Ceny bytov a domov na slovenskom realitnom trhu sa po mesiacoch prudšieho rastu ustálili. Podľa najnovších údajov Národnej banky Slovenska (NBS) sa priemerná cena bývania v Bratislavskom kraji za 3. štvrťrok tohto roka znížila, a to vôbec po prvýkrát po dvoch rokoch. Vo väčšine ostatných krajov jej medzištvrťročný rast mierne spomalil. Cena rástla najmenej pri trojizbových, štvorizbových ale aj päťizbových bytoch. Priemerné ceny dvojizbových, trojizbových a štvorizbových bytov sú však v súčasnosti najvyššie v doterajšej histórii. Aktuálny vývoj cien bývania v Bratislavskom kraji by mohol byť určitým signálom pre možný budúci trend vývoja aj v ďalších slovenských regiónoch. Dôvodom poklesu cien nehnuteľností je aj klesajúci dopyt. Ten doteraz ťahali lacné hypotéky. Aktuálne na realitnom trhu však už cítiť vplyv sprísnenia poskytovania hypotekárnych úverov. Na ceny bude v najbližšej dobe výrazne vplývať rastúca ponuka bytov z dokončovaných projektov, tradičné koncoročné akcie developerov a sprostredkovateľov.
Realitná bublina zatiaľ nehrozí
Realitná bublina, ktorá vypukla v roku 2008 súvisela s prijatím eura na Slovensku. Do nehnuteľností v tom čase natiekli peniaze, ktoré ľudia nevedeli legálne zdokladovať. Takisto bolo na Slovensku mnoho zahraničných špekulantov, ktorí tlačili na rast cien nehnuteľností a posilnenie koruny vo vzťahu k euru. Ceny bytov na Slovensku sa vtedy za 1,5 roka prepadli o 15 percent. Podľa údajov NBS v súčasnosti ešte ani v jednom slovenskom kraji neprekročila priemerná cena bývania maximálnu hodnotu z polovice roku 2008.
Najbližšie k historickému maximu je aktuálne priemerná cena bývania v Bratislavskom kraji (zhruba 6 % pod historicky maximálnou hodnotou), kým na druhej strane rebríčka je Prešovský kraj, ktorému chýba k dosiahnutiu historického maximá ešte takmer 24 %. Ostatné slovenské kraje sú s priemernými cenami bývania ešte zhruba 10 až 15 % pod maximálnymi hodnotami z obdobia vrcholiaceho realitného boomu.
Menšie byty draželi najviac
Ceny menších jednoizbových a dvojizbových bytov rástli rýchlejšie ako v predchádzajúcom štvrťroku. Priemerná cena jednoizbového bytu za 3. štvrťrok tohto roka dosiahla v prípade jednoizbového bytu úroveň 1809 EUR/m2, v prípade dvojizbového bytu je to suma 1702 EUR/m2. V 3. štvrťroku 2017 vzrástla priemerná cena bývania v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 9 EUR/m2 na hodnotu 1 378 EUR/m2, čo znamená medzištvrťročný rast o 0,7 % a medziročný rast o 6,4 %.
Najväčšie zdraženie v Trenčianskom kraji
Východ Slovenska bol v medzikvartálnom porovnaní na čele rebríčka v raste cien nehnuteľností. Tí, ktorí kupovali nehnuteľnosť v Prešovskom kraji, si medzikvartálne priplatili o 5,13 %, v Košickom kraji o 7,78 %. Naopak, Bratislavský kraj zaznamenal prvý medzikvartálny pokles cien za dva roky. Pri medziročnom porovnaní došlo k najvýraznejšiemu zdražovaniu v Trenčianskom kraji, a to o 18,07 %.
Viac dokončených bytov tlačí na nižšie ceny
Na pokles cien podľa NBS bude v nasledujúcom období tlačiť fakt, že v čase rastúcich cien nehnuteľností pribudlo najviac bytov od začiatku krízy. Za prvých šesť mesiacov tohto roka bolo dokončených vyše sedemtisíc bytov, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 13,5 %. Zároveň je to najvyšší počet dostavaných bytov na Slovensku od roku 2009. Ku koncu júna bolo vo výstavbe vyše 74-tisíc bytov.
Na nižší rast cien môže tlačiť aj zvýšenie úrokových sadzieb, ktoré v súčasnosti ešte stále drží dole stimulačná politika Európskej centrálnej banky. Dlhoočakávané obmedzovanie stimulačných opatrení však bude viesť k postupnému zvýšeniu úrokových sadzieb bánk, a teda hypotéky budú menej dostupné. K tomu sa pridávajú aj prísnejšie pravidlá pre získanie hypotéky, ktoré zaviedla NBS. Po odrátaní výšky splátky a mesačného životného minima 198,09 eura musí záujemcovi o hypotéku od júla zostať ešte 10-percentná rezerva z príjmu, a to na každého člena domácnosti. Od januára 2018 bude rezerva už pätina príjmu.