Chcem investovať
Zvýšenie sadzieb je opäť na stole po lepších číslach HDP
29. 02. 2016 Čas čítania: 3 min
Analýzy
Analýzy

Americké indexy uzavreli v miernom mínuse po lepších dátach HDP, jedine Nasdaq skončil +0,2%.

  • Lepšie čísla HDP a spotreby v USA
  • Európa rastie, ale inflácia je minimálna
  • Uvoľnená politika ECB bude pravdepodobne pokračovať
  • Austrália a Kanada cítia najviac poklesy komodít

Celkovo tak skončili už druhý týždeň v zelených číslach. Môže za to hlavne ropa, ktorá vyrástla až 10%, na pokračujúce špekulácie o zmrazení produkcie OPECu.

Hrubý domáci produkt v USA stúpol medziročne o 1% v poslednom kvartáli 2015, čo prekonalo predošlé odhady na úrovni 0,7%. Obavy z recesie sa stiahli do úzadia a nastúpili opäť špekulácie o ďalšom zvyšovaní sadzieb. Osobná spotreba aj príjem rástli v januári o 0,5%, vyššie než čakali analytici. Odhadovaný rast HDP pre rok 2016 je 1,8%. Optimizmus dodali hlavne čísla objednávok tovarov dlhodobej spotreby, ktoré stúpli medzimesačne o 4,9% v januári, čo zastavilo niekoľkomesačný pokles priemyslu.

Poklesy finančných aktív a spomalenie rastu v rozvíjajúcich krajinách zatiaľ výrazne nezasiahli Európu a Ameriku. Sme však toho názoru, že skôr či neskôr sa problémy dostavia aj sem, globálna ekonomika je totiž veľmi prepojená a pokles jednej krajiny sa rýchlo presúva do druhej.

Po návrate rastu akcií však zlato a dlhopisy výrazne neklesajú, čo znamená, že riziká ešte ostávajú a súčasný optimizmus môže byť krátkodobý. Rastúce sadzby predstavujú najväčší problém pre akciové trhy, ak by FED pokračoval vo zvyšovaní, poklesy sa opäť vrátia.

Rast v eurozóne sa zatiaľ drží, aj keď posledné PMI prieskumy priemyslu ukázali pokles na 51, blízko úrovne naznačujúcej recesiu. Osobná spotreba vo Veľkej Británii stúpla o 0,7%, zatiaľ čo HDP za štvrtý kvartál skončilo medziročne +1,9%. Ekonomike sa darí a britská centrálna banka môže byť prvou v Európe, ktorá zvýši sadzby po dlhoročnej pauze. Libra ostáva na 7-ročných minimách, neistota ohľadom zotrvania krajiny v EU vytvára dodatočné riziká.

Inflácia v Eurozóne však ostáva na úrovni 0,3%, čo znamená, že ECB pravdepodobne nebude konať v blízkej budúcnosti a skôr rozšíri uvoľnenú politiku a nákupy dlhopisov.

Kanada zaznamenala recesiu v prvých dvoch kvartáloch roku 2015, dáta z posledných mesiacov teda budú ostro sledované. Tie vyhlásia v utorok, očakávania sú veľmi slabé. Kanadská ekonomika je úzko spätá s komoditami a hlavne ropou, jej pokles mal dosah na celý priemysel. Austrália je na tom veľmi podobne, recesii sa však zatiaľ vyhýba pričom jej pomáha hlavne slabá mena, ktorá sa dostala na najnižšie úrovne od roku 2009.

Najdôležitejšie dáta tento týždeň budú prieskumy PMI v utorok a štvrtok, a piatková nezamestnanosť.