Chcem investovať
Za rok zdraželi nehnuteľnosti o viac než 15 %. Výrazne však klesajú ceny nájmov
12. 05. 2021 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Za štvorcový meter zaplatíme v priemere zhruba 1 930 €.

V porovnaní s uplynulým štvrťrokom je bývanie v bytoch a domoch drahšie o viac než 4 %. Zdražovalo sa vo všetkých oblastiach Slovenska, najviac však v Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Analytici NBS upozorňujú, že sektor stavebníctva naznačuje nižšiu ponuku nových nehnuteľností, čo opätovne podporí rast cien. Navyše, predpokladaný mzdový vývoj bude mať negatívny vplyv na dostupnosť bývania, inak povedané, k „vlastnému“ sa vzhľadom na nepretržitý rast cien dostaneme čoraz ťažšie.

Trend sa otáča, rastú ceny domov

Medziročne vzrástli ceny bývania o 15,5 %. Za štvorcový meter dnes zaplatíme v priemere zhruba 1 930 €. Najlacnejšie bývanie je v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji, kde štvorcový meter stojí niečo cez 1 000 €. Zo štatistík vyčnieva Bratislava, kde budúci majiteľ nehnuteľnosti zaplatí za rovnakú plochu takmer 2 580 €.

Na raste cien sa podieľali všetky kraje a viditeľne silnejší efekt na celkovú priemernú cenu bývania mal rast cien domov. Tie medziročne zdraželi o 16,4 %, pričom cena bytov stúpla o 8,6 %. Doposiaľ bol trend opačný, na celkovom zvyšovaní cien sa podieľali najmä byty. Tempo ich rastu na začiatku roka dokonca mierne spomalilo, zatiaľ čo ceny domov rástli podstatne rýchlejšie ako v predchádzajúcich štvrťrokoch.

K „vlastnému“ sa nedostane každý

„Výsledkom pokračujúceho rastu cien nehnuteľností v kombinácii s očakávaným pomalším tempom rastu miezd bude relatívne zhoršenie dostupnosti bývania,“ tvrdí Roman Vrbovský, analytik NBS. Znamená to, že dostať sa k „vlastnému“ bude pre bežných Slovákov vzhľadom na rýchly rast cien čoraz náročnejšie. Podľa analytika je bývanie najmenej dostupné v Žilinskom a Košickom kraji, naopak, najviac v Trenčianskom.

Na rast cien naďalej tlačí nedostatočná ponuka. Podľa údajov NBS bola výstavba bytov v prvých dvoch mesiacoch roku 2021 v priemere približne o 10 % nižšia ako v minulom roku. Stavia sa teda menej, počet začatých bytov sa medziročne prepadol, s čím korešponduje aj medziročný pokles stavebných povolení.

Úspor máme viac, čo s nimi?

Na základe dát z NBS vyplýva, že domácnosti zvyšujú svoje úspory. Otázne je, ako s nimi naložia po skončení protipandemických opatrení. Analytici sa domnievajú, že časť sa premietne do spotreby a časť zostane v podobe dlhodobých úspor. „Významný podiel bude slúžiť ako podklad na investície, čo v našich podmienkach vo veľkej miere reprezentuje investovanie do nehnuteľností na bývanie. Dôsledkom takéhoto správania by mohol byť zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach. Riziká spojené s budúcim vývojom cien nehnuteľností považujeme za naklonené smerom hore,“ upozorňuje analytik NBS.

Investičné byty môžu byť riziko

Ako upozorňujú analytici, investovanie do nehnuteľností prináša viaceré riziká. Spozornieť by mali investori, ktorí plánujú kúpu investičného bytu. Vzhľadom na klesajúce ceny nájmov (medziročne až 15 %) a rast cien bývania sa takáto forma investovania oplatí čoraz menej. Výnos totiž klesá, ale cena, ktorú investor za byt zaplatí, rastie. Pri kúpe nehnuteľnosti treba okrem iného sledovať aj náklady na údržbu, prirátať rôzne poplatky (opravy, províziu realitnej kancelárii,…), ale aj daň z nehnuteľnosti.

Podieľať sa na raste cien nehnuteľností možno aj nepriamo, a to prostredníctvom realitných fondov. Tie sú v súčasnosti jednou z najobľúbenejších foriem investovania. Atraktívnu príležitosť na trhu s nehnuteľnosťami predstavuje napríklad realitný fond (Wood&Company) zameraný na kancelárie, prípadne retailové priestory (HB Reavis), ktorých výnosy sa pohybujú na úrovni od 6 – do 9 %. Alternatívnym riešením môžu byť realitné ETF fondy zamerané na širokú škálu nehnuteľností.

Ak chcete vedieť viac o možnostiach investovania do realitných fondov, obráťte sa na investičných konzultantov Acrossu. Poradíme Vám, kam umiestniť svoje investície.

CHCEM VEDIEŤ VIAC