Chcem investovať
Úspešný štart do nového týždňa
12. 09. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Na trhoch cítiť pokles averzie k riziku, bezpečné prístavy strácajú.

  • Očakávania nižších škôd po hurikáne Irma pomohli akciám aerolínií a poisťovní.
  • Apple dnes v novej centrále predstaví nové produktové portfólio, akcie posilnili.
  • Saudská Arábia a Venezuela diskutujú predlženie ropnej dohody za marec 2018.
  • V Čechách sa schyľuje k druhému zvýšeniu úrokových sadzieb v tomto roku.
  • Ekonomický kalendár dnes ponúka inflačné dáta z Veľkej Británie.

Začiatok týždňa sa na akciových trhoch niesol v optimistickej nálade. Pozitívnemu sentimentu pomohol fakt, že cez víkend neprišlo k ďalšiemu testu severokórejských rakiet a skutočnosť, že Irma dorazila na Floridu „len“ ako hurikán prvej kategórie. Materiálne škody tak pravdepodobne nebudú také rozsiahle, ako sa očakávalo. Pokles averzie k riziku bolo vidieť od Ázie až po USA. Americké akciové benchmarky sa dokázali vyšplhať na nové historické maximá, naopak bezpečné prístavy ako zlato či jen strácali.

Akcie technologického gigantu Apple posilnili deň pred predstavením nového produktového portfólia takmer o 2 %. Spoločnosť v tomto roku oslavuje 10. výročie uvedenia prvého smartfónu iPhone na trh a fanúšikovia očakávajú, že Apple okrem novej verzie iPhonu 7, hodiniek Apple Watch, televízie Apple TV, či domáceho chytrého reproduktoru HomePod predstaví aj prémiový iPhone 8, plný nových vychytávok, vrátane OLED displeja, rozpoznávania tváre či bezdrôtového nabíjania. Investori dúfajú, že nové produktové portfólio reštartuje stagnujúcu tendenciu predajnosti z posledných fiškálnych kvartálov, čo sa pozitívne odrazí na tržbách spoločnosti.

Medziročná inflácia v Českej republike dosiahla v auguste úroveň 2,5 %, teda mierne za očakávaním centrálnej banky. Rozdiel je však minimálny a tak ČNB môže uvažovať o ďalšom zvýšení úrokových sadzieb ešte v tomto roku. Umožňuje jej to silný rast ekonomiky, akcelerujúce mzdy a fakt, že koruna zostáva aj naďalej „pokojná“. Je teda otázkou, či banková rada bude chcieť počkať na novembrovú prognózu alebo k druhému zvýšeniu úročenia v tomto roku prikročí už v septembri.

Saudský minister energetiky sa počas víkendu stretol so svojimi kolegami z Venezuely a Kazachstanu, aby diskutovali možnosť prijatia ďalších opatrení, ktorých cieľom je zvýšenie cien ropy na svetových trhoch. Podľa aktuálnej dohody sa OPEC a nečlenské štáty na čele s Ruskom dohodli na obmedzení ropnej produkcie do marca 2018 o 1,8 milióna barelov denne. Ďalšie zasadnutie OPEC-u sa uskutoční v novembri. Možno teda očakávať, že stretnutia budú pred týmto zasadnutím intenzívnejšie. To isté bude platiť aj o slovných intervenciách v prospech rastu cien čierneho zlata od jednotlivých predstaviteľov dohody.