Chcem investovať
Výsledková sezóna v znamení pozitívnych prekvapení
26. 07. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Americkí poslanci schválili nové sankcie voči Rusku, Trump je proti.

  • Viac ako 80 % spoločností zo S&P 500 dosiahlo lepšie ako očakávané výsledky.
  • Snemovňa reprezentantov schválila nové sankcie voči Rusku a zviazala prezidentovi ruky pri ich rušení.
  • Bitcoin piaty deň po sebe čelí predajom, investori sú zneistení jeho ďalším vývojom.
  • Komodity ožívajú, podporuje ich najmä dobre rozbehnutá výsledková sezóna.

Optimizmus akciových trhov výrazne podporujú výsledky spoločností, ktoré uverejňujú po skončení prvej polovice roka. Až 80 % firiem prekonáva očakávania analytikov, čo je pre investorov znamením, že globálna ekonomika sa uberá správnym smerom. Postupné smerovanie cien a indexov smerom nahor prináša aj nižšiu mieru rizika meranú volatilitou, ktorá dosahuje historicky nízke úrovne.

Snahy prezidenta Trumpa o zmiernenie sankcií voči Rusku dostáva trhliny. Hlasmi oboch táborov ako demokratov, tak aj republikánov, Snemovňa reprezentantov schválila nové sankcie voči Rusku. Zároveň prijala zákon, v ktorom zaviazala prezidenta žiadať schválenie Kongresu, ak by chcel sankcie rušiť, či obmedzovať. Administratíva D. Trumpa zatiaľ neoznámila, či bude takýto zákon vetovať, ale poslanci by takýto zákon aj v tomto prípade schválili, keďže disponujú dostatočným počtom hlasov. Očakáva sa, že tvrdá reakcia Ruska bude nasledovať veľmi rýchlo.

O viac ako 10 % poklesla hodnota Bitcoinu počas včerajšieho obchodovania. Investorov nepresvedčilo uistenie tvorcov bitcoinu, že zabránia jeho rozdeleniu. Stále nad osudom digitálnej meny visí hrozba rozkolu, pretože aktivácia riešenia známeho ako SegWit2x neprebieha dostatočne hladko. Vývojári bitcoinu majú anonymne hlasovať o osude meny do 1.augusta. Pokles zaznamenáva aj druhá najväčšia kryptomena Ethereum.

Výsledková sezóna mala vo včerajšom obchodovaní pozitívny vplyv na rast cien komodít vrátane ropy a kovov. Akcie energetických spoločností boli ťahúňmi indexov v Európe aj Ázii. Po prvýkrát od začiatku júna ropa prekonala hranicu 48 USD za barel, keď zásoby ropy v USA klesli o viac ako 10 miliónov barelov. Z kovov sa darilo predovšetkým medi, ktorá rástla najmä v dôsledku očakávaného rastu dopytu v Číne.