Chcem investovať
Trhy vysušili slzy z minulého roka
12. 03. 2019 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Globálne akciové trhy pokračujú v relly, ktorá úspešne zotiera minuloročné straty. Americké akciové indexy zaknihovali deviaty zelený týždeň z desiatich. Tamojší akciový trh sa opiera o doznievajúcu výsledkovú sezónu. Ziskovosť firiem medziročne rastie dvojciferným tempom už piaty kvartál v rade.

Americké akciové indexy zaknihovali deviaty zelený týždeň z desiatich.

Vodou na akciový mlyn je ústup politických rizík – zažehnanie vládneho shutdownu a predĺženie obchodného prímeria s Čínou. Ocenil to aj akciový trh rozvinutých krajín na čele s Európou a pacifickým regiónom. Významnou vzpruhou je prechod amerického FED-u, najvplyvnejšej centrálnej banky sveta, na autopilota s prísľubom zvyšovať úrokové sadzby. Na základe zápisnice z februárového zasadnutia nemožno očakávať skorý rast dolárových sadzieb, z čoho ťaží región emerging markets.

V dôsledku poklesu ekonomickej aktivity v eurozóne bude ECB tento trend nasledovať. Možno očakávať postupné zmeny v rétorike, v nastavení úrokových sadzieb a v spustení nového kola poskytovania dlhodobých úverov pre banky. Kvôli neistote z Brexitu sa neočakávajú výrazné zmeny v Japonsku a ani vo Veľkej Británii. Výsledkom tohto vývoja je masívny návrat investorov k dlhopisom, čo spôsobilo nárast ich cien a pokles výnosov, ktoré sa vyvíjajú inverzne.

Inteligentné portfóliá Acrossu mažú straty

Akciové riešenie Across Intelligent Portfolio 100+ využilo naštartovanú výkonnosť a tento rok prekonalo už 11 %, čím pokorilo aj svoj benchmark. Medzi ťahúňov patria akciové spoločnosti v USA, pacifické akcie a pridala sa aj Európa. Dlhopisy síce nerastú tak rýchlo ako akcie, prekonali však očakávania. Ešte vlani boli trhy presvedčené o nutnosti zvyšovať úrokové sadzby centrálnymi bankármi, opak bol však pravdou. Toto je motorom pre Across Intelligent Bond Portfolio+, ktoré tento rok rástlo o 2,1 %, kým porovnávacia stratégia len o 0,6 %.

Rekordný vstup akcií do nového roka využili hedžové fondy, ktoré so zhodnotením vyše 12 % pozdvihli februárovú výkonnosť AIAP+. Darilo sa aj ostatným zložkám. Komoditné investície potiahol nárast ropy na svetových trhoch. Vidina pomalého rastu dolárových sadzieb a stabilný rast svetového hospodárstva odrazili priemyselné kovy a poľnohospodárske komodity. V tomto roku stratégia zhodnotila dovedna o vyše 15 %.

Dlhopisy CEE s veľkým potenciálom

Hoci je kvantitatívne uvoľňovanie minulosťou, centrálne banky sú vo zvyšovaní úrokových sadzieb opatrné, sústreďujú sa na vylepšovanie bilancií. Obávajú sa, že opatrenia na sprísnenie menovej politiky by ohrozili hospodársky rast. Americký prezident Donald Trump neustále vyzýva Fed na nižšie úrokové sadzby, čím by sa mal oslabiť dolár a zefektívniť zahraničný obchod USA. Hoci sa Európe vyhýbajú politické tlaky na centrálnu banku, ECB je stále opatrná vo vyhláseniach a nepripúšťa debatu o urýchlenom sprísňovaní menovej politiky. Pre vývoj dlhopisov strednej a východnej Európy je podstatná dôvera, že hospodársky rast bude pokračovať a bude sa dariť aj komoditným trhom, kde zaznamenávajú pozitívny vývoj najmä energie.

Potenciál dlhopisového portfólia Across Bond+ zostáva na koncoročnej úrovni, keď priemerný výnos do splatnosti dosiahol 7,2 %, pri durácii 3,2. Zvýšenie cien dlhopisov prinieslo od začiatku roka 1-percentný výnos portfólia. Február bol pri niektorých dlhopisových tituloch spojený s rozšírením spreadov, k čomu prispela nižšia likvidita na trhu. Trh s dlhopismi praje pripraveným a trpezlivým kupujúcim s dostatočnou rezervou likvidity. Len málo držiteľov sa zbavuje dlhopisov s vysokým fixným kupónom.

Štruktúry na ropné a automobilové firmy vyštartovali nahor

Rastúce ceny ropy sa spolu s pozitívnymi hospodárskymi výsledkami postarali o rast podkladových akcií investičného certifikátu. Britsko-holandská ťažobná skupina Royal Dutch Shell zvýšila v uplynulom roku zisk o viac než tretinu na štvorročné maximum 21,4 mld. USD. Francúzska energetická spoločnosť Total zaznamenala vlani nárast ziskovosti o 28 % na 13,6 mld. USD. Celoročný nárast ziskovosti (o 6 % na 20,84 mld. USD) zaknihoval aj americký ropný koncern Exxon Mobil. Investori do 4-ročného produktu Across Barrier Oil & Gas+ sa približujú k zhodnoteniu 11,5 % ročne.

Nemeckému koncernu Daimler poklesol vlani zisk na 7,6 mld. EUR, čiastočne aj kvôli vyšším nákladom na vývoj elektromobilov. Rekordný rok z pohľadu predajnosti luxusných áut zaznamenala automobilka BMW s predajom takmer 2,5 milióna automobilov. Čistý zisk francúzskeho výrobcu automobilov Renault sa v uplynulom roku prepadol o 35 % na 3,45 mld. EUR. Spôsobil to odchod z iránskeho trhu kvôli slabšiemu predaju naftových agregátov a nižší príspevok od japonského partnera Nissan Motor. Akcie všetkých týchto spoločností sa však obchodujú nad počiatočnou úrovňou fixovania aj v prípade 3-ročného bariérového produktu Across Barrier Cars+. Ak takýto trend vydrží, štruktúra môže vyplatiť svojim majiteľom ročný kupón vo výške 15 %.

Buffetove investície v zápore, kryptomeny rastú

Po výnimočných výsledkoch v ostatných rokoch si Berkshire Hathaway vybral slabší začiatok roka. Ako jedna z mála akciových investícií sa prepadla do červených čísel, najmä kvôli padajúcemu Kraft Heinzu. Digitálne meny sa odrazili od dna, keď vo februári zhodnotili od 15 do 37 %.

Vo februári sa v ponuke fondov Across Crème de la Crème najviac darilo robotike a umelej inteligencii so zhodnotením 5,77 %. Na opačnom konci sa ocitli investície z Afriky, ktoré sa prepadli o 1,6 %. V tomto roku sa najviac darí americkým stredným spoločnostiam, ktoré rástli takmer o 18 %.

Across Crème de la Crème predstavuje výber z vyše 4 000 indexových fondov z celého sveta. Pri ich výbere zohľadňujeme najmä náklady na správu fondu, referenčnú menu, spôsob kopírovania a odchýlku od podkladového indexu. Ďalšími kritériami sú: frekvencia vyplácania dividendy, menové zabezpečenie, veľkosť fondu a jeho likvidita na trhu.

Podrobnejšie informácie o investičných produktoch Across Private Investments sú v priložených reportoch: Across Bond+Across OpportunitiesCrème de la Crème, a Across Intelligent Portfolio.

Autor:
Andrej Rajčány

Chief Investment Officer
Andrej sa pripojil k nášmu tímu v roku 2017. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu, aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a obchodovaním s energetickými komoditami. V Acrosse zodpovedá za riadenie investičných portfólií, fondu Across Bond+, inteligentných portfólií Across Intelligent Portfolio+ a obchodovanie na finančných trhoch.