Minulý piatok sa zapíše do histórie ako jeden z najhorších dní na svetových trhoch.
Vývoj na svetových finančných trhoch uplynulé dva týždne úplne zatienila otázka zotrvania Veľkej Británie v Európskej únii. Všetky ostatné fundamenty išli bokom.
Dianie počas týchto dní sa dá rozdeliť do troch častí. Tretí júnový týždeň (od 13. júna) sa objavovali prieskumy verejnej mienky, ktoré mierne favorizovali odchod z EÚ. Trhy reagovali negatívne výpredajmi rizikových aktív, britskej libry a nákupmi bezpečných aktív. Profitovalo zlato a dlhopisy niektorých svetových popredných krajín ako Japonsko, Nemecko alebo Švajčiarsko. Výnosy ich dlhopisov lámali historické rekordy a padali hlboko do bezprecedentných negatívnych úrovní.
Vo štvrtok 16. júna bola zavraždená poslankyňa Jo Cox, líderka odporcov Exitu. Táto udalosť priniesla na trhy zmenu. Investori začali húfnejšie vsádzať na zotrvanie Británie v EÚ. Následne zverejňované prieskumy – až do samotného referenda – mierne favorizovali ponechanie členstva. Na trhy sa dostavila slušná rely tlačiaca akcie a libru vyššie. Bezpečné prístavy nereagovali masívnejšími výpredajmi, keďže určitá miera opatrnosti pretrvávala.
Samotné referendum bolo pre trhy šokom. Odchod z EÚ tesne zvíťazil v pomere 52 : 48. A reakcia trhov bola rekordná. Minulý piatok bol jedným z historicky najhorších dní v modernej ére finančných trhov. Z akciových trhov sa v priebehu dňa stratila hodnota okolo 2,3 bilióna dolárov.
Európske indexy v priebehu dňa strácali od 6 do 13 %. Straty amerických akcií sa pohybovali okolo 4 %. Libra voči doláru prepadla o 8 % na 30-ročné minimum, čo bol jej najväčší denný pokles v histórii. Zlato rástlo so ziskom takmer 5 %. Americký dolár, japonský jen a spomínané bezpečné dlhopisy, ktorých výnosy padli na nové minimá, rovnako posilňovali. Nemecko si tak vedelo požičať na 10 rokov za záporný úrok -0,10 % p.a., Japonsko za -0,20 % p.a. a Švajčiarsko za -0,60 % p.a. Euro slablo.
Okrem toho sa konalo zasadanie FEDu, ktoré nakoniec nemalo dlhodobejší zásadnejší vplyv na trhy. Centrálna banka síce slovník veľmi nezmenila, však znížila výhľad úrovne úrokových sadzieb pre tento i ďalšie dva roky. Šéfka FEDu na tlačovej konferencii uviedla, že k opatrnosti ju viedli globálne riziká na čele s Brexitom.
Výhľadovo najbližšie týždne zostanú trhy rukojemníkmi Brexitu, ktorý vyvoláva značnú neistotu ohľadom budúcnosti krajiny i Európskej únie. Medzi investormi panujú obavy, že by mohlo ísť o začiatok rozpadu únie, keďže ďalšie krajiny môžu čoskoro iniciovať referendá o členstve. Divoký rozpad únie by bol armagedonom pre svetovú ekonomiku a trhy.
Už dlhšiu dobu sme vsádzali na pokles trhov a v apríli sme veľkú časť long pozícií vypredali. Klientom sme intenzívne odporúčali redukovať pozície, zvyšovať podiel hotovosti a vyčkať si na pokles trhov. Ten nadišiel. Európske trhy padli na viac ako 4-mesačné minimá a americké akcie zmazávajú zisky nazbierané od začiatku marca. Aktuálne naďalej preferujeme vyčkávaciu taktiku. Stále zostáva pomerne veľký priestor na pokles a pred vstupom na trhy potrebujeme dôkladnejšie poznať ďalší vývoj Brexitu a proces odchodu Britov z EÚ.