Chcem investovať
Volebná katastrofa pre Mayovú
09. 06. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Konzervatívci prišli o pohodlnú väčšinu v parlamente.

  • Libra po výsledku predčasných parlamentných volieb pod výpredajovým tlakom.
  • Menová politika ECB bez zmeny, zníženie úrokových sadzieb nepripadá do úvahy.
  • Výpoveď odvolaného šéf FBI James Comey bez výraznejšieho vplyvu na trhy.
  • Ropa WTI prehlbuje straty, obchoduje sa najnižšie od novembra minulého roka.
  • Ekonomický kalendár dnes ponúka výsledky francúzskej priemyselnej produkcie.

Britská libra opäť prežíva povolebný šok a spamätáva sa z predbežných výsledkov parlamentných volieb. Britská premiérka Theresa Mayová zariskovala a namiesto posilnenia pozície konzervatívcov paradoxne stratila a pri vládnutí sa bude musieť spoliehať na pomoc niektorej z opozičných strán. Pre finančné trhy bude kľúčové, ako sa zvýšená politická neistota odrazí na vyjednávaniach Brexitu s EÚ.

ECB na včerajšom zasadnutí ponechala aktuálne nastavenie úrokových sadzieb a programu kvantitatívneho uvoľňovania bez zmeny. Mario Draghi zo slovníka vypustil možnosť ďalšieho poklesu sadzieb hlbšie do záporu a riziká prognózy vývoja ekonomiky eurozóny vidí ako vyrovnané. Možnosť predčasného exitu z QE však vylučuje.

V USA pútala veľkú pozornosť výpoveď bývalého šéfa FBI Jamesa Comeyho pred Kongresom, avšak bez výraznejšieho vplyvu na trhy. Comey uviedol, že Donald Trump mu príkaz zastaviť vyšetrovanie jeho blízkeho spolupracovníka nevydal. Téma je ostro sledovaná v kontexte možných dôsledkov zasahovania do vyšetrovania americkým prezidentom a možného pokusu o jeho odvolanie z funkcie, čím by bolo ohrozené prijatie kľúčových ekonomických reforiem. Americké akciové indexy sa držali stranou a mierne vzrástli.