Chcem investovať
Zobchodované objemy rastú, trhy sú opäť volatilné
20. 09. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Medzinárodná agentúra pre energetiku predpokladá prebytok ropy na trhu aj v roku 2017.

Pokojná letná atmosféra sa na finančných trhoch skončila. Zobchodované objemy začínajú rásť a na trhy sa opäť vracia volatilita, ktorá naznačuje obavy obchodníkov o možné výpredaje. Averzia k riziku by tak mohla v nasledujúcom období klesať, na čo by doplatili najmä akciové tituly.

Na akciových trhoch pristúpili investori k čiastočnému výberu dosiahnutých ziskov. Americké akciové indexy zaznamenal mierny pokles v dôsledku jastrabích vyhlásení centrálnych bankárov FEDu, ktorí avizovali blížiace sa zvýšenie úrokových sadzieb. Aj napriek tomu sa americké akcie obchodujú blízko historického maxima. Rastu európskych akcií nepomohla ECB, ktorá nepristúpila k zmene programu kvantitatívneho uvoľňovania.

Centrálna banka eurozóny na svojom zasadnutí nepristúpila k zmene menovej politiky a to aj napriek tomu, že jej program nákupu aktív naráža na svoje limity. Pri jeho súčasnom nastavení musela ECB pozastaviť nákupy estónskych a luxemburských štátnych dlhopisov a v dohľadnej dobe nebude schopná nakúpiť ani nemecké bundy. Otázka možného predĺženia programu kvantitatívneho uvoľňovania však nebola podľa slov prezidenta ECB Maria Dragiho diskutovaná.

K zmene aktuálneho nastavenia menovej politiky nepristúpila ani Bank of England, ktorá ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na súčasnej úrovni 0,25 %. Výhľad centrálnej banky na budúci vývoj  britskej ekonomiky však zostáva aj naďalej opatrný a zatiaľ príliš nereaguje na pozitívne makrodáta britského priemyslu, maloobchodu a trhu práce. Bank of Englad taktiež zverejnila zoznam spoločností, ktoré spĺňajú podmienky pre nákup korporátnych dlhopisov začínajúci koncom septembra. Na zozname sa nachádzajú napr. spoločnosti Apple, McDonald´s či BMW.

Na nečinnosť centrálnej banky eurozóny doplácajú taktiež európske dlhopisy, ktorých ceny klesajú (výnosy rastú). Výnosy 10-ročných štátnych cenných papierov sa odrazili z negatívneho pásma prvý krát od druhej polovice júla. Negatívne úročenie môžeme pozorovať aj u niektorých firemných dlhopisov. Záporné výnosy dnes ponúkajú napr. dlhopisy švajčiarskej potravinárskej spoločnosti Nestlé a francúzskeho telekomunikačného operátora Orange.

Európsky firemný dlhopisový trh však aj naďalej pokračuje v bezprecedentnej situácii. Nemecký výrobca spotrebiteľských tovarov Henkel a francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi emitovali svoje dlhopisy prvý krát s negatívnym úročením. Investor tak emitentovi platí za požičanie peňažných prostriedkov. Priemerný výnos firemných dlhopisov eurozóny denominovaných v eurách dosiahol v auguste rekordnú hodnotu 0,61 %.

Cena ropy reagovala rastom na vyhlásenie predstaviteľov Saudskej Arábie a Ruska, ktorí sa na summite krajín G20  v Číne dohodli na vzájomnej spolupráci v snahe stabilizovať trh s ropou. Rastu čierneho zlata pomohol taktiež  najväčší týždenný poklese zásob tejto komodity v USA od roku 1999. Ten bol zapríčinený tropickou búrkou v Mexickom zálive, ktorá pribrzdila tankery dovážajúce ropu do USA.

Obrat na trhu s ropou nastal po zverejnení pravidelnej mesačnej správy od Medzinárodnej energetickej agentúry, ktorá predpokladá previs ponuky nad dopytom na ropnom trhu aj v budúcom roku. To potvrdila aj Organizácia krajín vyvážajúcich ropu, ktorá zvýšila odhad dodávok ropy z nečlenských krajín v budúcom roku.

Hlavným fundamentom zostáva aj naďalej politika kľúčových centrálnych bánk. V tomto týždni je na programe zasadnutie menového výboru japonskej a americkej centrálnej banky. V prípade FEDu sa aj napriek stabilnej inflácii zvyšovanie úrokových sadzieb nepredpokladá. Pravdepodobnosť zvýšenia úročenia dosahuje iba 20 %.

V opačnej situácii sa nachádza Bank of Japan, ktorý by mala na svojom zasadnutí prísť s kompletnou revíziou dopadu aktuálnej menovej politiky na ekonomiku. V hre je ďalšie zvýšenie programu kvantitatívneho uvoľňovania resp. zníženie úrokových sadzieb, keďže krajina vychádzajúceho slnka trpí stále nízkou infláciu a slabým ekonomickým rastom.

Ďalšou diskutovanou témou je aktuálna situácia na ropnom trhu. Pozornosť investorov bude upriamená na zasadnutie OPECu v Alžírsku, kde sa bude diskutovať o možnom zmrazení produkcie  tejto komodity s cieľom stabilizácie ceny čierneho zlata.