Opatrné stávky na zotrvanie Británie v EÚ pokračujú, z čoho profitujú rizikové aktíva.
- Stredajšie tri prieskumy verejnej mienky odhalili malý náskok ponechania členstva v EÚ.
- Ropa poklesla na zmiešaný report zásob.
- Libra atakuje 6-mesačné maximum.
- Index volatility VIX včera výrazne poskočil.
- Tesla chce prevziať spoločnosť SolarCity, za ktorou tiež stojí Elon Musk.
- ECB schválila použitie gréckych dlhopisov ako kolaterál v operáciách s tamojšími bankami.
Dnes nadišiel kritický deň pre Veľkú Britániu a Európsku úniu. Briti od rána hlasujú v referende o členstve v hospodárskej únii. Plebiscit významne ovplyvní obchodovanie v najbližších dňoch. Trhy sa v uplynulom týždni priklonili k favorizovaniu zotrvania krajiny v EÚ, no prieskumy naďalej zostávajú veľmi tesné na jednoznačné deklarovanie víťazstva jednej alebo druhej strany.
Význam rozhodnutia nespočíva len v krátkodobej reakcii trhov a dopadoch na HDP ostrovnej krajiny a spoločnej Európy, ale aj v celkovom vplyve na budúcnosť integrácie starého kontinentu. Je pravdepodobné, že prípadný odchod Británie z EÚ by povzbudil rastúce euroskeptické a nacionalistické nálady v rámci Európy. Rozhodnutie môže potenciálne spustiť domino dezintegračných tendencií a vložiť tromfy do rúk stále populárnejších radikálnych politických strán naprieč Európou.
Včera na trhoch prevládla opatrnosť po predchádzajúcich dňoch solídnej rely spôsobenej čiastočným opadnutím rizík. Európske indexy zaknihovali štvrtý deň ziskov v rade. Dolár oslabil, libra sa priblížila 6-mesačnému maximu a posilnilo i euro. Americké akcie však neudržali denné zisky a zavreli v miernych stratách.
Index volatility VIX alebo tiež nazývaný index strachu včera opäť narástol nad úroveň 21 (+14,6 %) napriek pomerne stabilným rizikovým aktívam. No zlato stratilo tretí deň v rade. Dlhopisy mierne posilnili. Celkový obraz správania investorov bol tak zmiešaný a trh už jednoznačne volí vyčkávaciu taktiku.
Okrem špekulantov nie sme svedkami budovania zásadnejších pozícií. Referendum je udalosťou len s dvoma možnými výsledkami, ktorých pravdepodobnosť zostáva stále pomerne vyrovnaná. Reakcia trhov môže byť markantná v oboch prípadoch, a preto sa na ňu veľmi ťažko jednoznačne hrá.
V priebehu stredy boli v Británii zverejnené tri predreferendové prieskumy, ktoré naznačili mierne vedenie preferencií zotrvania v EÚ. Jeden prieskum odhalil silnejší náskok ponechania členstva, druhý minimálny náskok tábora „zostať“ a tretí naopak minimálne vedenie odchodu. Komentátori sa zhodujú, že výsledok ovplyvní účasť. Vyššia účasť favorizuje zotrvanie v EÚ.
Dnešný deň bude patriť kompletne tzv. Brexitu. Referendové miestnosti ostanú otvorené do 22 hodiny londýnskeho času (23 hodín nášho času). Tradičné exit polly vykonávané médiami na výstupe z volebných miestností tento krát nebudú. Prvé výsledky z menších okrskov by sa mali začať objavovať po polnoci miestneho času. Okolo 3 hodiny rannej by malo byť známe hlasovanie v polovici obvodov a konečné výsledky sa objavia po 7 hodine londýnskeho času (8 hodín SEČ). Účasť na referende by mala byť známa skôr.
Včera pokračovala výpoveď šéfky FEDu Janet Yellenovej v kongrese. Guvernérka centrálnej banky zopakovala slová z utorka a viac sa venovala ekonomickým fundamentom. Podľa jej vyjadrení americké hospodárstvo naďalej rastie a je pripravené ustáť ďalšie zvýšenie sadzieb. Návšteva kongresu však zostala v tieni Brexitu a nemal vplyv na trhy, ani na investorský výhľad menovej politiky FEDu.
Rast ekonomiky potvrdili predaje domov, ktoré v máji poskočili na nové pokrízové maximum, najvyššie od prvej polovice roka 2007.
Pozornosť amerických médií púta ponuka výrobcu elektrických áut Tesla na prevzatie spoločnosti SolarCity. Za ňou tiež stojí už legendárny vizionár Elon Musk. SolarCity sa venuje predaju a prenájmu solárnych panelov domácnostiam. Jej biznis model je však značne komplikovaný, kedy do veľkej miery financuje inštalácie a funguje viac na princípe prenajímania panelov. Z finančného hľadiska nateraz nejde o prosperujúci biznis model a firma generuje dlhodobo straty. Investorom Tesly sa samozrejme tento krok nepáči, čo sa premietlo vo včerajšom poklese akcií o 10,5 %.
Cena ropy včera narástla, i keď dôvodom je zmena futures kontraktu. Júlový exspiroval v utorok a augustový sa stal aktuálnym kontraktom. Jeho cena bola vyššia ako júlového. Pokiaľ sa pozrieme len na vývoj augustového futures kontraktu, ten včera poklesol o 1,4 %. Report zásob v USA bol zmiešaný. Ich pokles bol menší ako trhové očakávania a zásoby benzínu narástli. Dopyt po rope i produktoch však ostal silný a produkcia mierne poklesla v uplynulom týždni.
Dnes svet zverejňuje odhady PMI indexov za jún. Európsky kompozitný index oproti máju poklesol, čo môže súvisieť s opatrnosťou firiem pred britským plebiscitom. Výrobný index narástol, no index služieb prudšie korigoval. Oba však stále naznačujú miernu expanziu ekonomickej aktivity.
USA okrem odhadu výrobného PMI indexu poskytnú predaje nových domov, vedúce indikátory, žiadosti o podporu a prieskum ekonomickej aktivity v dištrikte chicagského FEDu.
Väčšina rizikových aktív sa v deň referenda nachádza dopoludnia v ziskoch.