Chcem investovať
Vstup do nového týždňa značne negatívny
29. 09. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Vstup do nového týždňa svetovým finančným trhom nevyšiel podľa predstáv investorov. Trhy možno väčšinou charakterizovať ako červené more. Základné témy a dôvody negatívnej nálady sa nezmenili. Akurát máme pocit, že trhy si konečne uvedomujú rozmery súčasných problémov spojené s odvíjaním extrémne uvoľnenej menovej politiky a dlhých rokov nulových sadzieb.

Trhy v Európe a následne i rovnako v USA klesali od otvorenia. Prvým vážnejším spúšťačom bolo zverejnenie ziskov priemyselných firiem v Číne, ktoré prehĺbili pokles. Následne olej do ohňa priliali viaceré banky a investičné spoločnosti negatívnymi vyjadreniami ohľadom hospodárenia firiem a vývoja cien komodít. Najviac rezonoval report spoločnosti Invesco k akciám jedného z najväčších obchodníkov s komoditami Glencore. Slová, že pokiaľ ceny komodít budú ďalej klesať, alebo zostanú na súčasných úrovniach, pre akcionárov Glencore čoskoro nezostane žiadna hodnota, vyvolali menšiu paniku. Dôsledkom bol prepad akcií spoločnosti o 30%.

Pridali sa samozrejme aj ostatní producenti komodít, ktorých nasledovali iné cyklické odvetvia ako priemysel, technológie a výrobcovia tovarov dlhodobej spotreby. V silnejších výpredajoch pokračuje i zdravotníctvo na čele s biotechnológiami, ktoré včera stratili cez 6%.

Dáta zostali prevažne prehliadnuté. Americký osobný príjem a osobná spotreba rástli v auguste slušne v rámci očakávaní. Ceny spotreby, ukazovateľ inflácie, ktorý sleduje FED, zostali nezmenené a medziročne rástli o 0,3%. Jadrová inflácia bola vyššia o 1,3% oproti augustu minulého roka. Rozrobené predaje domov proti očakávaniam poklesli.

Rečniaci členovia FEDu ponúkli zmiešaný obraz a určite nepomohli situácii. Všetci traja medializovaní centrálni bankári naďalej nevylučujú zvýšenie sadzieb v tomto roku, alebo ho považujú stále za vhodné napriek uplynulému vývoju na svetových trhoch. John Williams zdôvodňoval potrebu utesnenia objavujúcou sa nerovnováhou v cenách aktív. Úsmevné, že ich vidí až dnes. Charles Evans napriek nevylúčeniu zvýšenia sadzieb uviedol, že FED by mal byť pripravený poskytnúť viac uvoľnenia, pokiaľ veci priveľa oslabia.

Investori tak vstúpili do nového týždňa so silným budíčkom, na ktorý upozorňujeme od začiatku roka. Sedem rokov nulových sadzieb a štyri bilióny nákupov dlhopisov si pýtajú svoju daň. Tá sa prejavuje práve v systémových rizikách spojených so silným dolárom a brutálnym prepadom cien komodít. Dnes je zrejmé, že politika centrálnych bánk zašla opäť priďaleko a moc ciest späť nie je. Správanie viacerých aktív, či už sú to dlhopisové spready výnosov, ceny komodít alebo meny rozvíjajúcich sa krajín dlhšiu dobu poukazujú na veľké problémy. Ich úrovne cien doslova zodpovedajú recesii.

Rozdiel medzi výnosom high-yieldových amerických dlhopisov a bezpečných vládnych dlhopisov včera vyskočil na viac ako trojročné maximum. V pondelok uzatváral na 6,21%, kým pred rokom sa nachádzal na 3,23%. Pre firmy s ratingom v špekulatívnom pásme to znamená dvakrát vyššie náklady na obsluhu dlhu. Širší rozdiel, známy TED spread medzi korporátnymi dlhopismi a vládnymi Treasuries poskočil na 34, naposledy videných v roku 2012. Začiatkom minulého roka sa pohyboval okolo 20.

Nálada sa plne premieta i do očakávaní zvýšenia sadzieb. Decembrovému zasadaniu futures kontrakty pripisujú už len 41%-nú pravdepodobnosť utesnenia. Stále sme názoru, že prvým reálnym termínom je marec a naše očakávania nezmenených úrokov v tomto roku sa stále viac stávajú skutočnosťou (http://www.across.sk/najdolezitejsi-okamih-financneho-sveta-dnesne-zasadanie-fedu-nase-ocakavania-jeho-dopady-a-vyhlad/). Najväčším problémom finančného sveta je silný dolár. S ním súvisia všetky často spomínané systémové riziká. Preto sme naďalej názoru, že FED sa bude snažiť oslabiť jeho hodnotu.

Zaujímavé bolo včera správanie forexových trhov. Z negatívnej nálady paradoxne profitovalo euro a nie dolár. Euro sa aktuálne začína správať ako bezpečný prístav, podobne ako japonský jen. Darilo sa i americkým vládnym dlhopisom, ktorých výnosy zavreli na mesačnom minime v prípade 10-ročných splatností.

Korekcia akciových trhov a rizikových aktív má stále podľa nášho názoru priestor na natiahnutie. Ako sme viackrát spomínali, aktuálne chýba potenciálny impulz, ktorý by pozmenil náladu. Očakávame pokračovanie slabnutia svetovej ekonomiky, ziskovosť firiem by mala zaznamenať najhorší vývoj od veľkej finančnej krízy a riziká spojené s extrémnym dlhom sú obrovské. Ocenenie je napriek uplynulej korekcii stále pomerne vysoké a nepovedie k odvážnym nákupom. Kým nebudeme pozorovať zotavovanie kreditných trhov, teda zužovanie spreadov, pokles vybraných CDS alebo rast high-yieldového dlhu, tento trh nedáva moc priestor na hrdinstvo.

Dnes by sa v zásade nemalo nič zmeniť. Záver ázijského obchodovania síce priniesol známky upokojenia zmazaním časti strát. Podobne sa do minimálnych ziskov dostali európske akcie a opatrne zelené otvorenie indikujú aj futures na americké indexy.

Európa už zverejnila odhady septembrovej inflácie v prípade Španielska a Nemecka. Obe krajiny zaznamenali prehĺbenie jej spomalenia. Pozitívne naopak pôsobí ekonomická dôvera Európskej komisie, ktorá zaznamenala prírastky vo všetkých oblastiach hospodárstva a podobne ako PMI indexy potvrdila pokračujúci ekonomický rast na starom kontinente. USA zverejnia vývoj cien domov a spotrebiteľskú dôveru.

Dnes by mal byť pokojnejší deň, ktorý by mohol priniesť konsolidáciu, no nedajú sa vylúčiť ani pokračujúce výpredaje, keďže zatiaľ na trhu nebadať dosť odvahy na chytanie padajúceho noža.