Chcem investovať
Investori milujú víziu ďalšieho uvoľnenia centrálnymi bankami
01. 07. 2016 Čas čítania: 5 min
Analýzy
Analýzy

Výnosy svetových dlhopisov padajú ešte hlbšie do záporných hodnôt.

  • Boris Johnson nebude kandidovať na post lídra konzervatívnej strany.
  • Bank of England je pripravená znížiť sadzby a spustiť nákupy aktív.
  • ECB zvažuje úpravu pravidiel kvantitatívneho uvoľňovania.
  • Výhľad monetárnych stimulov tlačí všetky aktíva vyššie.
  • Nové rekordy knihujú dlhopisy a investori sú ochotní stále viac platiť za požičanie peňazí najbonitnejším štátom.
  • Z uvoľnenej menovej politiky profitujú drahé kovy, aj akcie.

Po váhavom štarte do štvrtkového obchodovania nakoniec akcie natiahli rast na tretí deň veľmi slušných ziskov. Indexy potlačili vyššie správy z prostredia centrálnych bánk. Výhľad ďalšieho uvoľňovania menovej politiky a podpory tlačí dlhopisy na nové maximá.

Azda najsledovanejšou udalosťou včerajška bola netradičná tlačová konferencia guvernéra Bank of England, Marka Carneyho, ktorý momentálne ako jediný spomedzi britských lídrov preukazuje skutočné vodcovstvo. Carney si pre finančné trhy pripravil slová, ktoré presne chceli počuť. Je si plne vedomý, že krajina potrebuje stabilné trhy a ekonomiku. Uviedol, že Bank of England môže znížiť sadzby v priebehu niekoľkých mesiacov a možné sú i nákupy nejakých aktív na trhu.

ECB rovnako reagovala na vývoj po Brexite. Záujem trhov o bezpečné európske aktíva, teda dlhopisy jadrových krajín, stlačil ich výnosy hlbšie do negatívneho pásma, čím sa škála potenciálnych nákupov ECB v rámci kvantitatívneho uvoľňovania zúžila. Centrálna bank preto uviedla, že môže upraviť pravidlá nákupov, aby bola naďalej schopná na trhy nalievať čerstvú likviditu v súlade s programom.

V USA investorov prekvapil James Bullard, názormi centristický člen FEDu. Vidí malý dopad Brexitu na americkú ekonomiku a stále preferuje aspoň jedno zvýšenie sadzieb do konca roka.

Výhľad monetárnych stimulov posiela svetové dlhopisy na nové maximá. Výnos amerických vládnych 10-ročných dlhopisov dnes ráno atakuje historické minimum 1,38 %, japonských padol na -0,27 %, nemeckých na -0,13 % a švajčiarskych na -0,65 %. Úplne bezprecedentná situácia.

Nízke úroky dlhšiu dobu tlačia vyššie aj akcie. Včerajšie zisky indexov sa vo všetkých svetových regiónoch pohybovali nad percentom a plošne všetky hlavné sektory boli zelené. Z extrémne uvoľnenej menovej politiky profitujú i drahé kovy. V komoditnom spektre skončila červená len ropa, kde investori knihovali zisky v obavách z pretrvávajúceho nadbytku produkcie.

Britská libra opäť strácala na vyššie spomínané slová Marka Carneyho. Najhorúcejší kandidát na post lídra konzervatívnej strany, a teda post premiéra, hlavná tvar kampane odchodu Británie a bývalý starosta Londýna Boris Johnson uviedol, že nebude na tento post kandidovať. Jeho rozhodnutie je dosť prekvapivé a dá sa nazvať aj zbabelým. Ostrá kampaň, ktorú viedol, bola jednoznačne prípravou na kandidatúru, preto je tento krok zarážajúci. Medzi podporovateľmi Brexitu ho nahradil Michael Gove, súčasný minister spravodlivosti, ktorý včera potvrdil záujem uchádzať sa o predsedu strany.

Naprieč trhmi sú nakupované všetky aktíva ako rizikové, tak i bezpečné. Ide o jednoznačné prispôsobovanie sa trhu novým skutočnostiam v podobe nových stimulov, rozšírenej likvidity a výhľadu nízkych sadzieb dlhšiu dobu.

Japonský jen naďalej pociťuje silný záujem investorov. Na nové minimum padá čínsky juan. Správanie týchto mien však nepôsobí býčie pre akcie.

Agentúra Standard & Poor’s včera znížila rating Európskej únii na AA z AA+ a výhľad ponechala stabilný. Reaguje tak na Brexit a potenciálnu pokračujúcu dezintegráciu Európy zvyšujúcu riziká schopnosti obsluhovať dlh.

Situácia na trhoch zostáva dynamická a turbulentná. Všetky postihnuté aktíva síce prejavili markantnú stabilizáciu, no my naďalej nabádame na opatrnosť a súčasný trh ešte nenakupujeme. Viac ako polovica poreferendových strát je zmazaná. Sme názoru, že táto trojdňová rely zašla priďaleko a veľmi opatrne začíname opäť shortovať trh.

Dnešný deň bude vo svete patriť veľavravným indexom nákupných manažérov PMI za výrobné odvetvia. Mierne sklamanie ponúkli čínske dáta. Oficiálny výrobný index poklesol o desatinu na 50, na úroveň presne oddeľujúcu pásmo kontrakcie od expanzie. Súkromný index od spoločnosti Caixin, ktorý zahŕňa viac malých firiem padol na 48,6 z májových 49,2.

Európsky index zaznamenal v júni slušný prírastok, pravdepodobne ešte neovplyvnený rozhodnutím Britov opustiť úniu. Index sa dostal najvyššie od začiatku roka, čo indikuje slušné rozbiehanie sa európskej ekonomiky do druhého polroka. Uvidíme, ako nálady podnikateľskej sféry ovplyvnil Brexit.

Eurozóna včera reportovala odhad spotrebiteľskej inflácie, ktorá sa vrátila k minimálnemu rastu o 0,1 % medziročne, čo bolo nad očakávaniami a zastavilo májovú defláciu (-0,1 %).