Posledné udalosti ohľadom zrušenia povinného zdravotného poistenia pre občanov USA, známeho aj ako Obamacare, sa nevyvíjali podľa predstáv novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zámer zrušiť Obamacare nečakane tvrdo narazil na odpor aj u časti republikánskych poslancov, takže vyjednávanie o osude zdravotného poistenia pre všetkých občanov USA sa výrazne skomplikovalo. Trhy zareagovali negatívne, čo prináša opätovnú šancu pre všetkých, ktorí zmeškali šancu naskočiť do rozbiehajúceho sa vlaku príležitostí menom Infraštruktúra.
Po novembrových prezidentských voľbách investori očakávali výrazný nárast zhodnotenia svojich aktív, veď D. Trump, podobne ako jeho rivalka Hillary Clintonová, sľuboval opraviť mosty, cesty, vodovody a ostatné kľúčové sieťové prvky. Jeho kandidátske sľuby bude mať teda kto sledovať a vyhodnocovať. Vplyvný Americký spolok stavebných inžinierov (ASCE), ktorý vydal varovanie pred znižujúcou sa kvalitou infraštruktúry v USA, bude tiež jedným z týchto subjektov.
Výnosy prekračujú 10 percent
Prezidentská kampaň naštartovala nielen existujúce fondy obchodovateľné na trhu (ETF), ale priniesla i vznik nových, ktoré umožňujú investovať priamo, či nepriamo do obnovy infraštruktúry v USA. Za nekorunovaného kráľa infraštrukturálnych ETF sa považuje iShares Global Infrastructure (IGF A-), ktorý od novembrových volieb priniesol zhodnotenie vyše 12 % a má stále rastový potenciál. ETF na seba pritiahli trhovú kapitalizáciu vo výške 1,4 miliardy dolárov a medzi ich aktíva patria elektrické siete, spoplatnené cesty, či letiskoví operátori. Nosnou ideou je vlastníctvo infraštrukturálnych aktív, ktoré prinášajú stabilný cash flow. Spoločnosti zahrnuté v ETF nie sú priamo závislé na budovaní infraštruktúry, čím do veľkej miery eliminujú cyklické výkyvy vo výkonnosti.
V portfóliu energetickí giganti
Fond replikuje index zložený zo sto najväčších medzinárodných infraštrukturálnych firiem z vyspelých, ako aj z rozvíjajúcich sa krajín. Podkladovým indexom sa po transformácii, od mája 2017, stane FTSE Global Core Infrastructure Index. Medzi TOP 5 tohto diverzifikovaného ETF patria najväčšie spoločnosti v oblasti energetickej infraštruktúry na svete ako Enbridge (so sídlom v Kanade), Nextera Energy, Duke Energy, Southern, Dominion Resources (všetky sídlia v USA). Už len tieto spoločnosti obhospodarujú takmer 30 miliónov užívateľov infraštruktúry v Severnej Amerike.
Bližšie informácie o možnosti investovať do finančných nástrojov, zameraných na infraštrukturálne investície, poskytnú investiční konzultanti Acrossu.
Porovnanie percentuálneho vývoja iShares Global Infrastructure ETF a Amundi ETF S&P 500 EUR Hedged od prezidentských volieb v USA.