Chcem investovať
Zraky investorov smerujú do Frankfurtu
07. 09. 2017 Čas čítania: 2 min
Analýzy
Analýzy

Trumpov politický manéver podporil finančné trhy.

  • Zasadnutie ECB odštartuje odkladanú debatu o skončení kvantitatívneho uvoľňovania.
  • Prezident Trump sa spojil s oponentami a dosiahol predĺženie dlhového limitu o tri mesiace.
  • Hurikán Irma pôsobí vrásky na čele investorom, poisťovne sa pripravujú na najhoršie.

Dnešné zasadnutie ECB prinesie prelomovú diskusiu o postupnom zrušení kvantitatívneho uvoľňovania, ktorej sa snažil prezident Draghi vyhýbať už mesiace. V hre je niekoľko scenárov ako postupne zrušiť priame nákupy dlhopisov bankou a zvyšovať úrokové sadzby. ECB skôr či neskôr bude chcieť normalizovať svoju menovú politiku. Odhad finálneho zrušenia opatrení centrálnej banky je v roku 2019, pričom prvé kroky by mala EBC zrealizovať na svojom októbrovom zasadnutí. Reakcia trhu priniesla posilňovanie eura a zároveň neistotu na akciových trhoch.

Prezident USA sa spojil so svojimi politickými protivníkmi proti vlastnej strane a dosiahol svoje malé víťazstvo vo forme posunutia prekračovania dlhu o 3 mesiace. Vláde to do decembra umožňuje financovať vládne aktivity prakticky bez limitu. Trhy zareagovali rastom, naopak oslabovali americké dlhopisy. Posunuli tiež do pozitívnych čísel ázijské akciové trhy. Trumpov „triumf“ sa môže v dlhodobom aspekte premeniť na trpkú prehru vzhľadom na to, že jeho materská strana bude potrebovať jednotu a silu pri presadzovaní kľúčovej daňovej reformy.

Popri napätí okolo Severnej Kórey trhy netrpezlivo sledujú hurikány v oblasti Karibiku. Hurikán Irma, jeden z troch hurikánov smerujúcich k pobrežiu USA, by mal dosiahnuť Floridu v nedeľu. Zatiaľ spôsobil veľké materiálne a ľudské škody na ostrovoch v oblasti, preto sú poisťovne a zaisťovane v pohotovosti. Už teraz utrpeli značné straty a nezdá sa, že by si vypili svoj pohár horkosti do dna. Ohrozené sú takmer 2 milióny ľudí, znižuje sa dopyt po dodávkach energií v oblasti, najmä zemného plynu a ohrozená je úroda pomarančov, strukovín a cukrovej trstiny.