Chcem investovať
Týždeň začína optimisticky nádejou v dohodu Grécka s veriteľmi
22. 06. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Piatkové obchodovanie sa točilo výhradne okolo Grécka a druhé husle stále dohrával záver stredajšieho zasadania FEDu. Podľa očakávaní štvrtkové stretnutie ministrov financií eurozóny nedokázalo dostať grécku drámu zo slepej uličky. Posledný deň týždňa sa tak niesol v opatrnosti pred víkendom a finálnym týždňom možného bankrotu Grécka.

Väčšina európskych indexov paradoxne v tento deň dokázala vyškrabať mierne zisky. Dôvodom bolo hlavne nasledovanie silných prírastkov na Wall Streete z predchádzajúceho dňa v dôsledku holubičieho vyhlásenia FEDu. Profity však boli limitované obavami z Grécka.

Makrokalendár bol prázdny na oboch brehoch Atlantiku. V tomto prostredí plne ovplyvnenom vývojom gréckej situácie a exspirujúcimi opciami a futures kontraktmi na akcie a indexy americké trhy korigovali predchádzajúce zisky. Dokázali však týždeň na rozdiel od európskych partnerov uzavrieť zelené.

Euro ukončilo piatkové obchodovanie s minimálnou červenou zmenou voči doláru napriek tlaku Grécka. V priebehu dňa sa obchodovalo v silnejších stratách. Darilo sa však bezpečným aktívam ako americké a nemecké dlhopisy, ktoré si pred víkendom pripísali silnejšie nárasty.

Komodity korigovali predchádzajúce zisky. Zlato uzavrelo piatok s malým poklesom, no celý týždeň vyšiel pre neho pozitívne vďaka výhľadu pomalšieho a voľnejšieho budúceho zvyšovania sadzieb v USA. Ropa knihovala väčšie straty a červená ukončila i týždeň. Dôvodom bolo grécke riziko a pokračujúce naznačovanie zvyšovania produkcie zo strany Saudskej Arábie.

V otázke Grécka dominovalo štvrtkové stretnutie euroskupiny, ktoré podľa očakávaní nedokázalo priniesť náznak riešenia. Šéf Európskej rady Donald Tusk zvolal mimoriadny summit lídrov EÚ na pondelok s cieľom vyriešiť grécky problém. ECB zvýšila v piatok financovanie gréckych bánk prostredníctvom programu ELA, no neuviedla o aký objem.

Víkend zostal v Aténach rušným. Stretnutie vlády viedlo k rozhodnutiu pokúsiť sa dohodnúť s veriteľmi. Premiér Tsipras v nedeľu predložil nový návrh reforiem, ktorý je podľa prvých slov z Bruselu prijímaný celkom pozitívne a hodnotený ako dobrý základ pre narysovanie dohody. Premiér rovnako hovoril s nemeckou kancelárkou Merkelovou a francúzskym prezidentom Hollandom. V noci rovnako úradníci viedli intenzívne rozhovory ohľadom podmienok uvoľnenia prostriedkov.

Nový týždeň tak na svetových trhoch začína optimisticky, že po piatich mesiacoch neschopnosti nájsť konsenzus by mohla byť grécka sága čiastočne vyriešená a krajina by sa mohla vyhnúť hroziacemu bankrotu. Najbližších päť dní by malo byť kritických, keďže na konci mesiaca má krajina splatných 1,6 mld. eur voči MMF.

Múdrejší môžeme byť hneď dnes. Na obed by mala vyjadrenie ohľadom financovania gréckych bánk poskytnúť ECB. Obavy z neotvorenia gréckych bánk dnes ráno sa zatiaľ nepotvrdili, no platí, že pokiaľ by aj dnešné rozhovory stroskotali, výbery vkladov zajtra zintenzívnejú. Poobede by sa mali stretnúť ministri financií eurozóny, prehodnotiť nových návrh Grécka a pripraviť podklady pre stretnutie predstaviteľov krajín EÚ, ktoré by malo začať o 19 hodine stredoeurópskeho času. Poobede má grécky premiér na programe i viaceré stretnutia s európskymi lídrami ako Donald Tusk, Martio Draghi a predstaviteľmi Európskej komisie.

Obchodovanie dnes ráno začína veľmi konštruktívne práve na optimizmus z možnej rodiacej sa dohody Grécka s veriteľmi. Ázia knihuje mierne zisky. Európske akcie si pripisujú až okolo 3% a zelené otvorenie indikujú i americké futures kontrakty. Bezpečné dlhopisy USA a jadrových krajín EÚ padajú, no periférny dlh silnejšie rastie. Euro púšťa zisky zo skorého ranného ázijského obchodovania.

Okrem riešenia gréckej záchrany sú dnes v kalendári americké predaje domov a prieskum výrobnej aktivity v dištrikte FEDu z Chicaga. Eurozóna zverejní odhad spotrebiteľskej dôvery. Dnes začnú tohto týždňové rozhovory o iránskom jadrovom programe, ktoré by mocnosti chceli ukončiť do konca mesiaca.

 

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 109,99 -0,53%
 Stoxx 600 385,59 +0,36%
 Euro/dollar 1,1352 -0,06%
 Zlato 1 200,27 -0,14%
 Ropa WTI 59,61 -1,39%