Na dnešnom zasadnutí sa od FEDu zvýšenie úrokových sadzieb neočakáva.
- Čínsky výrobný index PMI zaznamenal najlepší výsledok od roku 2014.
- HDP eurozóny by mal za tretí kvartál roka medziročne rásť o 1,6 %.
- Americký akciový index S&P 500 klesá šiesty obchodný deň v rade.
- Cena ropy si za posledné tri obchodné dni odpísala viac ako 6 % strát.
- Čistý zisk farmaceutickej spoločnosti Pfizer poklesol v 3Q o 38 %.
Zverejnené výsledky indexov PMI najväčších svetových ekonomík naznačujú oživenie globálneho ekonomického rastu. Najlepší výsledok zaznamenal čínsky výrobný PMI, ktorý dosiahol najlepšiu hodnotu od roku 2014 na úrovni 51,2 bodu. Americký PMI výrobného sektora sa v októbri zvýšil na 51,9 bodu a do tretice index PMI eurozóny, zverejnený minulý týždeň skončil taktiež rastom.
Americké akciové trhy zahájili november v červenom. Akcie tlačí smerom nadol najmä neistota ohľadom blížiacich sa prezidentských volieb a očakávané zvýšenie dolárového úročenia do konca roka. H. Clintonová prišla podľa najnovšieho prieskumu o náskok v prezidentských preferenciách pred republikánskym súperom D. Trumpom, čo vyvolalo neistotu, keďže trh pomaly započítaval víťazstvo demokratickej kandidátky. Dnes bude navyše známy výsledok dvojdňového zasadnutia FOMC. Zvyšovanie úrokových sadzieb sa neočakáva, FED by však mohol naznačiť jeho ďalšie kroky do konca roka. Akciový index S&P 500 včera oslabil na najnižšiu hodnotu za takmer štyri mesiace (2 111 bodov) a klesá už šiesty obchodný deň v rade.
Európske akciové trhy taktiež pokračujú v miernej korekcii. Rasu nepomohol ani dobrý výsledok prvého odhadu rastu HDP eurozóny za tretí kvartál roka. Ten ukazuje, že rast spoločnej ekonomiky by mal medzimesačne rásť o 0,3 %. Medzikvartálny rast by mal byť výraznejší a to o 1,6 %. Aj napriek tomu, že ešte nie je známa štruktúra HDP, za jeho rastom stojí pravdepodobne silný trh práce, ktorý podporuje spotrebiteľský dopyt. Širší akciový index Stoxx 600 vo včerajšom obchodovaní oslabil o viac ako jedno percento na úroveň 335 bodov a klesá už siedmy obchodný deň v rade.
Cena ropy WTI klesá už tretí deň v rade, za ktoré si odpísala viac ako 6 % strát, čím zostúpila na nové mesačné minimum. Za jej poklesom stoja najmä pochybnosti ohľadom plánov ropného kartelu OPEC obmedziť nadbytočné dodávky tejto suroviny na trh. Podľa americkej banky Goldman Sachs by v prípade, ak by sa členské štáty nedohodli na koordinácii ropnej produkcie, mohla cena ropy poklesnúť na úroveň okolo 40 amerických dolárov za barel.
Naopak cena zlata v dôsledku oslabujúceho amerického dolára a zvyšujúcej sa neistoty ohľadom výsledku amerických prezidentských volieb mierne rastie už štvrtý obchodný deň v rade. Včera si zlato pripísalo takmer percento zisku a ukončilo na hodnote 1 288 amerických dolárov za trojskú uncu. Eurodolár sa po viac ako dvoch týždňoch dostal nad úroveň 1,10 EUR/USD.
Z výsledkovej sezóny zaujala najmä farmaceutická spoločnosť Pfizer. Jej čistý zisk poklesol v predposlednom kvartáli roka o 38 % na 1,32 miliardy amerických dolárov. Pokles bol zapríčinený najmä kvôli mimoriadnym odpisom súvisiacim s plánovaným predajom aktivít v oblasti infúznej terapie. Spoločnosť taktiež oznámila, že končí s vývojom lieku na zníženie hladiny cholesterolu v tele.