Chcem investovať
Vstup do nového týždňa na opatrne optimistickej nôte
02. 06. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Vstup do nového týždňa ponúkol investorom množstvo katalyzátorov v podobe nekončiacich správ ohľadom Grécka, bohatého kalendára ekonomických dát, korporátnych správ i prejavov centrálnych bankárov. Ani jedna však nedokázala na základných triedach aktív určiť jasnejší a presvedčivejší trend. Obchodníci čakajú na dôležitejšie správy koncom týždňa.

Pondelkový vývoj trhov v Ázii bol pomerne konštruktívny. Japonským akciám pomáhal slabý jen, ktorý siahol na nové 12-ročné minimum voči doláru. Podporu poskytli i slušne rastúce kapitálové výdavky firiem v prvom kvartáli (7,3%) a potvrdený PMI index v pásme expanzie. Čínske indexy nákupných manažérov (PMI) naopak vykázali minimálnu zmenu okolo pásma oddeľujúceho expanziu a kontrakciu, čo naďalej potvrdzuje minimálne pretavovanie sa širokých stimulov do reálnej ekonomiky. Investori to však vítali ako záruku ďalšej podpory zo strany vlády a centrálnej banky a akcie nakupovali. Na tejto vlne sa zviezli i ostatné indexy.

V Európe však bola nálada opäť opatrnejšia. Dôvodom zostáva Grécko a chýbajúci víkendový posun v riešení jeho finančnej otázky. Nádej však dávalo večerné stretnutie Angely Merkelovej, Francoisa Hollanda a Jeana-Clauda Junckera. V priebehu dňa náladu zlepšila informácia, že k európskym lídrom sa pridajú i šéfka MMF Christine Lagardeová a prezident ECB Mario Draghi. Dokonca sa opäť objavili špekulácie, že by dohoda mohla byť pripravená k večeru. Cieľom stretnutia bolo pripraviť návrh gréckej vláde, ktorý by predstavoval kvázi posledné ultimátum „ber alebo neber“.

PMI indexy boli zverejňované i na starom kontinente. Sumárne číslo výrobnej aktivity za eurozónu bolo minimálne slabšie ako odhady, no oproti aprílu zaznamenalo mierne zlepšenie na 52,2. Hodnota bola potiahnutá najmä periférnymi krajinami ako Taliansko a Španielsko, ktorých priemysel naďalej vykazuje známky silnej expanzie. Naopak výraznejšie zvoľnenie tempa prezentovalo prekvapivo opäť Nemecko. Inflácia v najväčšej európskej ekonomike podľa odhadu v máji vzrástla na 0,7%. Počet nezamestnaných Francúzov poskočil v apríli o 26 tis., čo bolo viac, ako predpokladal trhový konsenzus. Európske dáta však nemali zásadnejší vplyv na pohyb trhov.

Americké údaje boli prevažne lepšie. Výnimku tvorila nezmenená osobná spotreba v apríli a slabší rast jej cien. No osobný príjem vzrástol medzimesačne o 0,4%. Následne silné stavebné výdavky a nárast výrobnej aktivity podľa indexu ISM naznačili oživovanie ekonomiky vdruhom kvartáli po otrasení negatívnych vplyvov počasia a zavretých západných prístavov v USA. Americké dáta už mali vplyv na širšie trhy.

Euro v priebehu dňa voči doláru oslabovalo, čo súviselo s nepresvedčivými PMI indexmi v Európe a opatrnosťou ohľadom Grécka. V popoludňajších hodinách však začalo zmazávať straty vplyvom troch faktorov. Šéf bostonského FEDu Eric Rosengren uviedol, že ekonomické podmienky pre zvýšenie sadzieb ešte neboli naplnené. K zotaveniu eura prispeli i slabšie dáta o spotrebe a inflácii v USA a pozitívne očakávania pred večerným stretnutím európskych lídrov ku gréckej otázke. Nakoniec do silnejších strát hlavný menový pár euro dolár vrátili lepší priemysel a stavebníctvo.

Podobne sa vyvíjalo zlato, ktoré v popoludňajších hodinách zamierilo do ziskov, no pozitívne ekonomické dáta a silnejší dolár jeho profit vymazali. Ropa uzavrela pondelok rovnako s miernymi stratami. Vplyv mali správa Reuters o rekordnej produkcii OPECu v máji (31,2 mil. barelov denne, čo predstavuje 2,5-ročné maximum), silný dolár a slabšie dáta výroby v Číne. Americké vládne dlhopisy pod váhou pozitívneho vývoja ekonomiky stratili.
Akcie za Atlantikom dokázali nakoniec zaknihovať mierne zisky. V priebehu obchodovania sa viackrát pozreli do červených čísel, no nakoniec ich správy z firemného prostredia potlačili vyššie. Darilo sa priemyselným firmám na pozitívny vývoj ISM indexu, technologickým spoločnostiam na akvizičnú aktivitu (potvrdenie prevzatia Altery Intelom) a farmaceutickým firmám na pozitívne výsledky testovaných liekov viacerých spoločností v Európe i USA.Utorok ponúka dáta nezamestnanosti v Španielsku a Nemecku, odhad májovej spotrebiteľskej inflácie a aprílovú producentskú infláciu v eurozóne. USA zverejnia vývoj továrenských objednávok a predaje áut v máji.

Naďalej pokračujú grécke rozhovory, ktoré by chceli európski lídri zintenzívniť s blížiacou sa splátkou Grécka MMF. Dnes začína viacdňové fórum OECD i investičná konferencia Deutsche Bank k finančným službám, na ktorej vystúpia riaditelia väčšiny veľkých amerických bánk. Na poli komodít sa dnes koná 26. svetová plynová konferencia. A v Paríži sa minister zahraničných vecí USA John Kerry stretne s partnermi z Európy a protiislamistickej koalície (anti-ISIS), kde by mali rozoberať geopolitickú situáciu vo svete a hlavné konflikty.

Ázia dnes otvára prudšie do červena. Výnimku tvorí opäť len čínsky trh. Dôvodom je hlavne vyberanie ziskov po včerajších dobrých amerických dátach, ktoré by mohli viesť k skoršiemu utesneniu politiky FEDu. India dnes znížila sadzby, no austrálska centrálna banka ich ponechala nezmenené. Do červena mieria i európske akcie.

Aktívum Hodnota Denná zmena
 S&P 500 2 111,73 +0,21%
 Stoxx 600 400,57 +0,18%
 Euro/dollar 1,0927 -0,54%
 Zlato 1 189,10 -0,12%
 Ropa WTI 60,20 -0,17%