Výsledková sezóna spoločností za druhý kvartál roka finišuje.
- Britská centrálna banka na včerajšom zasadnutí uvoľnila menovú politiku.
- Úrokové sadzby boli znížené po siedmych rokoch na 0,25 %.
- Britská libra a výnosy štátnych dlhopisov reagovali poklesom, britské akcie rástli.
- Americký trh práce pokračuje v silnej kondícii.
- Ropa rástla druhý deň v rade a pomaly sa zbavuje medvedieho trhu.
- Výsledková sezóna spoločností za druhý kvartál sa pomaly blíži ku koncu.
Včerajšiemu obchodovaniu udávala tón najmä britská centrálna banka, ktorá na svojom zasadnutí rozhodla podľa očakávaní o uvoľnení menovej politiky. Z rozhodnutia ťažili najmä britské akcie, naopak britská libra a výnosy štátnych dlhopisov klesali. Americké akciové trhy zaznamenali pohyb do strany aj napriek silným číslam z amerického trhu práce. Ropa pokračovala rastom druhý deň po sebe a pomaly sa zbavuje medvedieho trhu (pokles o viac ako 20 %).
Bank of England na včerajšom zasadnutí rozhodla podľa očakávaní o uvoľnení menovej politiky. Úrokové sadzby boli znížené prvýkrát po siedmych rokoch o 25 bázických bodov na 0,25 %. Centrálna však pridala nové nástroje, ktoré prekonali trhové očakávania. V rámci programu nákupu aktív zvýši objem nákupu štátnych dlhopisov, zaháji nový nákup korporátnych dlhopisov a poskytne úverovú pomoc komerčným bankám. Prijaté nástroje zvýšia súvahu banky v celkovom objeme 170 miliárd britských libier.
Britská centrálna banka pristúpila k tomuto rozhodnutiu najmä kvôli zníženému výhľadu ekonomického rastu domácej ekonomiky v dôsledku nečakaného rozhodnutia občanov opustiť EÚ. Ekonomický rast bol pre nasledujúci rok revidovaný na 0,8 % z predchádzajúcich 2,3 % a to najmä kvôli nižším investíciám a nižšej spotrebe. Inflácia by mala v tomto roku dosiahnuť 0,8 %, v roku 2018 by spotrebiteľské ceny mali rásť až o 2,4 %. Vyššia inflácia by mala byť zapríčinená nižším kurzom britskej libry, ktorá zvýši ceny importov a naopak by mala pomôcť exportérom.
Guvernér centrálnej banky navyše vyhlásil, že v prípade horších než očakávaných makroekonomických údajov je ochotný prijať ďalšie nevyhnutné opatrenia, ktoré by pomohli rastu britskej ekonomiky. Väčšina členov menového výboru navyše vyhlásila, že očakávajú ďalšie zníženie úrokových sadzieb do konca roka k úrovni blízkej nule. Negatívne úrokové sadzby centrálna banka vylúčila.
Reakcia trhu na vyhlásenie britského guvernéra centrálnej banky bola okamžitá. Britská libra začala oslabovať voči väčšine svetových mien a padali taktiež výnosy britských štátnych cenných papierov (ich ceny rástli). Z uvoľnenia menovej politiky naopak ťažili akcie. Britský akciový benchmark FTSE 100 si vo včerajšom obchodovaní pripísal viac ako 1,5 %.
Týždenný počet nových žiadostí o dávky v nezamestnanosti v USA sa za predchádzajúci týždeň mierne zvýšil o 4 tisíc uchádzačov na 269 tisíc, no americký trh práce pokračuje aj naďalej v silnej kondícii. Celkový počet nezamestnaných v USA dosahuje 2,138 miliónov uchádzačov.
Americké akciové trhy zaznamenali vo včerajšom obchodovaní len pohyb do strany a to aj napriek silným dátam z amerického trhu práce (index S&P 500 + 0,1 %). Mierny rast zaznamenali aj európske akcie. Širší európsky akciový index Stoxx 600 si pripísal necelé 1 %, pričom rástol najmä energetický sektor v dôsledku rastúcich cien ropy.
Výsledková sezóna za druhý kvartál roka sa pomaly blíži ku koncu. Z celkového počtu 500 spoločností v americkom indexe S&P 500 odreportovalo svoje hospodárske výsledky už 425 spoločností. V prípade širšieho európskeho indexu Stoxx 600 zostáva už len 88 spoločností.
Hospodárske výsledky za druhý kvartál dnes zverejnia spoločnosti z oboch strán Atlantiku ako napr. Berkshire Hathaway, Ameren Corp, Willis Towers Watson, Center Point Energy, Allianz, Hugo Boss, Erste Group či Novo Nordisk.
Makroekonomický kalendár je dnes po včerajšom silnom dni o niečo chudší a ponúka továrenské objednávky v Nemecku či bežný účet platobnej bilancie vo Francúzsku. Najdôležitejším fundamentom dnešného dňa bude zverejnená miera nezamestnanosti v USA. Na trhoch bude doznievať i včerajšie rozhodnutie britskej centrálnej banky o uvoľnení menovej politiky.