Chcem investovať
Trhy sa pokúšajú o stabilizáciu
12. 01. 2016 Čas čítania: 6 min
Analýzy
Analýzy

Americkým akciám sa v druhom týždni roka podarilo nateraz zastaviť pokles.

  • Ropa padá ďalej na hlbšie 12-ročné minimá.
  • Meď na novom 6,5-ročnom minime.
  • Dôvodom sú pokračujúce obavy o silu čínskej ekonomiky.
  • Tamojšia vláda intenzívne zakročila na stabilizáciu juanu.
  • To dnes pomáha svetovým akciám pozrieť sa do zelených čísel.
  • Na trvalejšie zisky však potrebujeme zastavený prepad ropy.
  • Obavy z vlny bankrotov v sektore produkcie komodít rastú.
  • Ceny ich dlhopisov ďalej klesajú.

Víkend nedokázal priniesť na svetové finančné trhy upokojenie. Investori pokračovali od pondelkového rána presne tam, kde v piatok večer skončili, teda vo výpredajoch rizikových a citlivých aktív. Obchodovaniu opäť dominovali obavy o vývoj a stav čínskej ekonomiky a tamojších trhov s následným dopadom na celé komoditné spektrum.

Ani piatkové zrušenie pravidla o zastavení obchodovania na čínskych trhoch po dosiahnutí 7%-nej straty indexom CSI 300 nezastavilo pokračujúce zbavovanie sa tamojších akcií. Index v pondelok stratil cez 5%. Čínska vláda sa pokúsila stabilizovať juan jeho fixovaním na silnejších úrovniach voči doláru. Čínske banky na popud garnitúry intenzívne nakupovali juan na zahraničných trhoch, teda najmä v Hong Kongu.

Čína len stále veľmi pomaly uvoľňuje obchodovanie so svojou menou. Domáce vnútročínske trhy sú regulované a pohyby kapitálu kontrolované. No krajina postupne uvádza obchodovanie na tzv. offshore trhoch ako napr. v Hong Kongu alebo Londýne, kde je juan voľne obchodovaný a prístupný i zahraničným subjektom. Jeho hodnota sa tak zákonite na týchto neregulovaných trhoch odlišuje od domácej. Liberalizácia prichádza v nie veľmi vhodnom čase, čím si vláda vyrába len ďalšie problémy.

Vsádzanie na pokles juanu sa od začiatku roka stalo obľúbeným obchodom. Tento vývoj naďalej poukazuje na intenzívne opúšťanie Číny zahraničným kapitálom. Včera a dnes sa krajina tvrdo pokúsila menu stabilizovať. Zatiaľ môžeme povedať, že úspešne. Hodnota offshore juanu sa vyrovnala s onshore juanom, no za cenu úplnej straty jeho likvidity v Hong Kongu. To malo za následok rast overnight medzibankových sadzieb zo 4% v piatok na viac ako 66% dnes ráno. Každopádne stabilizácia čínskej meny viedla k upokojeniu tamojších akcií. Tie dnes zatvárajú opatrne zelené a držia so sebou i iné regionálne indexy.

Investičný svet do veľkej miery tápe, čo v skutočnosti predstavuje dianie na čínskych trhoch. Každopádne obavy o silu a budúci vývoj druhej najväčšej svetovej ekonomiky narastajú. Tie sa ďalej podpisujú pod citlivé cyklické rizikové aktíva ako komodity, akcie ich producentov, niektoré technologické firmy apod.

Ropa včera padla opäť na nové 12-ročné minimum pod 32 dolárov za barel a dnes jej výpredaj pokračuje už pod 31 dolárov. Konkrétnejšie správy sa tieto dni neobjavili. Naďalej nad ňou visia mračná obáv z pretrvávajúceho dlhodobého prebytku. Čierne zlato včera so sebou stiahlo celé komoditné spektrum. Meď napr. rovnako prepadla na nové minimum, nevidené od mája roku 2009.

Vývoj cien komodít a nové minimá umocnili obavy z bankrotov v odvetví ich produkcie. Preto opäť prudšie padali ceny dlhopisov energetických a materiálových firiem, ale aj ich akcie, ktoré boli opäť najhoršími sektormi v rámci indexov. Ostatné odvetvia ukončili pondelok zelené a pomohli americkým akciám zmazať straty a vytlačiť minimálne zisky.

Centrálne banky nateraz zostávajú mimo diania a iba sa prizerajú, čo by mohlo byť novým fenoménom do budúcnosti. Ich prehnané intervencie v skutočnosti s odstupom času k ničomu zásadne lepšiemu neviedli. Ich absencia môže byť ďalším problémom investorov. Včerajšie prejavy dvoch členov FEDu (Lockhart a Kaplan) obhajovali správnosť decembrového zvýšenia sadzieb a naďalej veria, že americká ekonomika ustojí svetové turbulencie i problémy vyplývajúce zo silného dolára a prepadnutých komodít.

Po obchodovaní sme boli svedkami prvej lastovičky výsledkovej sezóny. Tradičný pionier hlinikáreň Alcoa ponúkol zmiešaný obraz svojho hospodárenia a stavu priemyslu. Očakávania samozrejme nemal nikto veľké, a tak bola Alcoa upraveným ziskom o jednorazové položky schopná ich prekonať. Tržbami však zaostala za odhadmi.

Výrobca športového oblečenia Lululemon Athletica po zavretí trhov zvýšil odhad výsledkov pre štvrtý kvartál po silných vianočných predajoch, na čo akcia reagovala 6%-ným rastom.

Ako sme už spomínali, dnes ráno sa akciové trhy pokúšajú o stabilizáciu vedené Čínou. Európske indexy sa zelenajú a ich prírastky sa približujú jednému percentu. Ropa však ostáva v stratách. Bez jej stabilizácie nemožno očakávať trvalejší rast akcií.

Dnes sú na programe hlavne ďalšie prejavy centrálnych bankárov na oboch brehoch Atlantiku. Americký prezident Obama prednesie reč k stavu únie. Výsledky zverejnia spoločnosti SAP a americký železničný prepravca CSX. Po zavretí trhov American Petroleum Institute ponúkne odhad vývoja zásob ropy. Energetická agentúra ešte skôr zverejní krátkodobý energetický výhľad. Obe skutočnosti by mali ovplyvniť ceny ropy.

Sme názoru, že ropa by mohla aktuálne v najbližších dňoch nájsť lokálne dno a podstúpiť technickú korekciu v medveďom trhu. Potiahnuť by so sebou mala i akcie. Neskôr však na akciách opäť očakávame prepad a otestovanie septembrových miním hlavných amerických indexov zo septembra minulého roka.