Chcem investovať
Vyhodnotenie akciových analýz
05. 04. 2016 Čas čítania: 13 min
Analýzy
Analýzy

Skupina Across v minulom roku začala zverejňovať analýzy a naše pohľady na akcie spoločností, ktoré považujeme za zaujímavé, atraktívne ocenené, alebo ktoré sa vo finančnom svete z rôznych príčin častejšie skloňujú.

Od spustenia nového prístupu k brokerage odporúčaniam uplynul polrok, čo je dostatočný čas na bilancovanie a zhodnotenie prvých zverejnených analýz akciových titulov. V nasledujúcom texte sa povenujeme správnosti našich odporúčaní, ich zhodnoteniu, kľúčovým správam týkajúcim sa titulov, ďalšiemu výhľadu a odporúčaniu. Všetky spomínané zhodnotenia sú prepočítavané k zatváracím cenám 1. apríla 2016.

Volkswagen

Po prepuknutí emisného škandálu s dieslovými motormi a početných dopytoch ohľadom akcií automobilky sme venovali Volkswagenu analýzu. Koncom septembra sme neodporúčali ešte nakupovať akcie. Uviedli sme, že na dlhodobom horizonte (5 rokov a viac) firma prežije a s vysokou pravdepodobnosťou budú ceny jej akcií vyššie, no škandál v tom čase práve vrcholil a nebolo zrejmé, ako celá situácia dopadne. Navyše sme vo svetovej ekonomike badali blížiace sa spomalenie, čo sa už pred prepuknutím kauzy podpisovalo pod vývoj akcií cyklických automobiliek.

Akcie Volkswagenu našli doterajšie dno začiatkom októbra, od kedy sa pohybujú v pásme zhruba medzi 100 a 140 eur. Od zverejnenia analýzy na stránke je akcia vyššie o 15,5%. Naďalej nemáme voči Volkswagenu jednoznačný názor a napriek zrejmej stabilizácii akcie stále nenakupujeme.

Od prepuknutia škandálu sa nateraz v jeho výhľade veľa nezmenilo. Riešenia a urovnania sporov ešte nie sú známe. Na Volkswagen už v USA a Európe podalo žaloby viac ako 400 subjektov. Sú medzi nimi regulátori, zamestnanci, samosprávy, investori a rôzne úrady. Volkswagenu sa načas nepodarilo nájsť riešenie uspokojujúce zástupcov štátu a spotrebiteľov v USA. Súd predĺžil lehotu na jeho dodanie pred začatím prípadného procesu o jeden mesiac (pred koncom apríla).

Odhady celkových možných nákladov súvisiacich s kauzou sa šplhajú až k 50 mld. eur. Firma doposiaľ vytvorila rezervy na krytie týchto nákladov len vo výške 6 mld. eur, čo viedlo k jej prvej kvartálnej strate za 15 rokov. Firma výrazne mešká so zverejnením hospodárenia za štvrtý kvartál (aktuálnym termínom je koniec apríla). Podvádzanie s emisiami dieslových motorov až natoľko nezasiahlo predaje. Stráca hlavne v USA, no kľúčové regióny Európa a Čína sa držia. V Európe jeho trhový podiel poklesol z 25,4% na 24%. Volkswagenu sa podarilo s bankami dohodnúť i financovanie v objeme 9 mld. eur, čiže akútne vystupňovanie problémov momentálne nehrozí. Pravdepodobnosť zrušenia dividendy, o ktorom sa uplynulé dni intenzívnejšie hovorí, je vysoká.

Ferrari

V októbri minulého roka sme sa pozreli i na známeho výrobcu luxusných športových automobilov Ferrari . Spoločnosť bola pôvodne súčasťou koncernu FIAT. No ten sa rozhodol Ferrari odčleniť a znížiť podiel v ňom uvedením akcií automobilky na burzu. Akcie boli upísané verejnou ponukou 20. októbra minulého roka a obchodovať sa začali nasledujúci deň na newyorskej burze.

Išlo o jedno z najmedializovanejších IPO minulého roka, preto sme analyzovali fundamenty spoločnosti a ocenenie akcií v úvodnom úpise. Akcie v ňom boli predávané za 52 dolárov. Keďže z našich podmienok je prakticky nemožné dostať sa do týchto svetovo významných IPO, alternatívou bol len nákup akcií na sekundárnom trhu po jeho otvorení. Akcia otvárala na 60 dolároch.

Naše odporúčanie znelo vyhnúť sa nákupu akcií po ich uvedení na svetové burzy. Dôvodom bolo príliš vysoké ocenenie, za ktoré FIAT a lídri emisie akcie umiestňovali. Napriek tomu, že ide o stabilnú spoločnosť s rastúcimi výsledkami hospodárenia, čísla neopodstatňovali trhovú hodnotu na 40-násobku zisku. Od ceny otvorenia v prvý deň obchodovania sú akcie aktuálne nižšie o 31,6%. Náš pohľad a považovanie ocenenia za privysoké sa v tomto prípade ukázali ako absolútne správne.

Momentálne akcie Ferrari už nesledujeme a nemáme voči nim jednoznačný názor. Akcia aktuálne pôsobí férovejšie ocenená, no stále pre nás nie je natoľko atraktívna. V najbližšej budúcnosti ju už preto nebudeme pokrývať a nebudeme sa jej venovať.

Royal Dutch Shell

S padajúcimi cenami ropy v minulom roku sme sa začali pozerať na energetické firmy a hľadať medzi nimi potenciálny titul, ktorý by bol vhodným a bezpečným prostriedkom hry na zotavenie odvetvia. Ako riešenie nám vyšli jednoznačne veľkí dominantní hráči v sektore. Dôvodom je vyššia diverzifikácia, nižšie náklady, dostatočné rezervy, lacnejšie financovanie, kvalitnejšie bilancie a pozitívny cash flow i pri nízkych cenách ropy. Akcie nadnárodnej spoločnosti Royal Dutch Shell navyše ponúkali atraktívny dividendový výnos a dlhoročnú stabilitu.

Vývoj cien ropy priniesol príležitosť, ktorá sa opakuje raz za dekádu. Akcie Shell stratili takmer polovicu svojej hodnoty a padli na úrovne nevidené od roku 2009, čo je podľa nášho názoru výborný vstup pre dlhodobú investíciu. Analýzu sme zverejnili v prvej polovici októbra so slovami, že nevylučujeme ešte nižšie úrovne. Odporúčali sme postupné budovanie pozície, keďže presné označenie dna je nemožné.

Shell v súlade s cenami ropy a plynu pokračoval ďalej v poklese a doterajšie dno našiel začiatkom tohto roka. Akcie sme do portfólií kupovali až 12. januára, kedy sme v dennom komentári na stránke prvýkrát uviedli, že ropa a akcie by mohli v najbližších dňoch nájsť dno. Od nášho nákupu sú akcie vyššie o 15%. Od zverejnenia analýzy sa nachádzajú o 14% nižšie.

Za ten čas sa v prípade spoločnosti udialo mnoho. Shell reportoval väčšiu treťokvartálnu stratu v dôsledku precenenia aktív a odpisu časti ich hodnoty. Následne skompletizoval prevzatie britského konkurenta BG Group, čím sa stal svetovou energetickou dvojkou. V poslednom štvrťroku sa firma vrátila opäť do mierneho zisku. Diverzifikované a vertikálne integrované energetické firmy lepšie znášajú prepad cien ropy. Dôvodom je spracovanie ropy, ktorého marže narastajú s klesajúcimi cenami čierneho zlata. Doposiaľ sa jej darí udržať i dividendu. Aktuálny dividendový výnos stojí na silných 8%. Stále však nevylučujeme jej potenciálne zníženie.

Ropa nateraz našla dno v polovici februára, od kedy zažila pomerne silnú rely. Fundament sa však podľa nášho názoru natoľko nezmenil a nejaký čas zostane jej cena v pásme medzi 30 a 45 dolárov. Dno však už môžeme mať za sebou. Shell plánuje v blízkej budúcnosti odpredať menej hodnotné a nestrategické aktíva vo výške 30 mld. dolárov. Ide hlavne o dôsledok prevzatia BG Group, vyhovenie protimonopolným regulátorom a snahu zlepšiť bilanciu, či zachovať dividendu.

Pohľad na akcie Shell nemeníme. Stále ich odporúčame nakupovať na súčasných úrovniach ako dlhodobú investíciu s atraktívnym potenciálnym výnosom. Ide skutočne o príležitosť opakujúcu sa raz za desať rokov. Presné dno nikdy nenájdeme, no Shell je v súčasnosti v procese jeho formovania. Jeho akcie v rokoch 2007 až 2009 stratili niečo cez polovicu hodnoty, podobne ako teraz. Do piatich rokov celú stratu vymazali a navyše si udržali v priemer 5%-ný dividendový výnos. Podobný vývoj predpokladáme aj v nadchádzajúcich rokoch.

Philip Morris ČR

Ako bezpečnú a konzervatívnejšiu akciovú investíciu sme 19. októbra predstavili českého výrobcu cigariet Philip Morris. Ide o dcéru svetového tabakového gigantu. Odvetvie je napriek stále prísnejšej regulácii a klesajúcemu počtu fajčiarov schopné udržať si mierny rast zisku, marže a vysoký dividendový výnos.

Philip Morris sa nateraz prekvapivo ukazuje ako jedno z najúspešnejších odporúčaní. Od zverejnenia jeho analýzy akcia narástla slušných necelých 12%. Vedenie spoločnosti navrhuje dividendu 920 CZK, čo je oproti cene v čase predstavenia akcie takmer 8%-ný hrubý dividendový výnos.

Akcie sa nám zdajú aktuálne mierne drahšie vzhľadom na pozvoľný rast ziskovosti i v porovnaní s históriou. Príčiny vidíme hlavne vo veľmi nízkom úročení dlhopisov vôkol sveta, čo vytvára zo stabilných dividendových titulov alternatívu k fixnému výnosu. Najväčším rizikom pre túto investíciu je opätovný rast úrokových sadzieb v Európe a Českej republike. Ten je však nateraz v nedohľadne. Vzhľadom na ponúkaný dividendový výnos a stabilitu akcie je stále vhodná na nákup. V budúcnosti nevylučujeme potenciálnu korekciu, na ktorú je však nemožné hrať, alebo čakať. Určite ju treba následne využiť na doplnenie a dopriemerovanie pozície.

BHP Billiton

BHP Billiton je najväčšia obchodovaná diverzifikovaná ťažobná spoločnosť. Podobne ako v prípade Shellu sme zverejnili jej analýzu ako prostriedok hry na zotavenie cien surovín. BHP má výbornú históriu operatívneho riadenia a vyberania si najlepších aktív vo svete, vďaka čomu ich náklady na produkciu komodít patria k najnižším vo svete. Následne si držia veľmi silný cash flow i v čase nízkych cien komodít. Každá ťažobná kríza, akej svedkami sme napr. v uplynulých rokoch, len posilňuje postavenie gigantov ako BHP. Menšie firmy sú nútené zbavovať sa aktív, z ktorých si hráči disponujúci kapitálom vyberajú len tie najlepšie čerešničky a zvyšujú tak svoj potenciál pre obdobie oživenia a konjunktúry odvetvia.

Načasovanie analýzy bolo skoré, no kľúčové komodity začali nachádzať doterajšie dná v priebehu mesiacov december až február (železná ruda, meď a následne i ropa). BHP navyše postihli viaceré negatívne správy po našom zverejnení 28. októbra minulého roka. Akcie sú odvtedy stále v strate takmer 25%. My sme vykonali dva nákupy. Jeden v čase uvedenia analýzy na stránke a druhý rovnako ako v prípade Shellu 12. januára tohto roka. Začiatkom marca sme sa zbavili polovice pozície po viac ako 50%-nom náraste od dna dosiahnutého 20. januára.

Akcie BHP koncom minulého roka okrem padajúcich cien komodít zasiahla katastrofa v Brazílii v podobe pretrhnutia obrovskej hrádze na odpadové kaly železnej bane Samarco, spoločného joint venture BHP Billiton s brazílskym konkurentom Vale, ktoré si vyžiadalo niekoľko desiatok obetí, pripravilo o domov tisícky obyvateľov a značne zdevastovalo životné prostredie. Pokuta bola vyčíslená na viac ako 5 mld. dolárov. Prevádzka Samarca, druhého najväčšieho producenta železnej rudy vo svete, je navyše stále zastavená.

BHP reportovalo pomerne veľkú stratu 5,7 mld. dolárov za druhý polrok 2016 v dôsledku precenenia a odpisu aktív (cez 7 mld. dolárov). Následne v súlade s našimi i trhovými očakávaniami pristúpili k zníženiu dividendy na 32 amerických centov z predchádzajúcich 1,24 dolára.

Naše odporúčanie na akcie BHP stále platí. Rovnako ako v prípade Shellu sme názoru, že ide o príležitosť opakujúcu sa raz desať rokov. Akcie BHP stratili v priebehu piatich rokov tri štvrtiny svojej hodnoty a v januári sa dostali najnižšie od roku 2005. Netrúfame si proklamovať, že dno už majú za sebou, no súčasné úrovne ponúkajú na dlhodobom horizonte veľmi atraktívny vstup. BHP disponuje najkvalitnejšími aktívami v odvetví charakterizovanými nízkymi nákladmi a vysokou efektivitou. Dlh je nízky a bilancia najzvučnejšia v odvetví. Určite budeme v blízkej budúcnosti opäť zvyšovať pozíciu.

Sands China

Posledným tipom, ktorý uzatvára toto zhodnotenie, je prevádzkovateľ kasín v Macau Sands China. Od zverejnenia patrí medzi najúspešnejšie analýzy. Dôvodom odporúčania bol výrazný prepad cien akcií v dôsledku nižšej hráčskej aktivity v mestskom štáte prislúchajúcom Číne. Opatrenia krajiny voči korupcii, obmedzenie vývozu peňazí (juanov) a ekonomické spomalenie viedli k dramatickému poklesu návštevnosti kasín. Sme názoru, že dno sa blíži a všetky negatíva sú započítané v cene. Firma zostáva napriek poklesu zisková, vyplácajúca dividendu, disponujúca solídnym cash flow, ktorý by mal navyše v najbližších rokoch vzrásť v dôsledku otvorenia nových kapacít.

Naše očakávania zotavovania biznisu sa začali napĺňať pomerne krátko po zverejnení analýzy. Onedlho sa objavovali prvé pozitívne komentáre od analytikov, ktorí rovnako videli známky blížiacej sa stabilizácie a obratu kasín v Macau. Akcie sa od odporúčania nachádzajú v zisku 11% (vyplatená bola i polovica celoročnej dividendy). My sme ich nakupovali v čase uverejnenia. Od dna z druhej polovice januára tohto roka si pripísali 44% (v Hong Kongu). Firma si navyše napriek poklesu ziskov udržuje dividendu okolo 2 hongkonských dolárov, čo predstavuje aktuálny výnos okolo 6,6%.

Naše odporúčanie sa rovnako nemení. Akcia stratila za dva roky dve tretiny svojej hodnoty, čo je vynikajúca príležitosť na dlhodobý vstup. Aktuálne sa nám zdá, že oživenie zašlo prirýchlo priďaleko, preto nevylučujeme korekciu, ktorá ponúkne možnosť na vstup. My akcie držíme a nemienime nateraz predávať. Pozície by sme skôr v prípade atraktívnejších cien zvýšili.