Chcem investovať
Zhodnotenie výsledkovej sezóny indexu S&P 500
12. 05. 2015 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Výsledková sezóna za prvý kvartál tohto roka je v USA prakticky za nami. Hospodárenie za prvý štvrťrok zverejnilo už 90 % indexu S&P 500, čo je dostatočná vzorka pre jej zhodnotenie. Obavy o vývoj ziskovosti americkej korporátnej sféry sú jednou z príčin zvýšenej volatility v uplynulých mesiacoch a pozastavenia rely indexu.

V prvých mesiacoch roka došlo k výraznej revízii očakávania výsledkov hospodárenia firiem indexu S&P 500. Kým na konci minulého roka v decembri sa ešte pre prvý kvartál očakával zhruba 4 % medziročný rast ziskov, na konci tohto marca konsenzus už hovoril o poklese o 4 %, čo by znamenalo najhorší štvrťrok od druhého kvartálu ešte krízového roka 2009.

V uplynulých rokoch sme si už zvykli na tradičný prístup riaditeľov veľkých spoločností. Pred zverejnením čísel znížiť odhad zisku a následne ho pohodlne prekonať. Inak tomu nebolo ani v prvom kvartáli tohto roka. Očakávania zisku doposiaľ prekonalo 72 % spoločností. Medziročná zmena zisku na akciu stojí aktuálne podľa Bloombergu na úrovni -0,1 %. Ide o najslabšie číslo minimálne od druhého kvartálu roku 2012, v ktorom podľa spoločnosti FactSet zisky indexu S&P 500 medziročne poklesli o 1 %. Najväčším prekvapením sezóny sú energetické firmy, pri ktorých sa očakával výrazne väčší prepad profitov pod vplyvom nízkych cien ropy. Tento sektor však dokázal očakávania prekonať až o 34,8 % podľa dát Bloombergu.

Pri pohľade na príjmy spoločností je obraz o niečo horší. Podľa Bloombergu doposiaľ reportujúce firmy zaznamenali 4,2 % pokles tržieb, čo je najväčší prepad od začiatku roka 2009. Očakávania výšky príjmov prekonalo len 46,6 % firiem indexu.

Záverom výsledkovej sezóny je skutočnosť, že kvalita hospodárenia a ziskovosti najväčších amerických firiem sa zhoršuje. Tie síce vďaka pokračujúcej prísnej kontrole nákladov a hlavne spätným odkupom akcií z trhu dokážu naďalej zvyšovať zisk na jednu akciu, no organický rast sa vytráca. Stojí za tým samozrejme do veľkej miery posilnenie dolára, ktoré znižuje hodnotu príjmov zo zahraničia a prepad cien komodít, ktoré zasiahli energetický, ťažobný a priemyselný sektor, no na druhej strane znížili náklady iným spoločnostiam. Výhľadovo však možno očakávať rast tlakov na mzdové náklady a pokiaľ sa máme držať výhľadu FEDu, tak vyššie budú časom aj úrokové náklady. Zadlženie amerických korporácií vďaka dlhodobo rekordne nízkym sadzbám prekonáva úrovne z roku 2007. Marže firiem začínajú byť v ohrození a pokiaľ nenájdu zdroje nových príjmov, ťažko budú naďalej schopné dodať rastúce zisky akcionárom.