Chcem investovať
Úvod týždňa pokojný
06. 06. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Investori vyčkávajú na dôležité fundamenty v druhej polovici týždňa.

  • Hlavné akciové indexy na oboch stranách Atlantiku zakončili blízko nuly.
  • Libra v reakcii na víkendový teroristický útok a klesajúce preferencie vládnucej strany oslabuje.
  • Arabské krajiny prerušili diplomatické vzťahy s Katarom, ropa prišla o nazbierané zisky.
  • Šéfka MMF Lagardeová ponúkla eurozóne dohodu účasti na záchrannom programe pre Grécko.
  • Ekonomický kalendár dnes ponúka výsledky maloobchodných tržieb v eurozóne.

Finančné trhy vstúpili do nového týždňa podľa očakávaní. Zobchodované objemy boli v dôsledku prázdnejšieho ekonomického kalendára podpriemerné a väčšina aktív si svoje ceny dokázala podržať. Investori do nových pozícií nevstupujú a vyčkávajú na dôležité fundamenty v druhej polovici týždňa.

Vo Veľkej Británii sa vo štvrtok budú konať predčasné parlamentné voľby. Aktuálne predvolebné prieskumy naznačujú, že vládnuca strana súčasnej premiérky Theresy Mayovej musí pre získanie pohodlnej väčšiny v dolnej komore Snemovne ešte zabojovať, keďže jej náskok pred opozičnou Labour party sa čoraz viac zmenšuje. To sa nepáči britskej libre, ktorá pokračuje v oslabovaní.

Štvrtok prinesie aj menové zasadnutie ECB. Prvý odhad májovej inflácie naznačil pokles indexu spotrebiteľských cien hlbšie pod cieľ eurobanky, čo centrálnym bankárom neumožní diskutovať o sprísnení menovej politiky. Zmena by však mohla nastať v rétorike, v ktorej by Mario Draghi mohol označiť riziká budúceho vývoja za vyrovnané a zo slovníka vypustiť slová o uvoľnení menovej politiky v prípade negatívneho vývoja. Viac sa vzhľadom na klesajúcu infláciu v eurozóne očakávať nedá.

Akciové indexy na oboch stranách Atlantiku zakončili – vyčkávajúc na nové fundamenty – blízko nuly. Aktuálne sa obchodujú blízko historických maxím.

Na devízovom trhu pokračuje v oslabovaní britská libra, ktorá okrem klesajúcich preferencií Conservative Party premiérky Mayovej reagovala aj na víkendový teroristický útok v Londýne. Americký dolár sa zotavil zo 7-mesačného minima a oproti euru posilnil. Dôvodom sú nízke očakávania, že ECB na svojom nadchádzajúcom zasadnutí pristúpi k sprísneniu menovej politiky.

Ceny ropy na svetových trhoch v úvode týždňa zamierili po správe, že Saudská Arábia spolu s ostatnými krajinami prerušili diplomatické vzťahy s Katarom nahor, no nakoniec o nazbierané zisky prišli. Ropný trh sa začal obávať, že konflikt arabský krajín by mohol podkopať nedávno predlženú dohodu o obmedzení dodávok ropy na trh.