Pozornosť trhov smeruje do Jackson Hole.
- Draghi dnes vystúpi v Jackson Hole, pred tromi rokmi tu signalizoval začiatok QE.
- Trump je ochotný pozastaviť členstvo v NAFTA hlava nehlava, dolár pokračuje v oslabovaní.
- Britská ekonomika spomalila v 2Q kvôli nižším spotrebiteľským výdavkom na 1,7 %
- Ropa nedokázala výraznejšie posilniť ani v dôsledku tropickej búrky v Mexickom zálive.
- Ekonomický kalendár dnes ponúka výsledky objednávok tovarov dlhodobej spotreby v USA.
Akciové indexy na oboch stranách Atlantiku pri absencii výraznejších impulzov prešľapujú na mieste v očakávaní dnešného vystúpenia šéfky FED-u Janet Yellenovej a guvernéra ECB Maria Draghiho, ktorí by mohli na tradičnom sympóziu centrálnych bankárov v americkom Wyomingu priblížiť ďalšie smerovanie menovej politiky. Vystúpenie Yellenovej je naplánované na 16:00 zatiaľ čo Draghi prednesie svoju reč až vo večerných hodinách.
Od Yellenovej budú investori očakávať viac informácii ohľadne septembrového zasadnutia a plánu na zoštíhlenie bilancie dlhopisov, ktorá v rámci niekoľkých kôl kvantitatívneho uvoľňovania narástla na 4,5 biliónov USD. Z posledného zasadnutia FOMC vyplynulo, že členovia americkej centrálnej banky očakávajú ešte jedno zvýšenie úrokových sadzieb do konca roka. Všetko však bude závisieť od prichádzajúcich makrodát a najmä inflácie, ktorá sa v posledných mesiacoch výrazne odchýlila od cieľu FED-u.
Mario Draghi naopak pravdepodobne opäť strčí hlavu do piesku a jeho komentár sa bude niesť v neutrálnom resp. holubičom duchu. Nové informácie ohľadne postupného ústupu od programu kvantitatívneho uvoľňovania s veľkou pravdepodobnosťou nezverejní. Očakávajme rétoriku podobnú poslednému zasadnutiu ECB, kde centrálni bankári zdôraznili potrebu flexibility menovej politiky. Otázne bude či Draghi opäť vyjadrí obavy ohľadne silného eura.