Chcem investovať
Zemný plyn prepadol o 10%
27. 10. 2015 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Vstup do nového týždňa bol poznačený opatrnosťou investorov a vyberaním ziskov z predchádzajúcej masívnej rely začatej na sklonku septembra a októbra.

  • Akcie konsolidujú zisky na 2-mesačných maximách.
  • Komodity zaznamenávajú straty (zemný plyn padol 9,8%, ropa 1,5% a železná       ruda na 3-mesačné minimum).
  • Investori sú v úvode týždňa opatrní pred zasadaním FEDu, Bank of Japan,   vrcholom výsledkovej sezóny a závermi zjazdu Komunistickej strany Číny v súvislosti s prekvapivým znížením sadzieb v piatok.
  • Udalosti môžu neskôr v týždni zvýšiť volatilitu najmä na forexových a akciových trhoch.
  • Americké indexy sťahoval Apple (-3,2%) a veľké ropné spoločnosti.
  • Slabšie ekonomické dáta podporili dlhopisy.
  • Šéf republikánskej väčšiny v Snemovni John Boehner sa údajne dohodol s Bielym domom na detailoch zákonu o financovaní vlády na dva roky a zvýšení dlhového stropu.
  • Platba Grécku v rámci tretieho balíka pomoci bola odložená kvôli nedostatočnej implementácii len tretiny požadovaných reforiem.
  • Patová situácia vznikla i na portugalskej politickej scéne po voľbách, ktoré nepriniesli jasného víťaza. Rastie tak riziko gréckej cesty.
  • Dnes začína dvojdňové zasadanie FEDu, bohatý je ekonomický i výsledkový  kalendár.

Pozornosť sa sústredí na zasadanie FEDu, ktoré bude ukončené v stredu, a možné signály menovej politiky USA v najbližších mesiacoch. V závere týždňa mu bude sekundovať japonská centrálna banka, pri ktorej sa tiež stále špekuluje o rozšírení kvantitatívneho uvoľňovania. V Číne včera začal štvordňový zjazd komunistickej strany, ktorý má určiť strategický päťročný plán v kľúčových ekonomických a sociálnych otázkach. Tento týždeň rovnako vyvrcholí výsledková sezóna za Atlantikom.

Včerajšie obchodovanie prebiehalo v pomerne úzkom pásme bez jasného trendu. Indexy na oboch brehoch Atlantiku ukončovali deň v miernych stratách po piatkovom uzavretí na nových dvojmesačných maximách. Indexy sťahovali najmä energetické firmy a producenti komodít. Na komoditách pokračovala korekcia ziskov z predchádzajúcich týždňov. Dôvody poklesu vidíme v obavách investorov pred znížením rastového cieľu čínskymi predstaviteľmi, obavách o skutočný stav čínskej ekonomiky po znížení sadzieb a opatrnosťou pred vyhlásením FEDu. Indexy sťahovali akcie ropných spoločností a Apple pred dnešnými výsledkami. Naopak na piatkové zisky nadväzovali Amazon (+1,6%), Google (+1,6%), Microsoft (+2,6%) a Facebook (+1,6%). Darilo sa aj biotechnologickým spoločnostiam, retailerom a výrobcom tovarov dlhodobej spotreby. Najhoršie dopadli energetické komodity. Ropa zavrela na dvojmesačných maximá na pokračujúce obavy o slabý dopyt, silnú ponuku a jej prebytok na svetových trhoch. Úlohu samozrejme zohrával hlavne strach o silu čínskej ekonomiky.

Najvýraznejšiu kapituláciu však zaznamenal americký zemný plyn, ktorého novembrový futures kontrakt exspirujúci tento týždeň stratil až 9,8%. Spúšťačom výraznejšej kapitulácie bola strednodobá predpoveď počasia. Tá predpokladá výrazne teplejšiu prvú polovicu novembra oproti dlhodobým priemerom. Zásoby plynu sa približujú historickým maximám z novembra roku 2012 a pri súčasných fundamentoch ich s najväčšou pravdepodobnosťou v najbližších týždňoch pokoria. Produkcia zostáva silná a rovnako budovanie zásob. Vykurovacia sezóna sprevádzaná ich čerpaním začne tohto roku neskôr. Meteorológovia predpokladajú miernu zimu v USA v dôsledku fenoménu El Nino. Streda je posledným dňom aktuálneho novembrového kontraktu, ktorého sa obchodníci masívne zbavovali. Straty decembrového kontraktu boli menšie (-5,6%).

Veritelia Grécka odmietli krajine v noci vyplatiť 2 mld. eur z balíka pomoci. Dôvodom je prijatie len 14 zo 48 požiadaviek podmieňujúcich uvoľnenie prostriedkov. Rozhovory s Aténami boli ukončené minulý týždeň bez úspechu.

Európa nervózne sleduje i dianie v Portugalsku. V krajine sa začiatkom októbra konali parlamentné voľby, ktoré priniesli porážku dovtedy vládnucej pravice. Ľavicové strany však neboli schopné dohodnúť sa na koalícii. Prezident preto posunul mandát na vytvorenie vlády doterajšiemu premiérovi Passosovi Coelhovi. Ten by musel vládnuť s podporou menšiny v parlamente. Ľavičiari sa vyjadrili, že takúto vládu v hlasovaní o dôvere určite nepodporia. Najbližšie voľby sa môžu konať až v septembri budúceho roka. Portugalsko tak pravdepodobne čaká rok politického chaosu bez vlády – posledné, čo si dnes Brusel môže priať. Objavujú sa tak hlasy prirovnávajúce Portugalsko ku Grécku v prvej polovici tohto roka.

Na poli politiky sa v noci objavili i pozitívnejšie správy. Odchádzajúci šéf Republikánov v Snemovni amerického Kongresu John Boehner sa údajne dohodol s Bielym domom o návrhu zákona zvyšujúceho dlhový strop a zabezpečujúceho financovanie vlády do roku 2017. Dohoda hneď neznamená ukončenie tohto rizika. Zákon a jednotlivé detaily financovania vládnych agentúr musia prejsť Kongresom, čo stále nie je jednoduchá úloha pri jeho aktuálnej rozdrobenosti, no každopádne ide o posun vpred.

Utorok začína opäť v miernych stratách. Charakter obchodovania a vplývajúce faktory sa nemenia. Ázia je prevažne červená s limitovanými poklesmi ťahaná nadol japonskými akciami (okolo -1%). Zelené sú len čínske akcie napriek zverejneniu medziročného poklesu ziskov priemyselných firiem. V malých stratách sú aj európske indexy. Komodity tiež pokračujú vo výpredajoch a euro slabne.

Okrem očakávaní americkej a japonskej menovej politiky, či úniku správ z veľkého čínskeho stretnutia sa dnes budú sledovať ekonomické dáta a výsledky hospodárenia spoločností. ECB zverejní vývoj peňažnej masy. Pozornosť bude pútať hlavne rast úverov súkromnej sfére, ktorý môže ovplyvniť očakávania rozšírenia stimulov. Británia poskytne prvý odhad rastu HDP v treťom kvartáli. USA zverejnia objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ceny domov, odhad PMI indexu v sektore služieb a spotrebiteľskú dôveru.

Európa má za sebou prvé reporty väčších firiem. Za očakávaniami zaostala najväčšia chemická firma v Európe BASF, ktorá navyše znížila výhľad zisku. Rovnako slabšie čísla oproti odhadom reportovala švajčiarska farmaceutická firma Novartis, či nemecký výrobca kamiónov MAN. Naopak výrazné prekonanie odhadov ponúkol ropný gigant BP, ktorému pomohli vyššie marže z rafinácie ropy. V USA vyzdvihujeme výsledky firiem Merck, Pfizer, Corning, Alibaba, Baxter, Comcast, UPS, Peabody Energy, du Pont, Ford, Ingersoll-Rand, Coach, Bristol-Myers, Cummins alebo T-Mobile US zverejnené pred otvorením burzových parketov. Po zavretí trhov čísla zverejní Apple, Gilead Sciences, Anadarko Petroleum, Express Scripts alebo Twitter.