Chcem investovať
Zamieri libra po prejave britskej premiérky nadol ?
17. 01. 2017 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Nákupy dlhopisov ECB na maxime.

  • Americké trhy boli včera kvôli štátnemu sviatku zatvorené.
  • Európske akciové trhy kvôli obavám o tvrdý Brexit poklesli.
  • Britská libra zakončila obchodovanie blízko 30-ročného minima.
  • Inflácia v Taliansku vzrástla v decembri medziročne o 0,5 %.
  • Prebytok obchodnej bilancie eurozóny sa v novembri zvýšil na 22,7 mld. EUR.

Finančné trhy vstúpili do nového týždňa aj napriek sviatku v USA a prázdnemu ekonomickému kalendáru nervózne. Trhy vyčkávajú na dnešný prejav britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorá naznačí priority vyjednávaní ohľadom vystúpenia krajiny z EÚ. Na možný variant tzv. tvrdého Brexitu včera doplatila najmä britská libra, ktorá obchodovanie ukončila blízko 30-ročného minima. Negatívny sentiment sa preniesol taktiež na európske akciové trhy.

Európske akciové indexy zahájili nový týždeň poklesom. Dôvodom sú obavy o variant tzv. tvrdého Brexitu, ktoré sa objavili po slovách britskej premiérky Theresy Mayovej. Podľa jej slov je prioritou absolútna kontrola nad politikou migrácie a to aj na úkor straty prístupu na voľný trh EÚ. Veľká Británia sa bude snažiť vybudovať pred vyjednávaním silnú pozíciu a zatlačiť na EÚ. S cieľom podpory ekonomiky už predstavila plán na zníženie korporátnych daní na najnižšiu úroveň krajín G20 a miliardové investície do vedy a technológií.

Kvôli obavám z Brexitu poklesli výnosy európskych dlhopisov a s nimi akcie bankového sektora. Širší index Stoxx 600 stratil 0,81 % na 362 bodov. V červenom uzatvorili obchodovanie všetky sektory. Britský akciový index FTSE 100 po otvorení v dôsledku oslabenej britskej libry posunul svoje historické maximum, obchodovanie však zakončil v červených číslach. Oslabil o 0,15 % na 7 327 bodov, čím ukončil sériu štrnástich po sebe idúcich rastových dní. Nemecký akciový index DAX stratil 0,64 % na 11 554 bodov a francúzsky CAC 40 oslabil o 0,82 % na 4 882 bodov.

Cena ropy WTI na svetových trhoch na začiatku týždňa oslabila o 1,21 % na 52,37  amerických dolárov za barel. Sentiment na ropnom trhu bol oslabený kvôli vyjadreniam ministra energetiky Saudskej Arábie, podľa ktorého nemá OPEC dôvod predlžovať dohodu o obmedzení produkcie ropy. Obnova rovnováhy na ropnom trhu by mala nastať v prvej polovici roka 2017.

Medzinárodný menový fond ponechal podľa najnovšej prognózy odhad rastu svetovej ekonomiky pre rok 2017 bez zmeny. V tomto roku by mala rásť o 3,4 %, v roku 2018 by rast globálnej ekonomiky mal zrýchliť na 3,6 %. Ekonomika USA by mala v roku 2017 zrýchliť o 2,3 %. Rizikom zostávajú zámery novej americkej administratívy. Zrýchľovanie inflácie by zapríčinilo razantnejšie zvyšovanie úrokových sadzieb, posilnenie amerického dolára, zníženie obchodnej bilancie a tým pádom spomalenie ekonomického rastu. Odhad pre Veľkú Britániu predstavuje rast na úrovni 1,5 %. Čínsky ekonomický rast by mal spomaliť na 6,5 %.