Akciové trhy korigujú dosiahnuté straty miernym rastom.
- Britská centrálna banka ponechala podľa očakávaní nastavenie menovej politiky bez zmeny.
- Výsledky amerického priemyslu a maloobchodných tržieb zaostali za očakávaniami.
- Futures na americké úrokové sadzby poklesli po slabších dátach na 18 %.
- Saudská Arábia vystriedala USA na čele rebríčka svetového lídra v produkcii ropy.
- Zásoby iPhone 7 sú vypredané, akcie Applu od začiatku týždňa so ziskom viac ako 11 %.
Situácia na finančných trhoch sa v uplynulých dňoch stabilizovala, no zobchodované objemy a veľkosť implikovanej volatility naznačujú, že obchodníci sa obávajú možných výpredajov, čím by mohla averzia k riziku v nasledujúcom období klesať.
Americké akciové trhy zakončili včerajšie obchodovanie v zelenom najmä v dôsledku horších výsledkov ekonomiky USA, ktoré znížili pravdepodobnosť utesnenia menovej politiky FEDu na najbližšom zasadnutí. Všetky tri hlavné indexy si pripísali zisk okolo 1 %. Rast zaznamenali taktiež európske akcie. Širší európsky index Stoxx 600 ukončil štvrtý deň po sebe idúcich strát a pripísal si 0,57 % zisku.
Včerajšie zasadnutie britskej centrálnej banky neprinieslo podľa očakávaní žiadne zmeny v nastavení menovej politiky. Bank of England ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na súčasnej úrovni 0,25 %. Celková veľkosť programu nákupu dlhopisov zostala taktiež bez zmeny na úrovni 435 miliárd britských libier. Výhľad centrálnej banky na budúci vývoj britskej ekonomiky zostáva aj naďalej opatrný a zatiaľ príliš nereaguje na pozitívne makrodáta.
Britský maloobchod si v auguste podržal svoje tempo a aj napriek poklesu prekonal trhové očakávania. Maloobchodné tržby klesali o 0,2 % oproti júlovému miernemu rastu. Medziročný rast dosahuje hodnotu 6,2 %. Zverejnené údaje sú dôkazom stabilného domáceho dopytu, ktorý je pre rast britskej ekonomiky kľúčový.
Bank of England na minulom zasadnutí menového výboru rozhodla o začatí programu nákupu korporátnych dlhopisov v objeme 10 miliárd britských libier, ktorý začína 27. septembra. Pred jeho začatím zverejnia britská centrálna banka zoznam 100 spoločností, ktoré spĺňajú podmienky pre nákup. Hodnotených bolo viacero ukazovateľov medzi ktoré patril najmä vplyv spoločnosti na britskú ekonomickú aktivitu, výnosnosť či počet zákazníkov. Na zozname sa nachádzajú napr. spoločnosti ako Apple, McDonald´s či BMW.
Výsledky americkej priemyselnej produkcie a maloobchodných tržieb zostali v auguste za očakávaním. Priemysel v USA zaznamenal po dvoch stabilných mesiacoch pokles o 0,5 % a maloobchodné tržby poklesli po štyroch mesiacoch rastu. Slabšie výsledky zaznamenali aj ceny amerických výrobcov, ktoré v medziročnom porovnaní iba stagnovali.
Zverejnené výsledky potvrdzujú nejasný vývoj ekonomiky USA do budúcnosti a americkej centrálnej banke nedávajú dôvod pre prílišné ponáhľanie so zvyšovaním úrokových sadzieb. Futures na americké úrokové sadzby poklesli po slabších dátach na 18 %.
Podľa septembrovej správy Medzinárodnej agentúry pre energetiku IEA prišlo v auguste k zmene postu svetového lídra v produkcii ropy. Svetovou jednotkou sa opätovné stáva Saudská Arábia, ktorá z čela rebríčka zosadila Spojené štáty americké. Produkcia ropy v USA poklesla v tomto roku poklesla najmä v dôsledku zníženia počtu aktívnych vrtov. Saudská Arábia naopak svoju produkciu zvýšila na celkových 12,58 miliónov barelov denne.
Z korporátnych správ zaujala najmä technologická spoločnosť Apple, ktorej akcie si od začiatku týždňa pripísali zisk viac ako 11 %. Pred dnešným oficiálnym spustením nového iPhonu 7 do predaja ohlásila spoločnosť vypredané zásoby všetkých predobjednaných kusov. Cena akcií Applu zaznamenala najvýraznejší štvordňový rast za posledné dva roky.