Záver týždňa vyšiel vskutku veľmi zaujímavo a stanovil ďalší významný míľnik v aktuálnom trhovom dianí. Piatku dominovala jediná udalosť, ktorou bolo zverejnenie septembrovej nezamestnanosti v USA. Report bol výrazne slabší oproti odhadom, čo viedlo k radikálnej zmene trhových očakávaní.
Pred zverejnením zmeny počtu výplatných pások poobede nášho času sa väčšina akciových indexov nachádzala v solídnych ziskoch (paneurópsky Stoxx 600 +1,5%). Výrazne menšia tvorba pracovných miest však viedla k prudkému obratu. Spomínaný európsky index sa okamžite dostal do straty blízko percenta a americké akcie otvárali so stratami okolo 1,5%.
USA podľa piatkového reportu vytvorili v septembri 142 tis. pracovných miest, kým konsenzus predpokladal prírastok 200 tis. zamestnaných. Všetky detaily reportu zaostali za očakávaniami. Tvorba pozícií v predchádzajúcich dvoch mesiacoch bola revidovaná nižšie o 59 tis. Pracovnú silu navyše opustilo viac ako pol milióna ľudí, čo v konečnom dôsledku viedlo k poklesu počtu zamestnaných o 236 tis. podľa prieskumu v domácnostiach. Miera participácie na pracovnej sile poklesla na 62,4%, čo je najmenej od konca 70. rokov. Skrátil sa i pracovný týždeň a osobné príjmy zostali v septembri nezmenené (medziročný rast spomalil na 2,2%). Miera nezamestnanosti ostala nezmenená na 5,1%.
Slabé číslo možno označiť za menší šok pre investorov, ktorý samozrejme neostal bez odozvy. Prvotná reakcia v podobe prepadu rizikových aktív korešponduje s novým trendom v uplynulých týždňoch. Obavy investorov o vývoj svetovej ekonomiky v kombinácii so zrejmým odhodlaním FEDu zvýšiť sadzby viedli k prirodzenému fundamentálnemu obchodovaniu, kedy dobré ekonomické dáta predstavujú pozitívne správy. Investori v tomto prostredí chceli silný ekonomický rast pre podporu rizikového apetítu. Svedkami takého správania sme neboli prakticky sedem rokov. Podľa tohto scenára trhy konali i po zverejnení nezamestnanosti.
Trend sa však dlho neudržal a prakticky krátko po otvorení amerických trhov investori začali akcie nakupovať. Dôvody jednoznačne vidíme vo výrazných zmenách očakávaní ohľadom menovej politiky FEDu. Nezamestnanosť potvrdila, čo signalizujeme od začiatku roka, že v dnešnom svete nedokáže byť americká ekonomika izolovaná od globálneho diania. Očakávali sme dopad silného dolára, prepadu cien komodít, kreditných rizík a spomaľovania rozvíjajúcich sa ekonomík i na americké hospodárstvo. Piatková nezamestnanosť bola nepríjemným budíčkom pre celý investičný svet.
V jej dôsledku došlo na trhu k presunu očakávaní od zvýšenia k možnému ďalšiemu uvoľneniu. Pracovný trh bol hlavným argumentom FEDu a ekonómov pre zvýšenie sadzieb. FED tak stráca hlavný dôvod, i keď jeden report ešte trend nerobí. Futures na sadzby prudko prepadli. Októbrové kontrakty pripisujú zvýšeniu už len 10%-nú šancu a decembrové len 33%-nú. Ekonómovia opúšťajú svoje predpovede a už neočakávajú zvýšenie sadzieb v tomto roku. Prvý termín, ktorý vážnejšie oceňuje potenciálne utesnenie sadzieb je marec roka 2016, kde je 55%-ná jeho pravdepodobnosť.
Trh nie len že odsunul očakávania prvého zvýšenia, ale výrazne zvýšil šance štvrtého kola kvantitatívneho uvoľňovania. Na trhu sa o ňom otvorene začalo špekulovať. V uplynulých dvoch týždňoch sme uviedli, že uvoľnenie politiky má rovnaké šance ako zvýšenie sadzieb. Dnes sa zdá, že jeho šance začínajú byť dokonca vyššie. Netvrdíme, že FED opäť spustí rotačky na doláre, no stačí, že sa o ďalšom kole ich tlačenia vôbec hovorí. Už to bude mať vplyv na ceny jednotlivých aktív. Započítavanie vyššej pravdepodobnosti môže tlačiť aktíva citlivé na dolár a sadzby vyššie.
A v piatok sme už boli svedkami takéhoto obchodu. Prekvapenia majú vždy na trh najväčší dopad. Svet sa už rok a pol pripravuje na prvé zvýšenie sadzieb v USA. Všetky portfólia sa dlhodobo týmto očakávaniam prispôsobovali. Celý svet bol zásadne postavený na jednu stranu. Všetci opúšťali komodity a vsádzali na ich pokles, rovnako negatívne sa dívali na rozvíjajúce sa trhy a naopak boli natlačení v dolárových aktívach. Následná zmena sentimentu a rozpoznanie nových skutočností vedie vždy k silným pohybom spôsobeným rozpúšťaním rozsiahlych jednotvárnych pozícií a k zmenám v portfóliách.
Preto sa v závere týždňa najviac darilo dovtedy najviac nenávideným aktívam. Takými sú všetky triedy citlivé na výšku úrokov a silu dolára: dlhopisy, komodity, rozvíjajúce sa ekonomiky, utility, cyklické odvetvia a firmy so značnou medzinárodnou expozíciou. Výnos 10-ročných amerických vládnych dlhopisov zavrel na 5-mesačnom minime pod 2%. Trh sa opäť mýlil, keď väčšina bánk v priebehu roka videla ich výnos na konci roka okolo 3%. Zlato si pripísalo viac ako 2%, čo viedlo k rastu ETF združujúceho jeho producentov o 8%. Straty okolo 1,5% vymazala ropa, aby deň ukončila so ziskom takmer 2%. Darilo sa aj iným producentom komodít, biotechnologickým, technologickým a cyklickým firmám. Všetkým, ktoré boli v uplynulých týždňoch a mesiacoch najviac trestané a mali za sebou najvýraznejšie poklesy.
Akcie tak zaznamenali najväčší denný obrat za uplynulé štyri roky. Index S&P 500 otočil stratu 1,5% na zisk 1,5%. Takýto reversal je technicky vždy povzbudivým indikátorom. Silné boli i objemy a momentum obchodovania. Vzhľadom na rozsiahle pozície nastavené jedným smerom, hrajúce na zvýšenie sadzieb, by rely mohla pokračovať niekoľko dní, hlavne na spomínaných aktívach. Prispôsobovanie sa výhľadu dlhších nulových sadzieb bude proces trvajúci týždne. Na druhej strane však investori budú ešte potrebovať silnejšie presvedčenie aj zo strany FEDu, ktorého členovia v piatok i cez víkend naďalej komunikovali ochotu zvýšiť sadzby napriek slabému reportu nezamestnanosti.
Rovnako rely nebola v piatok potvrdená kreditom. Viackrát sme spomínali, že kým dlhopisové a peňažné trhy nepreukážu rizikovú chuť, väčšina rastov sa vytratí a bude vypredávaných. Napriek silným ziskom akcií high-yield dlhopisy v piatok nezdieľali optimizmus a deň ukončili nezmenené. Zásadné zlepšenie nezaznamenali ani ázijské CDS, ktoré sú aktuálne najlepším vedúcim indikátorom a ani korporátne dlhopisy investičného stupňa. Kým nedôjde k zlepšeniam na týchto aktívach, býčia nálada zostane nepodporená.
Pre nadchádzajúce týždne bude kľúčová komunikácia FEDu, či sa v nej objaví zmena a holubičí slovník. Okrem toho tento týždeň začne výsledková sezóna. Investori budú určite hľadať silu korporátnych ziskov. Ak sa neobjaví, ťažko budú akcie nakupované. V novembri si opraty od trhov prevezme opäť americká politika, kedy USA dosiahnu dlhový strop a bude potrebné schváliť rozpočet na odvrátenie zavretia vlády. Samozrejme stále sledujeme dianie v rozvíjajúcich sa ekonomikách, kde tiež len čakáme na známky stabilizácie a zlepšenia situácie.
V pondelok sa pozornosť investičného sveta bude sústrediť na PMI indexy v odvetviach služieb. Tie budú zverejňované vôkol sveta ako dobrý indikátor ekonomickej aktivity. Samozrejme svet bude naďalej tráviť septembrovú nezamestnanosť a ďalej reagovať na nové skutočnosti ohľadom výhľadu menovej politiky, ekonomiky apod. USA ešte zverejnia index podmienok trhu práce a eurozóna augustové maloobchodné predaje a investorskú dôveru Sentix. V Bruseli sa stretnú ministri financií eurozóny, tzv. euroskupina.