Chcem investovať
USA sa nepohodli s Japonsko na summite G7
23. 05. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Akcie dokázali piatkovým rastom zastaviť trojtýždňovú korekciu.

  • Obavy zo zvýšenia sadzieb v piatok mierne poľavili.
  • Ropa poklesla tretí deň v rade.
  • Obchodovaniu dominovali korporátne správy.
  • Tento týždeň o dátach a centrálnych bankároch.

Aj v závere minulého týždňa nad trhom dominovala diskusia ohľadom krátkodobého výhľadu menovej politiky americkej centrálnej banky FED. Vo štvrtok, deň po zverejnení podstatne jastrabej zápisnice z aprílového zasadania menotvorcu, väčšina aktív citlivých na úrokové sadzby a silný dolár strácala. Americké akciové indexy však veľkú časť strát v priebehu obchodovania vymazali.

Piatok bol podstatne pokojnejším obchodným dňom. Zásadnejšie katalyzátory chýbali. V mysliach investorov obavy zo zvýšenia sadzieb mierne ustúpili. I keď sa očakávania v princípe nemenili, na trhu sa rozšíril konsenzus, že FED zvýšenie odloží až na jeseň, keďže júnové zasadanie je nasledované riskantným britským referendom o zotrvaní v Európskej únii a letné mesiace bývajú poznamenané nižšou likviditou.

Rovnako sa objavili hlasy, že vyššie úročenie nie je hneď negatívnou správou a americká ekonomika má potenciál zvládnuť ho. My sa s týmto názorom úplne nestotožňujeme. Od uplynulej krízy bol svetový dlh schopný ďalej narásť o takmer dve tretiny. Gro nového dlhu je veľmi citlivého na silu doláru a ceny komodít, ktoré vyššie sadzby ohrozujú. Rovnako svetová ekonomika, ani hospodárenie firiem nie sú natoľko silné, aby zvládli obsluhovať dlh, ktorého náklady by boli napr. o percento vyššie.

V piatkovom obchodovaní tak do popredia vystúpili korporátne správy. Lepší report predaja domov v USA nemal väčší vplyv na vývoj trhov.

Akcie Tesly rástli o 2,4 % po tom, ako spoločnosť zvýšila základné imanie o 1,5 mld. dolárov emisiou dodatočných 6,8 mil. akcií. Na tieto riziká sme dávnejšie upozorňovali. Tesla stále negeneruje pozitívny cash flow a na expanziu je nútená získavať nové financovanie, ktoré neustále riedi majetok pôvodných akcionárov.

V uplynulom roku často skloňovaný prepravca ropy a plynu Kinder Morgan rástol o 2,8 % na správy, že kanadský regulátor odobril rozšírenie tamojších potrubí spoločnosti. Akcie výrobcu poľnohospodárskych strojov Deere padli o 5,5 % po zverejnení poklesu zisku o 28 %. Výrobca predpripravených jedál Campbell Soup poklesol o 6,4 % napriek potvrdeniu celoročného výhľadu. Naopak výrobca strojov na produkciu polovodičov Applied Materials poskočil o 14 % po zverejnení nových objednávok na 15-ročnom maxime.

Väčšina indexov minulý týždeň zastavila trojtýždňový pokles. Bolo tak v prípade amerických indexov S&P 500, Nasadaq Composite i väčšiny európskych indexov. Jedine Dow Jones Industrials natiahol červenú šnúru na štyri týždne.

Ropa v piatok zaznamenala tretí pokles v rade, no ukončila týždeň opäť zelená. Zlato naopak stratilo druhý týždeň v rade, čo súvisí so skloňovanou zmenou menovej politiky FEDu. Dolár posilnil tretí týždeň v rade.

Dnešné ráno sa zatiaľ na trhoch hovorí hlavne o Japonsku. V prvom rade krajina reportovala ďalší výrazný medziročný pokles exportu siedmy mesiac v rade. Vývoz bol v apríli nižší o 10,1 % oproti hodnotám spred roka, čo je hlbší prepad ako marcových -6,8 %. Odhad májového PMI indexu vo výrobe prepadol hlbšie do pásma kontrakcie (47,6).

Cez víkend sa konalo stretnutie lídrov a centrálnych bankárov krajín G7, kde došlo k roztržke medzi USA a Japonskom ohľadom manipulácie hodnoty mien. USA varovali krajinu vychádzajúceho slnka pred ďalšími intervenciami po posilnení japonskej meny, ktorá stojí za prepadom tamojšieho exportu. Krajiny neboli schopné doposiaľ vydať spoločné komuniké, ako chcú bojovať so spomaľujúcou svetovou ekonomikou.

Dnešný deň patrí pokračujúcemu zverejňovaniu odhadov PMI indexov. Eurozóna sa ešte pochváli odhadom spotrebiteľskej dôvery. Na programe sú aj prejavy dvoch amerických centrálnych bankárov Jamesa Bullarda a Johna Williamsa. Ich význam vzhľadom na uplynulé dianie narastá a nás zaujíma hlavne prvý zmieňovaný, keďže je považovaný za centristu a je vnímaný ako potenciálny barometer názorov vo FEDe.