S&P znížila rating krajiny na selektívnu platobnú neschopnosť.
- Obavy o prijatie Trumpovej daňovej reformy znervózňujú Wall Street.
- Výsledky nemeckého HDP nakopli euro k rastu nad 1,18 EUR/USD.
- Medziročný nárast inflácie vo Veľkej Británii stagnuje na úrovni 3 %.
- Ropa po znížení odhadu rastu globálneho dopytu od EIA poklesla.
- Ekonomický kalendár dnes ponúka výsledky americkej inflácie.
Akciové indexy na oboch brehoch Atlantiku naviazali na začiatok týždňa a uzatvorili v červenom. K stratám dopomohol pokles cien ropy na svetových trhoch, ktorý dostal pod tlak energetický sektor. Na americkom akciovom trh prevládajú obavy o schválenie kľúčovej daňovej reformy z pera Donalda Trumpa. Výsledková sezóna už prakticky končí a investori začínajú pozerať do budúcnosti.
V Európe investori vyhodnocovali nálož makrodát. Vo Veľkej Británii stagnoval v októbri index spotrebiteľských cien na najvyššej úrovni za päť a pol oka. Medziročný nárast inflácie o 3 % ťahali najmä potraviny, klesali naopak ceny pohonných hmôt. Jadrová inflácia očistená o volatilné zložky spotrebného koša stagnovala na úrovni 2,7 %, teda výrazne na inflačným cieľom Bank of England. Zverejnené dáta reflektujú minulotýždňové rozhodnutie britskej centrálnej banky zvýšiť úrokové sadzby prvý krát po desiatich rokoch.
Výsledky HDP najvýkonnejšej ekonomiky eurozóny potešili euro, ktoré sa pod dlhšej odmlke opäť prihlásilo o slovo rastom nad úroveň 1,18 EUR/USD. Nemecká ekonomika zrýchlila v treťom kvartáli roka medziročný rast na 2,3 %. Ťahali ju najmä export a podnikové investície. Ekonomický rast krajiny vykazuje silné prírastky od začiatku roka a nemecká ekonomika má našliapnuté na najrýchlejší nárast od roku 2011.
Čoraz viac negatívnych správ prichádza z Venezuely, ktorá sa dostala do čiastočnej platobnej neschopnosti. Ratingová agentúra Standard & Poor´s znížila krajine rating dlhodobých záväzkov. Venezuela totiž nevyplatila úroky zo štátnych dlhopisov so splatnosťou v roku 2019 a 2024 v celkovom objeme 200 mil. USD. Krajina zápasí s dlhodobou recesiou zapríčinenou zlyhaním socialistického vedenia a prepadom cien ropy, keďže čierne zlato tvorí až 95 % príjmov do štátneho rozpočtu. Dlh Venezuely je obrovský a prakticky nesplatiteľný. Čiastočným riešením je hyperinflácia, ktorá sa aktuálne pohybuje blízko úrovne 700 %. Skôr či neskôr však bude musieť prísť k čiastočnému predaju aktív.