Chcem investovať
Americké akcie na nových ročných maximách
03. 06. 2016 Čas čítania: 4 min
Analýzy
Analýzy

Akcie otočili úvodné straty do miernych ziskov druhý deň v rade.

  • Mario Draghi znel opatrne optimisticky, no stojí na zemi a nevylučuje ďalšie stimuly v prípade potreby.
  • Ropa má za sebou volatilný deň, kedy najskôr padla na nečinnosť OPECu, no následne ju pozitívny report amerických zásob vrátil do zisku.
  • Odhad tvorby pracovných miest od ADP bol v súlade s očakávaniami.
  • Dnes hlavne dáta ako americká nezamestnanosť a PMI indexy služieb.

Americké akciové indexy už druhý deň v rade dokázali zvrátiť úvodné straty z otvorenia obchodovania a uzavrieť nakoniec v miernych ziskoch. Z technického hľadiska ide o pomerne býčí signál, i keď miera objemov a sila pohybov nie je natoľko presvedčivá.

Podľa technického pohľadu pôsobí pozitívne i fakt, že viacero amerických indexov dokázalo včera zavrieť na nových maximách v tomto roku a najvyššie od začiatku novembra minulého roka. Stalo sa tak v prípade indexu S&P 500, aj viacerých indexov stredných spoločností. Už v utorok na nové tohtoročné maximum siahol index malých spoločností Russell 2000.

Otočiť rizikovú averziu pomohla trhom ropa. Tá sa najskôr rovnako nachádzala v stratách po odmietnutí OPECu prijať produkčný strop, alebo akokoľvek ovplyvniť ceny ropy na svetových trhoch. No následne oficiálny report ministerstva energetiky USA ohľadom týždenných fundamentov čierneho zlata cenu ropy vrátil do miernych ziskov. Zásoby síce poklesli menej, ako predpokladali analytici, no výraznejšie redukcie zaznamenali rezervy ropných produktov. Implikovaný dopyt v prípade ropy, benzínu i ropných destilátov vzrástol. Prudko opäť poklesla i produkcia ropy v USA o 0,37% na 8,74 mil. barelov denne. Klesajúca domáca produkcia je však kompenzovaná rastúcim dovozom ropy.

Ďalšou sledovanou udalosťou bolo zasadanie ECB vo Frankfurte, ktoré ale nakoniec nemalo zásadnejší vplyv na trhy. Šéf centrálnej banky Mario Draghi znel na tlačovej konferencii opatrne optimistickejšie ohľadom ekonomiky i inflácie. Jeho tím mierne zvýšil inflačný výhľad. Samozrejme Draghi zostal pri zemi a i keď uviedol, že svetlé miesta v ekonomike sú povzbudivé, optimizmus môže byť predčasný. Opäť nevylúčil rozšírenie stimulov, pokiaľ jediný mandát ECB inflácia začne opäť vykazovať známky poklesu. Menová autorita tak zostáva vo vyčkávacom móde, keďže viaceré zložky marcových stimulov budú spustené až v tomto mesiaci (programy TLTRO a nákupu korporátnych dlhopisov).

Do tretice za zmienku stoja ekonomické dáta. Pri nich vyčnieval odhad tvorby pracovných miest v súkromnom sektore podľa spoločnosti ADP. Zverejnené číslo bolo presne v zhode s očakávaniami 173 tis. Ide o uspokojivý údaj pre americkú ekonomiku i potenciálne zvýšenie sadzieb FEDom. Pravdepodobnosť utesnenia menovej politiky včera vzrástla.

Dnes zavŕšime týždeň rovnako ekonomickými údajmi. Hlavným bude report májovej nezamestnanosti USA. Sekundujú mu zverejnenia indexov PMI/ISM v službách a iných nevýrobných odvetviach. USA ponúkajú ešte obchodnú bilanciu, továrenské objednávky a finalizáciu objednávok tovarov dlhodobej spotreby. Eurozóna ponúkne maloobchodné predaje.

Ázia dnes napriek prevažne slabším PMI indexom služieb nasleduje zelené zatvorenie Wall Streetu. V ziskoch sa nachádzajú i európske akcie. Tunajšie PMI indexy zaznamenali v máji zlepšenie.