Chcem investovať
V závere minulého týždňa trhy vymazali straty
11. 05. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Posledné dva dni minulého týždňa priniesli razantný obrat vývoja trhov a úplné vymazanie strát z jeho úvodu. Príčiny vidíme hlavne v stabilizácii dlhopisových trhov na oboch brehoch Atlantiku, priaznivých ekonomických dátach, vo výsledkoch britských parlamentných volieb a optimizme ohľadom gréckej otázky.

Zmena trendu, teda zastavenie poklesov prišlo už v priebehu štvrtkového obchodovania v Európe, kedy investori využili takmer 8%-ný pokles od vrcholu indexu Stoxx 600 pri pokračujúcom kvantitatívnom uvoľňovaní v Európe. Podporu akciám na starom kontinente poskytli i lepšie dáta priemyslu (nemecké továrenské objednávky a francúzska priemyselná produkcia) a spotreby (maloobchodný PMI index).

Vo štvrtok sa po veľkej volatilite zastabilizovali európske dlhopisy. V úvode dňa síce ešte pokračovali v silných výpredajoch, kedy výnosy 10-ročných bondov vystrelili takmer 20 bodov na tohtoročné maximum pod 0,78%, no následne dlhopisy tieto straty vymazali a ukončili deň takmer nezmenené na 0,59%. Zastavenie rastúceho úročenia pôsobilo pozitívne na akcie.

Na obrat výnosov reagovalo i euro, ktoré voči doláru našlo vo štvrtok napoludnie svoje dvojmesačné maximum tesne pod hodnotou 1,14 dolára za euro. Následne zisky dolára ešte podporilo zverejnenie týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA na 15-ročnom minime, ktoré nalialo optimizmus pred piatkovými oficiálnymi aprílovými dátami nezamestnanosti.

Pozitívne správy z ekonomiky nedokázali zastaviť posilnenie amerických dlhopisov, ktoré nasledovali svojich európskych partnerov. Investori aj na kreditných trhoch využili silnejšiu korekciu a vyššie výnosy pri pokračujúcej uvoľnenej menovej politike vo svete.

Na silnejší dolár a lepší výhľad hospodárstva reagovalo len zlato poklesom. Ropa vo štvrtok bez zásadnejších správ pokračovala v knihovaní ziskov po rozšírení sa názoru, že uplynulá rely zašla prirýchlo priďaleko.

Piatkové obchodovanie napriek kľúčovým správam len potvrdilo nový trend stanovený vo štvrtok. Akcie si pripísali silné zisky vo všetkých regiónoch napriek pomerne slušným dátam americkej nezamestnanosti. Toto vyjadrenie znie opäť paradoxne, no v uplynulých mesiacoch sme svedkami opačného obchodovania súvisiaceho s očakávaniami menových politík centrálnych bánk. Teda dobré dáta znamenajú prísnejšiu politiku ako potenciálne skoršie zvýšenie sadzieb, na ktoré trhy reagujú negatívne. Slabšie ekonomické správy sú investormi prijímané pozitívne, keďže garantujú uvoľnenejšiu politiku, lacnejšie peniaze a dostatok likvidity na trhoch.

Prvotný impulz v Európe prišiel už v ranných hodinách neočakávaným víťazstvom konzervatívcov v britských parlamentných voľbách. Prieskumy naznačovali veľmi tesný výsledok a chýbajúcu väčšinu ktorejkoľvek z dvoch hlavných strán. No Briti na druhé obdobie s prevahou za svojho premiéra opäť zvolili Davida Camerona. Jeho politika je skôr pravicového razenia, podporuje trhové prostredie a fiškálnu disciplínu, čo investori vítali a britské akcie potiahli celú Európu. Jediným rizikom víťazstva Konzervatívnej strany je referendum o opustení Európskej únie, ktoré prisľúbil David Cameron uskutočniť v prípade jeho zotrvania v kresle premiéra.

Hlavnou udalosťou dňa ale bola americká nezamestnanosť. USA vytvorili v apríli 223 tis. pracovných miest, čo bolo mierne pod očakávaniami. Podľa nášho názoru ide o pomerne slušný údaj vzhľadom na pretrvávajúcu slabosť tamojšieho hospodárstva od začiatku roka, no trhová reakcia nenasvedčovala, že by investori zdieľali tento náš názor. Dolár pokračoval v miernom posilnení, no po predchádzajúcich stratách nešlo o zásadný pohyb zodpovedajúci slušným výsledkom trhu práce. Zlato, dlhopisy i akcie posilnili. Tieto trhy teda skôr vnímali údaj ako slabší, garantujúci neskoršie zvýšenie sadzieb. Dôvodom mohli byť aj očakávania investorov ešte nad trhovým konsenzom. Piatkové obchodovanie však len zasa potvrdzuje trhovú neistotu a ťažkú predvídateľnosť, čo jednoznačne súvisí s nejasným výhľadom menovej politiky FEDu.

Detaily reportu boli zmiešané. Tvorba pracovných miest v predchádzajúcom mesiaci bola revidovaná ešte nižšie na 85 tis. (z pôvodných 126 tis.) a slabší bol aj rast príjmu, ktorý sa stále nevie významnejšie naštartovať. Inflačné tlaky z trhu práce tak naďalej chýbajú, čo by mohlo FED presvedčiť, že s normalizáciou politiky môže ešte počkať. Miera nezamestnanosti však poklesla na 5,4% a zvýšila sa i miera participácie aktívneho obyvateľstva na pracovnej sile.

Víkend priniesol hlavne správy z Číny. Na jednej strane stoja opäť slabé dáta a na druhej tradične nové stimuly. Obchodná bilancia sklamala, kedy výraznejšie oproti očakávaniam poklesol export i import druhej najväčšej ekonomiky sveta. Horšie voči konsenzu boli i inflačné čísla na úrovni spotrebiteľov i producentov. No v nedeľu Čína prekvapila ďalším znížením sadzieb, čo v pondelok viedlo k rastu tamojších akcií a korigovaniu najväčších týždňových strát za päť rokov.

Na vyspelých trhoch však nálada po piatkovom masívnom raste vychladla. Padajú európske akcie, dlhopisy, euro i komodity. Rovnako futures kontrakty na americké indexy indikujú nižšie otvorenie za Atlantikom. V prázdnejšom kalendári by sme dôvody videli hlavne zasa v Grécku, ktoré cez víkend nedokázalo pred dnešným stretnutím ministrov financií eurozóny dosiahnuť žiadny progres.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500* 2 116,10 +1,73%
 Stoxx 600* 400,16 +2,95%
 Euro/dollar* 1,1199 -1,30%
 Zlato* 1 188,38 -0,32%
 Ropa WTI* 59,39 -2,53%

* uvedená percentuálna zmena je dvojdňová za 7. a 8.5.2015