Klesajúca pravdepodobnosť Brexitu viedla k silnému rastu na starom kontinente.
- Víkendové prieskumy naznačili vedenie preferencií zotrvania v EÚ.
- Zlato, dlhopisy, dolár strácali.
- Akcie, rizikové meny, ropa a priemyselné komodity rástli.
- Včera večer zverejnené prieskumy boli zmiešané, čo mierne chladí apetít.
- Okrem Brexitu dnes bude pozornosť opäť pútať Janet Yellenová, ktorá navštívi kongres.
Víkendové predreferendové prieskumy verejnej mienky vo Veľkej Británii ohľadom prípadného opustenia Európskej únie, vyzneli v prospech zotrvania v jednotnom bloku a priviali na trhy značný rizikový apetít. Ten sa prejavoval hlavne v Európe a na rozvíjajúcich sa trhoch.
Európske indexy v prvý deň kritického týždňa zaknihovali silné zisky väčšinou nad tromi percentami. Ázijské akcie reprezentované indexom MSXI All Countries Asia Pacific si pripísali necelé dve percentá. Darilo sa najmä rizikovejším cyklickým sektorom ako finančné spoločnosti, priemysel, energetika a tovary dlhodobej spotreby.
Z náklonnosti investorov k riziku profitovala ropa. Severomorská Brent sa vrátila nad 50 dolárov za barel. Významnejšie správy ohľadom čierneho zlata sa neobjavili, no ropa rástla druhý deň v rade tempom okolo troch percent.
Naopak bezpečné aktíva včera pocítili výpredaje. Medzi nimi boli zlato i dlhopisy, ktorých výnosy rástli najviac za minimálne ostatný mesiac. Dolár oslabil štvrtý deň v rade. Holubičí FED a opadnutie obáv z Brexitu redukovali záujem o zelenú bankovku.
No vývoj amerických akciových indexov nebol príliš presvedčivý. Tie nasledovali svojich európskych partnerov a otvárali v slušných profitoch nad jedným percentom. Hodinu po spustení obchodovania sa ich zisky priblížili 1,5 % (index S&P 500). No do záveru obchodovania viac ako polovicu zisku vymazali. Objemy vzhľadom na silu rizikovej chuti vo svete zostali pod dlhodobými priemermi.
Dôvodom korekcie ziskov mohli byť nové prieskumy nálad Britov zverejnené včera podvečer. Tie boli zmiešané. Jeden ukázal silný náskok pre zotrvanie v únii a druhý naopak minimálne vedenie tábora podporujúceho odchod.
Ako spomíname uplynulý týždeň, najbližšie dni zostanú otrokmi britského referenda. Všetky ostatné udalosti budú zatienené. Referendum prebehne vo štvrtok. Hlasovanie bude možné od 7 hodiny ráno do 22 hodiny lokálneho času. Prvé prieskumy z výstupov volebných miestností by mali byť známe podvečer a oficiálne výsledky by mali byť zverejnené v piatok ráno okolo 7 hodiny (8 hodín stredoeurópskeho času). Do konania referenda bude zverejnených ešte niekoľko prieskumov preferencií, ktoré určite ovplyvnia vývoj trhov.
Dnes im bude sekundovať hlavne pravidelná polročná výpoveď šéfky FEDu Janet Yellenovej pred senátnou bankovou komisiou. Uvidíme, či menová autorita USA zareaguje na čiastočné opadnutie rizík Brexitu, alebo či rétoriku nezmení a naďalej bude vyčkávať na štvrtkové výsledky referenda. Za zmienku ešte stojí prieskum nemeckej investorskej dôvery ZEW, ktorý zvykne pohnúť trhmi.
Nálada dnes ráno mierne ochladla. Ázijské indexy sú prevažne zelené, ťahané opäť japonskými akciami. Významnejšie správy na ďalekom východe absentujú. Prím tak hrá Brexit a slabnúci dolár. Európa z rána hľadá smer a nachádza minimálne okolo nuly.