výnosy prevyšujúce 320 %. Z pohľadu výnosovosti ju možno historicky zaradiť na tretiu priečku. V období rastu akcií pred spľasnutím technologickej bubliny (v roku 2000) posilnili americké akcie za 10 rokov o vyše 400 %. Vyššie zisky doručila aj rely trvajúca 57 mesiacov po roku 1932, teda pár rokov po Veľkej depresii.

Aj keď zatiaľ nejde o najziskovejšiu rely v histórii, dôležitejším faktorom v tomto príbehu je dĺžka jej trvania. Poukazuje totiž na to, prečo je dobré držať investície za každých okolností a prečo môže byť časovanie vstupu na trh (predaj na zdanlivom vrchole a nákup na zdanlivom dne) veľmi drahé.

Chytráci vs. bojkovia

Súčasná akciová rely je označovaná ako najviac nenávidená, pretože jej verí najmenej investorov v histórii. Skupina „chytrákov“ poukazuje pri každom prekonaní maxím na nezdravý rast akciového trhu, ťahaný priaznivými menovými podmienkami, a varuje pred spľasnutím bubliny. Na druhej strane je skupina „bojazlivých“, ktorí zainvestovanie odkladajú na „lepšie“ časy. Obidve skupiny majú  napriek odlišnému pohľadu na načasovanie zainvestovania niečo spoločné. Oberajú sa o zisky.

História ukazuje, že prechytračiť trh sa časovaním vstupu a výstupu nevypláca. Najväčším problémom je, že nikto nevie odhadnúť správny moment, kedy je trh na vrchole (signál na predaj) a naopak, kedy dosahuje svoje dno (signál na nákup). Výsledkom je, že väčšina aktívnych investorov nezachytí tieto signály včas. V prípade obáv o prepad trhu sa stiahnu do hotovosti a vyčkávajú na prepad, ktorý však nemusí prísť. Alebo sa korekcia dostaví, ale len v obmedzenej miere.

Akciový trh má tendenciu rásť rýchlejšie pred väčším pádom, čo potvrdzuje štúdia Bank of America realizovaná od roku 1937. Ukazuje, že ak by nebol investor zainvestovaný v poslednom roku pred príchodom medvedieho trhu (pokles akciového trhu viac než o 20 %), stratil by až pätinu zisku pochádzajúceho z akciovej rely. Zmena trendu prichádza rýchlo a nečakane. Veď koľko investorov správne odhadlo, že najlepší čas na vstup do pozícií je začiatok marca 2009? Drvivá väčšina začala investovať až neskoro po tom, čo trh vykázal rast.

Akciové trhy dlhodobo rastú

Výsledkom snahy o prechytračenie trhu zostávajú zväčša oči pre plač a rátanie strát s hotovosťou vo vrecku, ktorá nič nezarobí. Ilustruje to aj tabuľka, ktorá hovorí o dopadoch absencie na trhu počas vyše 5 000 dostupných obchodných dní na Wall Street. Stačilo, aby investor nebol zainvestovaný len 10 najúspešnejších dní a jeho investícia sa znížila o polovicu. To predstavuje stratu takmer 70 % oproti tomu, keď bol zainvestovaný po celý čas. Výsledkom absencie až 40 najziskovejších dní je pre investora strata.

Výkyvy na akciovom trhu sú, boli aj budú. Akciový trh však z dlhodobého hľadiska rastie. Pri dodržaní investičnej stratégie a horizontu je investor odmenený vyššími ziskami než napríklad pri dlhopisoch.  Najefektívnejším spôsobom, ako na akciovom trhu participovať v plnej miere, je byť zainvestovaný za každých okolností a surfovať na jeho vlnách. Stačí len pár dní absencie na trhu a investorom to negatívne ovplyvní dlhodobé zhodnotenie ich investícií. Aj to je jeden z dôvodov, prečo pasívne indexové fondy, ktoré sú základným stavebným kameňom portfólií klientov Acrossu, prekonávajú z dlhodobého hľadiska svojou výkonnosťou aktívne manažované fondy.

Autor: