Chcem investovať
Venezuela môže s virtuálnou menou pohorieť
11. 12. 2017 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Úspech venezuelskej kryptomeny, ktorá sa má volať Petro, však nie je zaručený. Motívom Venezuely zaviesť vlastnú virtuálnu menu menom Petro je pomoc domácej ekonomike, ktorá sa borí s viacerými problémami. Má byť krytá nerastným bohatstvom krajiny, najmä obrovskými zásobami ropy, zemného plynu, diamantov a zlata, ktoré vzhľadom na finančné problémy krajiny neumožňujú rozvoj ich využitia. Obrovská inflácia navyše znehodnocuje domácu menu, čo ekonomické problémy krajiny ešte viac prehlbuje.

Bezcenný bolívar

V súčasnosti sa ani bolívaru, venezuelskej oficiálnej mene, nedarí. Mena je krytá rezervami štátu. Hodnota bolívaru klesla oproti doláru za vlaňajšok  na čiernom trhu takmer o 100 percent.

Ratingová agentúra Standard & Poor´s znížila krajine rating dlhodobých záväzkov. Venezuela sa dostala do platobnej neschopnosti, keď nevyplatila úroky zo štátnych dlhopisov so splatnosťou v roku 2019 a 2024 v celkovom objeme 200 miliónov dolárov. Dlh Venezuely je obrovský a prakticky nesplatiteľný. Čiastočným riešením je obrovských dlhov hyperinflácia, ktorá sa aktuálne pohybuje blízko úrovne 700 percent. Tá však prakticky vymaže akékoľvek úspory domácností a znižuje ich životnú úroveň. Skôr či neskôr bude musieť Venezuela pristúpiť k čiastočnému predaju svojich aktív.

Venezuela sa zmieta v problémoch niekoľko rokov. Podľa ekonómov už krajina nie je v recesii, ale v ekonomickej depresii. Inflácia by mala tento rok vzrásť o viac ako 1600 percent.  V roku 2018 by mala prekročiť hranicu 2300 percent. Ekonomiku Venezuely v posledných rokoch podkopáva lacná ropa na trhu. Krajina je na 95 percent závislá od príjmov z čierneho zlata. K tomu ju ekonomicky a politicky oslabuje zlyhanie socialistického vedenia krajiny a korupčné správanie politikov.

Venezuelčania možnosť vytvorenia virtuálnej meny vítajú. Už teraz mnohí ,,ťažia“ bitcoiny, aby sa ochránili pred infláciou. Venezuelčania nakupujú bitcoiny podľa hesla topiaci sa aj slamky chytá. V snahe ochrániť svoje úspory pred hyperinfláciou nakupujú kryptomeny, ktoré však ani z ďaleka nie sú bezpečným prístavom, kam sa možno schovať v ťažkých časoch.  Tým je napr. zlato a ostatné drahé kovy. Môže sa tak veľmi ľahko stať, že vzhľadom na vysoké výkyvy cien kryptomien sa môžu ľahko popáliť

Kryptomeny na vzostupe

Budúcnosť kryptomien neušla pozornosti niektorým krajinám a spoločnostiam. Japonsko uznalo Bitcion ako oficiálne platidlo, využitie inej kryptomeny Ethereum podporili technologické giganty ako Microsoft či Intel a skupina európskych bánk na čele so švajčiarskou UBS začali pracovať na vytvorení novej digitálnej meny pre platby finančných inštitúcií.

Aj Čína vyvíja vlastnú kryptomenu. Chce tak oslabiť vplyv Bitcoinu a ďalších virtuálnych mien, nad ktorými nemá kontrolu. Oficiálne ale čínska centrálna banka hovorí o boji proti praniu špinavých peňazí a daňovým únikom.

Bitcoin a technológiu Blockchain, na ktorej je celý systém kryptomeny postavený, však treba v prvom rade brať ako prevratnú technológickú inováciu než menu. Peniaze, ako ich poznáme v súčasnosti, sú totiž legislatívne vymedzené a vydávané menovou autoritou, ktorú vo väčšine krajín zastupuje centrálna banka.

Ako investovať do Bitcoinu

Zlaté pravidlo pre každého, kto chce investovať do kryptomien, by malo byť: Investujte iba toľko, koľko ste ochotní stratiť. Vysoký potenciálny výnos je totiž vykúpený turbulentným vývojom, ktorý výrazne prekonáva tradičné investície v podobe akcií či dlhopisov.

Preto by mal byť podiel kryptomien na celkovom investičnom portfóliu klienta približne 5 percent. Je to však veľmi individuálne a záleží od profilu každého jedného investora a očakávaných výnosov, ktoré chce dosiahnuť. V prípade investície do kryptomien platí staré známe pravidlo – že výnos ide ruka v ruke s rizikom.

Autor: