Americký dolár je najsilnejší od roku 2003.
- Povolebná eufória z trhov pomaly vyprcháva, investori sa sústreďujú na fundament.
- Podľa šéfky FEDu J. Yellenovej príde zvýšenie dolárového úročenia relatívne skoro.
- Pravdepodobnosť rastu úr. sadzieb na decembrovom zasadnutí FEDu trh odhaduje na 98 %.
- Americké akciové indexy sa aj napriek tomu obchodujú blízko historických maxím.
- Globálne dlhopisy stratil v priebehu novembra 1,5 % – najhorší výsledok od roku 2013.
Povolebná eufória z trhov pomaly vyprcháva. Investori sa začínajú sústreďovať na ekonomické fundamenty, ktoré by mohli napovedať ďalšie smerovanie trhu. Rast dolárových sadzieb v decembri sa popri silných prichádzajúcich dátach z US ekonomiky zdá byť samozrejmosťou. Predajná nálada na dlhopisoch sprevádzaná rastom ich výnosov nie je pre rast akcií priaznivá a množia sa názory, že ich povolebná rely bola prehnaná. Víťazom uplynulého týždňa sa stal americký dolár, ktorý je najsilnejší od roku 2003.
Americké akciové trhy zakončili týždeň miernym poklesom, keď investori vybrali časť ziskov z povolebnej rely. Hlavné indexy na Wall Street ale zostali blízko svojich rekordných maxím a za celý týždeň si pripísali mierny zisk. Akciový index S&P 500 oslabil o 0,24 % na 2 181 bodov. Nasdaq Composite uzatvoril piatkové obchodovanie so stratou 0,23 % po tom, čo v úvode obchodovania posunul svoje historické maximum.
V Európe začínajú byť trhy nervózne ohľadne decembrového referenda v Taliansku o ústavných zmenách. Ich prípadné odmietnutie by mohlo spustiť vážnu politickú krízu v krajine, čo by sa prenieslo do celej eurozóny, keďže by hrozilo referendum o zotrvaní krajiny v eurozóne. Širší európsky index Stoxx 600 posilnil za celý týždeň o 0,56 %.
Inflácia v eurozóne zaznamenala v októbri medziročný nárast o 0,5 %. Aj napriek miernemu zvýšeniu však zostávajú spotrebiteľské ceny pod inflačným cieľom ECB. Jej ďalšie pokračovanie menovej politiky je stále pod rúškom tajomstva. Všeobecne sa očakáva, že v dôsledku nízkych inflačných tlakov predĺži program nákupu dlhopisov o šesť mesiacov a následne pristúpi k postupnému znižovaniu objemu nákupov.
Index výrobných cien v USA sa v októbri nezmenil. Zatiaľ čo trh predpokladal zopakovanie septembrového rastu na úrovni 0,3 %, prichádza stagnácia. Zverejnené dáta ukazujú, že inflačné tlaky z nákladovej strany rastú pomalšie než sa očakáva. Trh na výsledky príliš nezareagoval.
Prejav šéfky FEDu Janet Yellenovej pred americkým Kongresom potvrdil, že americká centrálna banka pravdepodobne pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb v decembri. Podľa jej slov príde zvýšenie dolárového úročenia relatívne skoro. Ďalej uviedla, že tento krok je podporený zlepšujúcim sa trhom práce. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA za posledný týždeň dosiahol najnižšiu hodnotu za posledných 43 rokov. J. Yellenová však podotkla, že inflácia zostáva aj naďalej pod svojim cieľom. Index spotrebiteľských cien v USA vzrástol v októbri medzimesačne o 0,4 %. Medziročný nárast dosiahol až 1,6 %, čím sa inflácia dostala najvyššie za dva roky.
Pravdepodobnosť rastu dolárových sadzieb na decembrovom zasadnutí FEDu trh odhaduje na 96 %, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od začiatku roka. Hlavným motorom sú očakávania rastu inflácie a ekonomiky v súvislosti s avizovaným zvýšením fiškálnych výdavkov nového amerického prezidenta D. Trumpa.
Na devízovom trhu pokračuje rastom americký dolár. Index merajúci jeho hodnotu oproti košu najvýznamnejších mien dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2003. Hodnota eura na páre s americkým dolárom sa aj v dôsledku blížiaceho sa talianskeho referenda dostala na úroveň 1,0582 EUR/USD a klesá už druhý týždeň v rade.
Pokračujúci nárast hodnoty amerického dolára v kombinácii s očakávaným zvýšením úrokových sadzieb spôsobuje výpredaje na dlhopisových trhoch. Globálny dlhopisový index stratil v priebehu novembra 1,5 %, čo predstavuje najhorší výsledok od roku 2013. Pokles cien dlhopisov má za následok zvýšenie ich výnosov. Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov dosahuje 2,3 % – najviac od začiatku roka.
Svetové ceny ropy zaznamenali v uplynulom týždni aj napriek vysokej hodnote amerického dolára rast vďaka obnovenej dôvere o skompletizovaní dohody ropného kartelu OPEC o zmrazení produkcie tejto komodity na jeho oficiálnom zasadnutí na konci novembra vo Viedni. Ropa WTI sa aktuálne obchoduje mierne nad hranicou 45 amerických dolárov za barel. Cena zlata pokračuje v poklese a v piatok sa dostala na hodnotu 1 210 amerických dolárov za trojskú uncu.
Rozbehnutý týždeň prinesie dáta spotrebiteľskej dôvery v eurozóne, PMI výrobného sektora a sektora služieb, HDP Nemecka a Veľkej Británie. V USA to budú objednávky tovarov dlhodobej spotreby a zverejnená bude taktiež zápisnica z posledného zasadnutia FOMC. Obchodovanie by sa tento týždeň malo niesť v podobnom duchu. V dôsledku štátneho sviatku v USA by volatilita na trhoch nemala byť príliš vysoká.