Chcem investovať
Zdražovanie nehnuteľností pokračuje. Investujte do realitných fondov
12. 11. 2019 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Zdražovanie pokračuje. V treťom štvrťroku t. r. sa naďalej dynamicky zvyšovala priemerná cena bytov a domov. Na medziročnej báze vzrástla o takmer 10 %. Od roku 2008 ide o najvyšší ročný nárast cien. Z regionálneho pohľadu dominuje priemerná cena bývania v Bratislavskom kraji, ktorá je viac ako dvojnásobná v porovnaní s ostatnými regiónmi. Analytici však o kríze stále nehovoria. Dôsledkom výrazného rastu cien je zhoršená dostupnosť bývania. Zvyšovanie príjmov domácností totiž nestačí na rýchle tempo zdražovania bytov a domov. Vyplýva to z analýzy Národnej banky Slovenska.

Ceny najmenších bytov rastú najrýchlejšie

Práve byty už niekoľko rokov hrajú najvýraznejšiu rolu pri zdražovaní bývania. Ich priemerná cena sa za posledný štvrťrok zvýšila o takmer 50 €, na medziročnej báze ide o nárast 10,2 %. Viac než 4 roky vedú v zdražovaní rozlohou najmenšie byty. O prvú priečku sa delia, paradoxne, s tými najpriestrannejšími. V oboch prípadoch zaplatí budúci majiteľ zhruba 2 100 € za m2. Najmenej siahne do vrecka pri trojizbových bytoch, v ktorých m2 stojí v priemere 1 800 €.

Zdraželi aj domy. V porovnaní s predošlým štvrťrokom zaplatí budúci majiteľ nehnuteľnosti viac o 42 €/m2. Hoci sa zvýšila priemerná cena domov, k výraznému medziročnému zdražovaniu bývania prispel najmä rast cien bytov (zhruba dvoma tretinami).

Záujem o „byty z druhej ruky“

Podľa analýzy spoločnosti Bencont dochádza v Bratislave ku konštantnému rastu cien aj v prípade starších bytov. Za posledné tri roky vzrástla ich hodnota o takmer tretinu. Medziročne ide o nárast zhruba 10 %. To znamená, že za byt s rozlohou 70 m2 zaplatí budúci majiteľ o takmer 17 000 € viac než vlani. Tak ako pri novostavbách, aj pri starších bytoch platí, že na rast cien tlačí najmä nedostatočná ponuka.

Ak sa majiteľ nerozhodne pre kúpu, ale preferuje prenájom, podľa analýzy Bencontu by si mal pripraviť zhruba 901 €. Toľko totiž v priemere stojí mesačný prenájom v hlavnom meste. Oproti minulému roku ide o výrazný nárast, keďže priemerná cena prenájmu bola vtedy 710 €. Za prudkým nárastom stojí najmä značný pokles ponuky prenájmu 1-izbových bytov.

Analytici NBS sa zhodujú, že dopyt po bývaní bude pretrvávať naďalej a jeho uspokojovanie je do značnej miery závislé od dostupnosti úverových prostriedkov na obstaranie bývania. V nasledujúcich štvrťrokoch očakávajú ďalší, pravdepodobne však miernejší rast priemernej ceny bývania.

Investícia do komerčných priestorov

Hoci viacerí investori vsádzajú na kúpu domov či bytov, vhodnejšou formou na zhodnotenie financií môže byť investovanie do realitných fondov. Napríklad spoločnosť WOOD & Company vytvorila a spravuje fond investujúci do komerčných nehnuteľností v strednej Európe. V súčasnosti poskytuje klientom ročné zhodnotenie peňazí v rozmedzí od 8 do 10 %. Investovať do tohto fondu umožňuje aj Across. Viac informácií poskytnú investiční konzultanti.