Chcem investovať
Zlato na 3-mesačnom minime
31. 05. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Pondelok bol pokojným sviatkovým dňom na finančných trhoch.

  • USA a Británia zostali zatvorené kvôli sviatkom.
  • Obchodovanie tak poznačili nízke objemy (tretinové v Európe).
  • Rizikové aktíva mierne rástli.
  • Dnes ekonomický kalendár zhustne.

Prvý deň nového týždňa a predposledný mesiaca neponúkol veľa vzruchu, ani impulzov pre obchodovanie. Dve kľúčové finančné centrá západného sveta – Londýn a New York zostali zatvorené kvôli sviatkom, čo sa zreteľne podpísalo pod zobchodované objemy. V prázdninový pondelok väčšina rizikových aktív zaznamenala prírastky.

Ázijské i európske indexy si pripísali malé zisky. Objemy v Európe však boli tretinové oproti dennému priemeru za ostatných 100 obchodných dní. Výraznejšie rozdiely neboli badateľné ani vo vývoji jednotlivých sektorov.

Ekonomický kalendár bol ale na starom kontinente bohatý. Španielsko a Nemecko zverejnili odhad májovej inflácie. Deflácia v prípade pyrenejskej krajiny zvoľnila na -1 % oproti aprílovému poklesu cien o 1,1 %. Ceny v najväčšej európskej ekonomike sa vrátili k minimálnemu rastu o 0,1 % z aprílovej deflácie -0,1 %.

Európska komisia zverejnila dôveru v ekonomike. Celkový optimizmus narástol ťahaný spotrebiteľskou dôverou, no dôvera v službách poklesla a v priemysle zostala oproti aprílu nezmenená. Francúzsko revidovalo rast ekonomiky v prvom kvartáli vyššie na 0,6 % medzikvartálne a 1,4 % medziročne. Slušný rast zaznamenala i aprílová spotreba domácností (2,5 % medziročne).

Dolár bol voči košu najobchodovanejších mien bez zmeny a voči euru mierne oslabil. Zlato pokračovalo v poklese, kedy stratilo už deviaty deň v rade (spotová cena).

Čínsky juan bol včera fixovaný opäť na slabších úrovniach voči doláru a zavrel najnižšie od začiatku januára. Čínska centrálna banka tak reaguje na potenciálne blížiace sa zvýšenie sadzieb v USA.

Väčšina ázijských trhov sa dnes ráno obchoduje v zelenom. Lídrom sú čínske akcie po vyjadrení banky Goldman Sachs, že domáce tituly budú zaradené do indexov MSCI. Doposiaľ sa v nich nachádzali len akcie čínskych firiem obchodované v Hong Kongu.

Darí sa aj japonským akciám profitujúcim z opäť slabnúceho jenu. V miernych stratách sú však indexy krajín Juhovýchodnej Ázie, Austrálie a Indie.

Kalendár dnes zostáva bohatý. Nemecko zverejní maloobchodné predaje a nezamestnanosť, viaceré európske krajiny pokračujú v revíziách HDP a zverejňovaní odhadov májovej inflácie. Údaje nezamestnanosti ponúkne i eurozóna a Taliansko. ECB odhalí vývoj peňažnej masy, aj s úvermi.

Návrat amerických obchodníkov z predlženého víkendu môže byť rovnako pestrý. USA zverejňujú vývoj osobného príjmu a spotreby v apríli, inflačné dáta tejto spotreby, ceny domov podľa agentúry Case-Shiller, index chicagských nákupných manažérov (PMI) a spotrebiteľskú dôveru.