Akcie včera knihovali silné zisky.
- Ropa na odporúčanie Goldman Sachs a pretrvávajúce výpadky produkcie ďalej rastie.
- Apple narástol 3,7 % na novú pozíciu Berkshire Hathaway a nákupy viacerých investičných legiend.
- Akcie podporila akvizičná aktivita.
- Dnes ekonomický kalendár zhustne.
Vstup do nového týždňa privial na trhy silný optimizmus a konštruktívnu náladu. Za ziskami amerických akcií okolo jedného percenta stáli informácie o nákupoch akcií Apple legendárnymi manažérmi aktív v prvom kvartáli, ktoré potiahli širšie indexy. Nálade pomáhala aj rastúca ropa na nových tohto ročných maximách, akvizičná aktivita a dáta, ktoré znižujú pravdepodobnosť druhého zvýšenia sadzieb v USA.
V týchto dňoch zverejňujú hedge fondy, penzijné fondy a iní privátni správcovia aktív svoje reporty za prvé tri mesiace roka. Správa, že legendárny hodnotový investor Warren Buffett otvoril v Appli pozíciu v hodnote jednej miliardy dolárov, vytlačila akcie technologického giganta o 3,7 % vyššie, čo bol najväčší denný prírastok od začiatku marca. Okrem spoločnosti Berkshire Hathaway pozície vo vyklesaných akciách výrobcu iPhonov zvyšovali ďalšie legendy ako George Soros alebo David Einhorn. Apple má stále v indexoch najväčšie váhy, preto sa jeho silný rast podpísal pod ich solídne denné zisky.
Ropa sa približuje 50 dolárom za barel. Včera si pripísala viac ako 2 % v prípade severomorského Brentu, resp. cez 3 % v prípade americkej WTI ropy. Investičná banka Goldman Sachs výrazne zmenila pohľad na čierne zlato a zvýšila očakávané ceny pre druhý kvartál i druhý polrok tohto roka. Dôvodom je zmena fundamentu. Podľa Goldmanu sa trh dostal z prebytku do deficitu vplyvom výpadkov produkcie a mohutnejúceho dopytu z Indie a Číny. Požiare v kanadskej Alberte opäť narástli na sile a mieria na ložiská ropných pieskov. Výpadok v Nigérii naďalej pretrváva.
Akcie profitovali i z akvizičnej aktivity. Farmaceutická spoločnosť Anacor Pharmaceuticals poskočila o 57 % po tom, ako súhlasila s prevzatím sektorovým gigantom Pfizer za 5,2 mld. dolárov. Majiteľ chicagských novín Tribune Publishing si pripísal 23 % vplyvom zvýšenia ponuky na kúpu zo strany spoločnosti Gannett na 15 dolárov za akciu z predchádzajúcich 12,25 dolárov.
Zverejnené jemné ekonomické dáta boli včera slabšie. Prieskum výrobnej aktivity v dištrikte newyorského FEDu proti očakávaniam výrazne prepadol späť do pásma kontrakcie. Dôvera staviteľov zostala nezmenená, kým odhady predpokladali jej rast.
Ekonomické správy však včera nemali vplyv na obchodovanie. Teoreticky zmenšujú priestor pre zvýšenie sadzieb FEDu, no aktíva v tomto duchu nereagovali. Dolár i zlato zaznamenali minimálne zmeny a dlhopisy reflektovali konštruktívnu náladu a rizikovú chuť, pod váhou ktorých poklesli.
Sektorovými lídrami boli zákonite producenti komodít, energetika, technologické firmy a zdravotníctvo. Vývoj indexov bez jasného trendu so striedavými ziskami a stratami tak pokračuje naďalej.
Dnes kalendár zhustne. V Európe Británia zverejní infláciu a eurozóna obchodnú bilanciu. USA ponúkajú významné a pozorne sledované dáta v podobe spotrebiteľskej inflácie, priemyselnej produkcie, začatých stavieb domov a vydaných stavebných povolení. K slovu sa dostanú i viacerí centrálni bankári na oboch brehoch Atlantiku. Dnes sa konajú mnohé investičné a politické konferencie a stretnutia. Americké štáty Oregon a Kentucky majú na programe pokračujúce prezidentské primárky.
Nálada je nateraz konštruktívna prelievajúca sa zo včera. Ázijské parkety sú prevažne zelené, i keď celkové zisky brzdia čínske akcie v miernych stratách. Ropa pokračuje v raste a približuje sa 50 dolárom za barel. Do zelena otvárajú aj európske indexy.