Ekonomické dáta naštartovali optimizmus investorov.
- Pozitívnym makroekonomickým dátam kraľovala silná zamestnanosť v USA.
- Akciové indexy blízko historických maxím, dolár stabilný, zlato klesá.
- Zasadnutie G-20 bez výraznejších vplyvov na ekonomiku.
- Prieskumy z Veľkej Británie prinášajú čoraz viac znepokojenia z Brexitu.
Zamestnanosť v USA rástla, počet nových pracovných miezd sa zvýšil v júni o 220 tisíc. Podiel nezamestnaných v Spojených štátoch dosiahol 4,4 %, čím sa dostáva na úrovne roka 2007. Paradoxne nerástla výška miezd, čo by mohlo opäť pribrzdiť infláciu, ktorá je pre Fed spúšťačom rastu úrokových sadzieb. Tento rok sa očakáva ešte jedno zvýšenie sadzieb v USA na decembrovom zasadnutí Fedu. Z ďalších makrodát spomeňme nemecký prebytok obchodnej bilancie, ktorý dosiahol viac ako 17 miliárd EUR oproti očakávaným 15 miliardám a v Číne menší ako očakávaný rast cien producentov i konzumentov.
Investori akoby zabudli na svoje obavy a neistotu z minulého mesiaca a s novým elánom sa opäť vrhli na nakupovanie akcií. Vyjadrili dôveru v pokračujúcu expanziu globálneho rastu. Povzbudzovali ich v tom predovšetkým pozitívne správy ohľadom zamestnanosti v USA. Netýkalo sa to len Spojených štátov, pozitívne sa vyvíjali indexy aj v Európe a na väčšine ázijských trhov. Negatívne sa však prejavili posledné makrosprávy na zlate a energiách. Žltý kov klesal blízko úrovní 1 200 USD za uncu a čierne zlato v USA opäť zatváralo pod 45 USD za barel. Ropa veľmi citlivo reaguje na zvyšujúci sa počet aktívnych vrtov v USA, dopyt po produktoch taktiež stagnuje. Navyše sa črtá upokojenie v sýrskej vojne a opatrenia arabských štátov za zatiaľ míňajú účinkom. Na rope sa vstupuje do medvedieho trhu.
Summit dvadsiatich najbohatších štátov sveta G-20 nepriniesol výraznejšie podnety pre svetovú ekonomiku. Odhliadnuc od pozitívnej správy ohľadom Sýrie, žiadne prelomové výsledky, ktoré by boli svetu oznámené, nepriniesol. Prísľubom do budúcnosti môže byť zlepšovanie vzťahov USA s Ruskom, hoci Trumpov postoj k medzinárodným vzťahom je všeobecné považovaný za neštandardný a zmätočný.
Šance britskej ekonomiky opäť nabrať stratený dych sa podľa prieskumov výrazne potápajú. Ukazuje sa, že najvýznamnejšie spoločnosti v krajine krátia, či dokonca rušia svoje investičné plány a spotrebitelia míňajú na svojich kreditných kartách čoraz menej peňazí. Naviac prieskum Deloitte ukazuje obavy až 72 % vrcholných manažérov veľkých firiem ohľadom budúcnosti Veľkej Británie po vystúpení z Európskej únie, čo je najviac za posledných rok. Trh bude netrpezlivo sledovať ako sa postaví Bank of England k zvyšovaniu úrokových sadzieb. Už na ostatnom zasadnutí BoE sa ozvali hlasy pripúšťajúce zvyšovanie sadzieb. Vyššie sadzby by mohli oslabiť konkurencieschopnosť Spojeného kráľovstva najmä cez drahšie zdroje a silnejšiu menu.