Americké indexy zaknihovali tretí červený týždeň.
- Ropa pocítila vyberanie ziskov.
- USA reportovali silné maloobchodné predaje za apríl, rast zásob i spotrebiteľskej dôvery.
- Dolár posilnil na očakávania potenciálneho skoršieho utesnenia menovej politiky.
- Všetky sektory uzavreli červené na čele s retailermi, bankami a energetickými firmami.
Minulý týždeň bol tretím v rade, kedy akcie v USA a na rozvíjajúcich sa trhoch poklesli. Európa dokázala uzavrieť zelená a prerušiť dvojtýždňový prepad. Samotný piatok sa niesol v opatrnom duchu poznačenom negatívnym sentimentom, čo stlačilo hodnoty indexov. Posledný deň uplynulého obchodného týždňa patril hlavne makro dátam, no naďalej sa skloňovali aj retaileri, obavy o silu rastu svetovej ekonomiky, výhľad menovej politiky americkej centrálnej banky FED a ropa.
Americký ekonomický kalendár pozitívne prekvapil. Aprílové maloobchodné predaje rástli výrazne nad očakávaniami a najrýchlejšie za viac ako rok po chabom prvom štvrťroku. Maloobchod bol oproti marcu väčší o 1,3 % najmä vďaka silnejším predajom áut, online predajom a vyšším príjmom čerpacích staníc. Výraznejšie poskočila i spotrebiteľská dôvera podľa Michiganskej univerzity. Report producentskej inflácie bol zmiešaný, kde titulkové číslo bolo slabšie oproti odhadom, no jadrová inflácia bola silnejšia. Zásoby v ekonomike rástli najrýchlejšie od júna minulého roka. Ukazovatele by mohli zvýšiť rast americkej ekonomiky v prvom kvartáli pri jeho revízii.
Zverejnené údaje boli v rozpore so slabými reportmi maloobchodných predajcov, ktorí mali stále negatívny vplyv na širšie indexy. Potvrdili, že ich problémy sú viac štrukturálne ako ekonomické. Veľkú váhu na tejto skutočnosti zohráva presun nákupov na internet.
Európskym dátam dominovala prvá revízia rastu HDP za úvodné tri mesiace roka. Počas prvého kvartálu ekonomika eurozóny expandovala menej, ako sa pôvodne predpokladalo, a to o 0,5 %. Viaceré národné aprílové inflácie boli potvrdené v súlade s odhadmi spred dvoch týždňov.
Ropa pocítila menší výpredaj a korigovala z polročného maxima. Dôvodom boli slová ruského ministra energetiky, podľa ktorého trhy nájdu rovnováhu až v prvom polroku 2017.
V priebehu európskeho obchodovania sa indexy držali prevažne zelené. Prvotná reakcia na americké dáta bola pozitívna. No s otvorením amerických parketov sa nálada otočila. Indexy v New Yorku od otvorenia mierili do červených čísel napriek prvým výraznejšie povzbudivým dátam za dlhšiu dobu.
Dôvody by sme videli v klesajúcich cenách ropy, pokračujúcom tlaku na retailerov po ďalších slabých reportoch hospodárenia a vo výhľade menovej politiky FEDu. Robustnejšie dáta otvárajú priestor pre ďalšie zvýšenie sadzieb v tomto roku. Na správy samozrejme posilnil dolár, ktorý poskočil na dvojtýždenné maximum.
Paradoxne napriek solídnym ekonomickým dátam posilnili aj dlhopisy. Výnos amerických vládnych 10-ročných obligácii poklesol na najnižšiu úroveň od začiatku apríla. Rozdiel medzi výnosmi 10-ročných a 2-ročných splatností padol na 8-ročné minimum, čo indikuje obavy trhu pred recesiou.
Zlato ukončilo piatok zelené, čo bolo tiež v rozpore so silnou ekonomikou, posilňujúcim dolárom a rastúcimi očakávaniami utesnenia menovej politiky.
Spomedzi korporátnych správ rezonoval silný rast akcií producenta čipov Nvidia o 15 % po reportovaní slušných výsledkov za prvý kvartál. Naopak akcie maloobchodného predajcu oblečenia Nordstrom poklesli o 13 % po tom, ako výsledkami zaostal za očakávaniami.
V priebehu víkendu Čína reportovala aprílové ekonomické dáta. Maloobchodné predaje, priemyselná produkcia i investície do fixných aktív pomerne výrazne minuli odhady ekonómov a ich rast bol nižší aj oproti marcovým údajom.
Napriek tomu sa dnes ázijské parkety opatrne zelenajú. V ziskoch je aj ropa a zlato. Dolár a dlhopisy ráno korigujú piatkové zisky.
Pondelok by mal byť pokojnejším dňom. Viaceré európske parkety zostanú kvôli sviatkom zavreté. Kalendár neobsahuje žiadne prvotriedne správy. USA zverejnia dôveru staviteľov, priemyselnú aktivitu v dištrikte newyorského FEDu a kapitálové cezhraničné toky.