Ani v novembri si investori nevydýchli a zostávali v strehu. Vývoj obchodných vzťahov medzi USA a zvyškom sveta, predovšetkým Čínou, sa ocitol na hojdačke. Prezident Donald Trump vysielal rozporuplné signály v celej škále nálad – od prehnaného optimizmu až po skepsu a beznádej. Summit G-20 v Buenos Aires mal zmierniť neistoty, no investorom nebolo dopriate nadýchnuť sa k ďalšiemu udržateľnému rastovému trendu.
Kľúčovým sloganom amerického prezidenta pred novembrovými kongresovými voľbami bolo znižovanie cien ropy. Trhy ho vypočuli a čierne zlato sa prepadlo z októbrových maxím o 35 %, čo potešilo spotrebiteľov a zarmútilo producentov ropy. Opačný pohyb zaznamenali ceny zemného plynu, ktoré v novembri rástli o 40 %.
Stopka zvyšovaniu úrokov
Európsky trh upieral zrak na Taliansko a diskusie o jeho rozpočtovom deficite. Novému rímskemu kabinetu sa nepozdáva požiadavka Európskej komisie na utiahnutie rozpočtu oproti plánu o takmer percento. Následkom toho sa euro prepadlo o viac ako 2,5 %. Opačným smerom potiahol európsku menu šéf amerického FEDu vyhlásením, že sadzby na dolár sú na neutrálnych úrovniach, ktoré nestimulujú ani nebrzdia vývoj ekonomiky. Rast dolárových úrokových sadzieb by preto mohol načas dostať stopku.
Osud Brexitu sa presunul mimo kontinent. Európski lídri súhlasili s 585-stranovým dokumentom, čo sa však nedá povedať o britských poslancoch a niektorých ministroch. Premiérka Theresa Mayová je medzi dvoma mlynskými kameňmi – konzervatívnymi poslancami, ktorí sú za „tvrdý“ odchod z EU aj bez zmluvy a opozíciou, vrátane časti vládnych poslancov, s výhradami k samotnej zmluve.
Rozkolísaný trh prial akciám
Kým v októbri nebolo pred stratami úniku, uplynulý mesiac prial akciovým investorom. Trh zareagoval pozitívne na snahu vyriešiť obchodný spor medzi dvoma najsilnejšími ekonomikami sveta. Šéf FEDu Jerome Powell s nohou na brzde rastu úrokových sadzieb nalial do žíl optimizmus. Ťahúňmi akcií boli americký a pacifický trh, ku ktorým sa pridali rozvíjajúce sa trhy. Európa bola v nemilosti investorov – rímsko-bruselské prekáračky o podobu talianskeho rozpočtu, neistota ohľadom Brexitu a slabší ekonomický rast v Nemecku spôsobili pokles hlavných indexov starého kontinentu.
Pozitívny vývoj zaznamenalo akciové riešenie Across Intelligent Portfolio 100+ so solídnym rastom o 1,37 % za mesiac, čím znížilo deficit voči benchmarku. Ťahúňmi boli aj rozvíjajúce sa trhy a pacifické akcie, keď Amundi MSCI Emerging Markets rástol mesačne o 4,9 %. Jedinou zložkou, ktorá zaznamenala prepad, bol Lyxor STOXX Europe 600. Negatívne zhodnotenie zaznamenalo Across Intelligent Bond Portfolio+, ktoré kleslo o 0,79 %, v tohtoročnom pohľade na -3,75 %. Najmenej sa darilo high yieldovým európskym dlhopisom, reputáciu bondom zachraňovali veľké globálne dlhopisové aktíva.
Najvýraznejšou zložkou zhodnotenia alternatívnych investícií boli hedžové fondy. Naopak, nedarilo sa komoditám a aktívam zameraným na počasie, ktoré poslali časť inteligentných portfólií do záporných čísel. Across Intelligent Alternative Portfolio+ oslabilo o 0,33 %, za celý rok pokleslo o 4,18 %.
Dlh v strednej a východnej Európe lacnie
Trh strednej a východnej Európy (CEE) prechádzal ostatné dva mesiace očistcom. Nevplývali naň len globálne faktory, ale aj špecifické lokálne efekty. Najmä eskalujúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Koncom mesiaca Ukrajina vyhlásila výnimočný stav na časti územia. Neistota dopadla na väčšinu emitentov z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.
Pre fond sa tým vytvorili dobré podmienky na nákup dlhopisov pri nízkych úrovniach a vysokých výnosoch do splatnosti (YTM). Fond YTM dlhových nástrojov dosahuje úroveň 7,8 % s duráciou 3 roky, čo prináša pre investorov solídny bezpečnostný vankúš. Kolísanie fondu tlmia ďalšie dva faktory: priemerný kupón vo výške 6,8 % a hotovosť, ktorá bude slúžiť na využitie investičných príležitostí.
Hedžové fondy a Berkshire ťahali oportunity
Obdivuhodný vývoj dosahuje veštec z Omahy, ktorý nezaváhal a k ročnému zhodnoteniu 10,1 % pridal ďalších 6,3 %. Darilo sa aj hedžovému fondu New Capital Alternative Strategies, ktorý rástol o 13,7 %, celkovo za tento rok o 7,2 %. Na opačnom konci sú kryptomeny s poklesmi okolo 40 % za mesiac. Ethereum už tento rok stratilo dovedna 85 % a bitcoin 72 %.
Z fondov z ponuky Across Crème de la Crème v novembri zvíťazili rozvíjajúce sa trhy, Afrika a stredné americké spoločnosti. Poklesy zaznamenali komodity a malé európske spoločnosti. Na rok 2018 sa zatiaľ investori pozerajú s obavami o jeho výsledok. Súčasné poklesy však môžu byť odrazovým mostíkom na zhodnotenie lacných trhových príležitostí.
Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.
Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+, Across Opportunities, Crème de la Crème, a Across Intelligent Portfolio.