Chcem investovať
Všetky oči na Bank of England
06. 08. 2015 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Včerajšie obchodovanie v Európe bolo po celý deň podľa očakávaní ovplyvňované zverejňovanými makrodátami. Či už šlo o hodnoty indexu PMI v službách v Španielsku, Taliansku, Francúzsku, Nemecku, eurozóne i Británii alebo o vývoj maloobchodných tržieb v celej eurozóne, zverejnené dáta vo väčšine prípadov prekonali očakávania nastavené analytikmi a potiahli tak európske indexy do výrazne zelených čísiel. Rovnako podporili pozitívny sentiment i zverejňované výsledky firiem a trhy si nakoniec pripísali výrazné, viac ako percentné zisky.

V zámorí  sa očakávalo živšie obchodovanie kvôli zverejňovaniu júlovej zmeny zamestnanosti v súkromnom sektore, ktorá mohla viac napovedať o blížiacom sa prvom zvyšovaní úrokových sadzieb FEDom. Zverejnené čísla boli slabšie ako nastavené očakávania analytikov, na čo zareagoval dolár miernym oslabením. Náznak odloženia prvého zvyšovania úrokových sadzieb zo septembrového zasadania FEDu poslal trhy nahor a americké indexy tak zakončili deň v zelených číslach.

Komoditné trhy včera zažili ďalšie prepady, pričom výrazne strácala opäť najmä ropa. Nepomohli jej ani zverejnený vývoj zásob ropy a ropných destilátov v USA, ktorý ukázal pomerne vysoký pokles zásob. Rovnako však poukázal na neklesajúci objem ťažby ropy v USA a stále vysoké zásoby v porovnaní s päťročným priemerom. Aj kvôli tomu na záver dňa ropa strácala viac ako percento svojej hodnoty.

Dnešné nočné obchodovanie na trhoch v Ázii sa nieslo na mierne pozitívnej vlne, ktorá sa šírila jednak z amerického trhu práce a taktiež zo zverejnených výsledkov hospodárenia miestnych firiem, ktoré výrazne prekonávali očakávania. Aj preto si japonský index Nikkei pripísal 0,25% a stále sa nachádza na najvyšších hodnotách za posledných 15 rokov. Čínske akcie pre zmenu priebežne odpisujú 0,99% a stále sa tak nedarí miestnemu regulátorovi a vláde stabilizovať čínsky trh, hoci už použili vyše 150 miliárd dolárov na priamy i nepriamy nákup domácich akcií.

Dnešné obchodovanie v Európe bude spočiatku ovplyvnené zverejnenými výsledkami firiem ako sú Adidas alebo Zurich Insurance a následne sa očakáva zverejnenie vývoja nemeckých podnikových objednávok, ktoré môžu posunúť trh opäť vyššie. Najočakávanejšou udalosťou dňa v Európe však bude dnešné dianie v Británii. Aj preto niektoré média označujú dnešok ako „super deň libry“. Doobeda sa v Británii sa zverejňuje vývoj priemyselnej výroby a v popoludňajších hodinách sa koná zasadanie centrálnej banky Bank of England. Následne budú zverejnené nielen úrokové sadzby, úroveň QE a inflačný report ale po prvý krát aj celý zápis zo zasadania a budúci výhľad. Nakoľko posledné indikátory poukazovali na silnejúcu ekonomiku Británie i osobnej spotreby obyvateľstva, čoraz viac analytikov očakáva, že na začiatku budúceho roka dôjde k uťahovaniu fiškálnej politiky i v Británii. Aj preto sa očakáva dnes vďaka zverejňovanému reportu zo zasadania a výhľadu zvýšená volatilita na libre a britskom trhu, ktorá sa môže šíriť v prípade významných udalostí aj na ďalšie trhy.

V zámorí dnes očakávame ako každý štvrtok zverejňovanie ďalších dát z trhu práce v podobe nových i pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré môžu taktiež zamiešať kartami na trhu. Rovnako dnes zverejňujú svoje výsledky hospodárenia napríklad Mylan, Allergan alebo Nvidia. Rovnako dnes očakávame na druhej strane.