Počet veľmi bohatých ľudí na svete sa v minulom roku mierne zvýšil, rovnako aj ich bohatstvo. Najviac multimilionárov pribudlo v Ázii, najmä v Číne. Veľa peňazí majú ultra bohatí ľudia aj v hotovosti. Čakajú na vyššie výnosy, aby mohli investovať, tvrdí World ultra wealth report 2017, ktorý mapuje ľudí s majetkom vyšším ako 30 miliónov dolárov.
Čisté bohatstvo klesá
Celkový počet multimilionárov narástol o 3,6 % a dovedna ich je už viac ako 226 tisíc. Ich celkové bohatstvo tiež mierne vzrástlo (o 1,5%) na 27 biliónov dolárov. Na druhej strane priemerne čisté bohatstvo multimilionárov kleslo po prvý krát od roku 2013.
Regionálne bohatli ľudia najmä v severnej Amerike, čiže v USA, ale aj v Ázii napríklad v Japonsku, Indii a Indonézii. Čína má dokonca tretí najväčší počet multimilionárov na svete. Na druhej strane majetok sa scvrkol najmä bohatým ľuďom v Južnej Amerike – o viac ako 10 % a v Afrike o 4,7 %. V Európe majetok bohatých ľudí mierne klesol – o 2,4 % najmä kvôli prepadom v Rusku a Veľkej Británii.
Briti trpia strachom z brexitu
Prepad bohatstva vo Veľkej Británii, Mexiku, Brazílii a Rusku spôsobilo najmä oslabenie ich národných mien. Majetok bohatých ľudí v Británii sa scvrkol o 14,2 % aj kvôli strachu z Brexitu po minuloročnom referende o vystúpení spojeného kráľovstva z EÚ. V Rusku bohatí ľudia schudobneli najmä kvôli pokračujúcim obchodným sankciám voči krajine a kvôli stále nízkym cenám ropy. Naopak silný dolár pomohol zbohatnúť viac milionárom z USA.
Z miest, kde býva najviac ultra boháčov, stále vedie New York. V tesnom závese za ním sa držia ďalšie finančné centrá ako Hong Kong a Tokyo. Londýn stále vedie rebríček v Európe, ale stráca náskok oproti druhému Parížu.
V štruktúre multimilionárov rástli počty aj bohatstvo skoro všetkým, okrem miliardárov. Tým sa majetok scvrkol o 3,7 %, ale aj napriek tomu títo ľudia kontrolujú až 28 % celkového majetku ultra boháčov.
Boháčov pribudne
Odborníci očakávajú, že multimilionárov by malo na svete v nasledujúcich piatich rokov pribúdať a aj ich bohatstvo by sa malo zvyšovať. Ich počet by mohol v roku 2021 vzrásť na 300 tisíc a mali by nahonobiť majetok v hodnote 35,7 bilióna dolárov. Trendom budúcnosti bude aj to, že veľmi bohatí ľudia sa budú častejšie objavovať vo viacerých regiónoch sveta najmä v Ázii, čím sa bude vyrovnávať ich koncentrácia najmä s USA. Multimilionárov by malo pribúdať najmä v Číne, Indii, ale aj vo Vietname.
Čakanie na vyššie výnosy
Prieskum poukázal aj na zaujímavý fakt, že majetní ľudia majú veľkú časť svojho majetku v likvidných aktívach, najmä v hotovosti. Tá tvorí až 35,4 % ich majetku. Podľa analytikov to znamená, že stále čakajú na investície, ktoré by im priniesli vyššie výnosy. Ďalšia tretina majetku bohatých ľudí je uložená v súkromných firmách a podieloch v private equity. Štvrtinu majetku majú boháči v akciách a len 6,6 % investovali do realít a luxusu.
Digitalizácia v poradenstve
World ultra wealth report 2017 tiež naznačuje, že milionári budú v tomto roku investovať viac peňazí do luxusu, do neziskových aktivít a budú vyžadovať aktívnejšie manažovanie svojho majetku. Najmä online služby môžu narušiť bežný prístup k wealth manažmentu, pretože aj boháči požadujú služby rýchlo a pohodlne. Do popredia sa dostávajú robotický poradcovia, ktorí namodelujú klientovi investičnú stratégiu podľa jeho vstupných dát.
Čo sa týka luxusu, tak aj tu dominujú nové technológie napríklad umelá inteligencia, virtuálna realita či smart-home technológie. Pri autách je medzi bohatými ľuďmi záujem o elektrické, ale aj samoriadiace vozidlá. Z luxusu je dopyt aj po cestovaní do kozmu, po umení, kvalitnom jedle či dizajne a architektúre.
Pri charite sa bohatí ľudia stále viac venujú sociálnej zodpovednosti a environmentálnym projektom. Mení sa aj štruktúra ich charity, keďže tradičné nadácie nahradzujú súkromné firmy – Limited liability corporate.
Mario Skybla
foto: http://www.virgingalactic.com/