12.08.2026
|
Čas čítania: 2 min.
Pokoj na trhoch môže byť klamlivý

Autor: Dominik Hapl

Volatilita na finančných trhoch počas leta výrazne klesla. Index VIX, známy ako „index strachu“, sa dostal pod 15 bodov, teda na úrovne spred začiatku vojny medzi USA a Iránom. Na začiatku konfliktu pritom vystúpil až k 30 bodom. Podobne pokojne pôsobia aj menové trhy, kde sa očakávané výkyvy pri hlavných menách dostali blízko viacročných miním.
Tento pokoj však prichádza v zvláštnom čase. Ropa sa znovu obchoduje približne pri 90 dolároch za barel a rýchle otvorenie Hormuzského prielivu je čoraz menej pravdepodobné. Vyššie ceny energií môžu postupne zdražovať výrobu, dopravu aj služby a opäť tlačiť na infláciu. Navyše, zásoby ropy klesajú, takže trh má menší vankúš pre prípad ďalšieho výpadku dodávok.
Investori zatiaľ počítajú s tým, že centrálne banky budú reagovať len mierne a globálna ekonomika energetický šok zvládne. Časť veľkých investorov dokonca aktívne stávkuje na ďalší pokoj, čo volatilitu ešte viac tlačí nadol. Rizikom je však prílišná istota. Ak by sa konflikt znovu vyhrotil alebo prišli slabé výsledky veľkých AI firiem, veľa investorov by mohlo naraz meniť rovnaké pozície.
Pod povrchom pritom nervozita nezmizla. Jednotlivé akcie sa hýbu prudko, len ich pohyby sa v indexoch navzájom rušia. Trh preto vyzerá pokojnejšie, než v skutočnosti je. Nízky VIX dnes nemusí znamenať nízke riziko, ale skôr vysokú dôveru, že sa nič vážne nestane.

Autor: Dominik Hapl
Ďalšie blogy

Odoberajte náš newsletter
Prihláste sa na odber Across News a získajte pravidelný prehľad o dianí na finančných trhoch aj o novinkách zo skupiny Across.





