Chcem investovať
Údajná dohoda medzi Ruskom a Saudskou Arábia poslala ropu na nové maximá
13. 04. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Komodity vytiahli ceny akcií do zelených čísel.

  • Potenciálna dohoda medzi Ruskom a Saudskou Arábiou
  • Juniper Networks -7,4% po horšom výhľade
  • Goldman Sachs zvýšil cieľovú cenu na Arcelor Mittal
  • Čínsky export stúpol o 18,7% v marci

Akcie

Ropa opäť potiahla indexy, ktoré včera uzavreli v 1% v zisku. Dôvodom bol optimizmus ohľadom pravdepodobnej dohody lídrov na zasadnutí OPECu, ktoré sa bude konať 17. apríla 2016. Na trhu sa šíria správy, že Rusko a Saudská Arábia sa už spolu dohodli na zmrazení produkcie, čo zvyšuje šancu konsenzu medzi ostatnými producentmi ropy. Ruský minister energetiky správy odmietol komentovať, to však nezastavilo silný rast na čiernom zlate. Celý sektor skončil s viac ako 3% v zisku.

MMF znížil pre rok 2016 odhad rastu globálnej ekonomiky o 0,2% na 3,2%, čo bol všeobecne očakávaný krok.

Prezident FEDu v Dallase, Rob Kaplan, očakáva v tomto roku rast HDP USA pod 2%, čo podľa neho pripravuje pôdu pre ďalšie zvýšenie sadzieb. Dodal, že apríl je pravdepodobne príliš skoro, ale jún je jedným z termínov, kedy k tomu môže dôjsť. Keďže R. Kaplan nie je hlasujúcim členom rady pre tento rok, jeho komentár nemal veľký vplyv.

Akcie spoločnosti Juniper Networks (JNPR), ktorý vyvíja produkty na správu IT sietí, klesli po slabých výsledkoch o 7,4%. Pre prvý kvartál očakávajú zisk 35-37 centov na akciu, nižšie než 45 centov, ktoré prognózoval Wall Street. Spoločnosť to pripisuje nižšiemu dopytu zo strany viacerých sektorov.

Goldman Sachs zvýšil cieľovú cenu na oceliarskeho giganta Arcelor Mittal na 5,4 EUR za akciu. Firma plánuje skúpiť dlhopisy po získaní ďalších 3 miliárd EUR v investíciách od akcionárov. Akcie uzatvorili 3,2% v zisku.

Deutsche Bank znížilo cieľovú cenu pre Starbucks na 64 USD za akciu. Akcie sa však stále predávajú za 59,5. Napriek tomu poklesli o 2,3%.

Rozvíjajúce trhy

Čína dnes ráno hlásila silnejšie čísla exportu, než očakávali analytici. V lokálnej mene CNY v marci export stúpol o 18,7% (v USD 11,5% nárast exportu). Import poklesol iba o 1,7% (v USD 7,6% pokles importu), čo je menej ako vo februári (8%). Premiér Li Keqiang uviedol, že pre rok 2016 vidia rast HDP na úrovni 6,5-7%.